Czekolada to nie tylko ulubiony słodycz wielu z nas, ale także składnik, który kryje w sobie zaskakujące adekwatności. W zależności od rodzaju może dostarczać cennych składników odżywczych, poprawiać nastrój, a choćby wspierać zdrowie serca. Coraz częściej wykorzystywana jest także w kosmetyce – zarówno w domowej pielęgnacji, jak i profesjonalnych zabiegach SPA. Sprawdź, jakie rodzaje czekolady znajdziesz na rynku i co tak naprawdę kryje się za jej aromatyczną mocą.
Rodzaje czekolady
Niegdyś wybór czekolad był mocno ograniczony, a na stołach gościł tylko jeden jej rodzaj – czekolada gorzka. Dziś na sklepowych półkach możemy dostrzec jej wszelkie rodzaje od mlecznej po czekolady nadziewane przeróżnymi masami. Jednak czym się one różnią?
Czekolada gorzka
Gorzka czekolada uważana jest za najzdrowszy rodzaj czekolady. Spośród wszystkich rodzajów, to ona zawiera największą ilość miazgi kakaowej i najmniej cukru. Z tego powodu wyróżnia ją cierpki, intensywny smak, nasilający się wraz ze wzrostem natężenia miazgi kakaowej. Z powodu wysokiej zawartości kakao zawiera ona najwięcej składników odżywczych – jest bogata w witaminę A,B,E, jak i w magnez, potas, żelazo fosfor i cynk. Jej zwolennicy mogą cieszyć się zgrabną figurą, gdyż zmniejsza ona apetyt i powoduje uczucie sytości.
Czekolada mleczna
Czekolada mleczna zawiera mniejszą ilość kakaa, a jego ilość wynosi do 50%. Dodaje się do niej produkty mleczne, takie jak mleko lub śmietana w proszku a w jej skład wchodzi większa ilość cukru, niż w czekoladzie gorzkiej. To właśnie mleku zawdzięczamy jej jaśniejszy kolor, wyróżniający się mleczny smak, jak i wysoką zawartość wapnia. Jest najbardziej popularnym smakiem czekolady.
Czekolada biała
Słodkość ta często nie jest zaliczana do kategorii czekolad, ponieważ nie zawiera w sobie ani grama suchej miazgi kakaowej. Za to w jej skład wchodzi masło kakaowe, a przynajmniej powinno, gdyż niektórzy producenci zastępują je innymi tłuszczami roślinnymi, np. olejem palmowym.
Czekolada różowa
Jest to stosunkowo nowy rodzaj czekolady, bo ukazał się oczom konsumentów dopiero w 2017 roku. Jej różową barwę zawdzięczamy ziarnom kakaowca używanych do jej produkcji, ponieważ są one naturalnie różowe. Smakiem wyróżnia się na tle innych czekolad, gdyż oprócz słodyczy pojawiają się także kwaskowate nuty owoców leśnych.
Właściwości zdrowotne czekolady
Oprócz niezaprzeczalnych walorów smakowych zażywanie zdroworozsądkowej ilości czekolady może wspomóc nasze zdrowie. Kiedyś czekolada używana była w celach leczniczych. Podczas treningu czy intensywnego wypadu w góry warto mieć przy sobie tabliczkę czekolady, ponieważ zawarte w niej węglowodany, magnez, potas i żelazo dodadzą nam energii. Znajdujące się w niej polifenole wykazują adekwatności przeciwutleniające a duża ilość antyoksydantów zmniejsza ryzyko uszkodzeń spowodowanych stresem oksydacyjnym. Czekoladę zaleca się również osobom pracującym umysłowo, gdyż zawarty w niej magnez zwiększa sprawność intelektualną. Zawiera środki bakteriobójcze, które zapobiegają próchnicy. Czekolada stymuluje wydzielanie serotoniny i endorfin – hormonów szczęścia, co może poprawiać nastrój, łagodzić objawy stresu czy napięcia nerwowego. Badania wykazują, iż gorzka czekolada (o wysokiej zawartości kakao, min. 70%) może poprawiać elastyczność naczyń krwionośnych i obniżać ciśnienie krwi, zmniejszając ryzyko chorób serca.
Czekolada w kosmetyce

Czekolada oprócz kulinarnych zastosowań znalazła swoje miejsce również w kosmetyce. Aromat czekolady działa pobudzająco na zmysły, poprawia samopoczucie i sprzyja relaksowi. Posiada ona adekwatności nawilżające i natłuszczające, dzięki czemu nadaje ona blask skórze i wyrównuje jej koloryt a zawarte w kakao przeciwutleniacze wspomagają regenerację skóry i opóźniają procesy starzenia. W Japonii opracowano choćby pastę do zębów z kakao, która ma przeciwdziałać próchnicy. Zabiegi z wykorzystaniem czekolady poprawiają mikrokrążenie i mogą wspierać walkę z cellulitem. W salonach SPA stosuje się czekoladowe maseczki, peelingi i masaże, które łączą pielęgnację z głębokim relaksem. Czekolada wykorzystywana jest również w kosmetykach do pielęgnacji ust i włosów – odżywia, wygładza i chroni przed wysuszeniem.