Czego się boi szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej: Rosja i atak na terytorium NATO

plotkosfera.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Czego się boi szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej: Rosja i atak na terytorium NATO


Bruno Kahl, szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej, ostrzega przed możliwością ataku Rosji na terytorium NATO. Według Kahla, Rosja przygotowuje się do konfrontacji z Zachodem i mogłaby przeprowadzić atak na terytorium Sojuszu w najbliższej przyszłości.

Scenariusz ataku

Kahl powiedział, iż Rosja będzie próbowała podważyć obowiązek udzielenia pomocy określony w Traktacie Północnoatlantyckim, i w ten sposób doprowadzić do upadku zachodniego sojuszu. Wśród możliwych scenariuszy ataku Kahl wymienił ograniczoną interwencję z udziałem „zielonych ludzików” w krajach bałtyckich pod pretekstem ochrony mniejszości rosyjskiej.

Rosja próbuje podzielić NATO

Według Kahla, Rosja będzie próbowała podzielić NATO przed ewentualnym wybuchem wojny. Mogłoby to nastąpić poprzez przeciągnięcie przez Rosję na swoją stronę poszczególnych państw członkowskich Sojuszu. Kahl ostrzega, iż Władimir Putin będzie próbował przetestować czerwone linie Zachodu i doprowadzić do dalszej eskalacji.

Obawy przed atakiem

Kahl powiedział, iż nic nie wskazuje na konkretne zamiary wojenne Rosji, ale jeżeli takie poglądy zyskają przewagę w rosyjskim centrum rządowym, ryzyko konfliktu zbrojnego w nadchodzących latach wzrośnie. Według Kahla, Rosji chodzi o porażkę NATO jako sojuszu obronnego.

Dane na temat bezpieczeństwa w Polsce

W Polsce, gdzie znajduje się jedna z ważniejszych baz NATO, obawy przed atakiem Rosji są szczególnie duże. Według danych z 2020 roku, Polska wydała 2,1% swojego PKB na obronę, co jest jednym z wyższych wskaźników wśród państw NATO. W tym samym roku, Polska miała 105 000 żołnierzy w służbie czynnej, co stanowiło 0,27% populacji kraju.

Co mogłoby spowodować atak Rosji

Według ekspertów, atak Rosji na terytorium NATO mogłby zostać wywołany przez wiele czynników, w tym przez:

* Wzrost napięcia w relacjach między Rosją a Zachodem
* Współpracę między Rosją a państwami byłego bloku wschodniego
* Rozwój broni jądrowej w Rosji
* Wzrost roli Rosji w regionie Morza Bałtyckiego

Konsekwencje ataku

W przypadku ataku Rosji na terytorium NATO, konsekwencje mogłyby być katastrofalne. Wśród nich mogłoby być:

* Wielkie straty ludzkie i materialne w krajach NATO
* Destabilizacja regionu i utrata zaufania do systemu bezpieczeństwa
* Eskalacja konfliktu i ryzyko wojny na większą skalę
* Zagrożenie dla światowego pokoju i stabilności

Wnioski

Bruno Kahl ostrzega przed możliwością ataku Rosji na terytorium NATO. Według Kahla, Rosja próbuje podważyć obowiązek udzielenia pomocy określony w Traktacie Północnoatlantyckim, i w ten sposób doprowadzić do upadku zachodniego sojuszu. Obawy przed atakiem są szczególnie duże w Polsce, gdzie znajduje się jedna z ważniejszych baz NATO.

Idź do oryginalnego materiału