Najpierw sprawi, iż się nim zauroczysz, iż go pokochasz, a potem zacznie sprawnie tobą manipulować. Nie jest jednak na tyle silny wewnętrznie, by samemu dobrze radzić sobie z życiem.
Chodzi jednak przede wszystkim o to, by samemu umieć się obronić przed negatywnym wpływem narcyza na twoje życie i samopoczucie. Dlatego pamiętaj:
Nie bierz jego komplementów za dobrą monetę
Narcyz prawi komplementy nie dlatego, iż naprawdę myśli o tobie dobrze, ale dlatego, iż sam czuje się niepewny. Choć robi wokół siebie wiele szumu, ta krzykliwa „fasada” ma ukryć pustkę wewnątrz. Łechtając twoje ego stara się zaskarbić sobie twoją przychylność. Nic więcej.
Nie mów mu o sobie zbyt wiele osobistych rzeczy
Prawda jest taka, iż im więcej mu powiesz, tym więcej amunicji przeciwko sobie mu dostarczysz. Narcyz jest gotów wykorzystywać wszystko, co udostępniasz, do poniżania lub manipulowania tobą, zwłaszcza gdy jesteś najbardziej bezbronny lub w potrzebie. Bądź rozsądny i ostrożny.
Nie minimalizuj znaczenia jego dysfunkcyjnych zachowań
Samolubne zachowanie narcyza oraz jego głód uwagi mogą dosłownie wysysać energię z otoczenia. Z biegiem czasu jesteś coraz bardziej zmęczony i choćby nie zauważasz, które działania narcyza są dla ciebie po prostu szkodliwe. Nie popełnij błędu: oszukiwanie, manipulowanie i poniżanie innych jest niezdrowe i złe.
Nie oczekuj, iż weźmie na siebie odpowiedzialność
Narcyzi uważają, iż mają specjalny status, lepszą pozycję i więcej praw niż inni. Nie doczekasz się momentu, w którym narcyz przyzna się do winy lub oznajmi ci, iż skoro sam jest źródłem problemów, postara się jej rozwiązać.
Nie zakładaj, iż podziela twoje wartości i światopogląd
Jeśli oczekujesz współczucia, mówienia prawdy lub troski, możesz się bardzo rozczarować. Narcyz używa słów jako narzędzi lub broni bardziej niż prawdy. Ma bezdenny głód uwagi. Wszystko to bierze swoje źródło w chwiejnym poczuciu wartości. Ta świadomość uwolni cię od fałszywych oczekiwań i pozwoli ci odpowiednio ustawić granice.
Nie próbuj go pokonać w jego własnej grze
Może to być kuszące wyzwanie, ale pamiętaj: większość narcyzów spędza życie na doskonaleniu swojego kultu samouwielbienia. Są mistrzami w tym, co robią. Lata praktyki umocniły ich w przekonaniu, iż manipulacja i kłamstwo to najlepszy sposób na godne przetrwanie. Choćby po trupach do celu.
Nie oczekuj, iż się zmieni
Nie zmieni się. Nie przekonasz go do terapii, bo nie przekonasz go, iż coś z nim może być nie tak. choćby jeżeli w głębi duszy przyzna ci rację, na pewno nie przyzna tego wprost przed tobą. Prędzej zerwie z tobą kontakty niż zrezygnuje z tego, co karmi jego poczucie wartości i daje choć na chwilę iluzję, iż ma nad kimś przewagę, iż jest „lepszy”.
Na podstawie: blogs.psychcentral.com