Początek listopada jest dla wielu osób czasem zadumy oraz rozmyślań dotyczących życia i śmierci. Pierwszego dnia miesiąca obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych, kiedy to odwiedzamy groby bliskich, by ich powspominać, pomodlić się oraz zapalić symbolicznego znicza. Czy wiesz, dlaczego nie można robić tego podczas pogrzebu ani zaraz po nim?
REKLAMA
Zobacz wideo Wiktor Koperski, 28-letni trumniarz: Wychowałem się na tyłach zakładu
Czy po pogrzebie można zapalić znicz? Chodzi nie tylko o przesąd
Palenie zniczy na grobach zmarłych wywodzi się od pogańskich obrzędów, jakimi były dziady. Wedle ówczesnych wierzeń ogień miał wskazywać drogę duszom zmarłych, a przy okazji odstraszać demony. w tej chwili to tradycja praktykowana nie tylko wśród katolików, którzy w ten sposób upamiętniają bliskich, ale także w innych religiach, a choćby kulturach. W Polsce niegdyś wierzono, iż dusza zmarłych pozostaje wśród żywych 40 dni od śmierci. jeżeli w tym czasie ktoś zapalił na jego grobie znicz, istniało ryzyko, iż nigdy nie opuści ziemi i będzie się po niej błąkać przez wieczność. To jednak nie wszystko, gdyż uważano także, iż palenie znicza w dniu pogrzebu przyciąga pecha jak magnes i może ściągnąć na rodzinę kolejną śmierć.
Sprawdź też: W Zaduszki każdy stawiał na stole te 4 rzeczy. Nie są przypadkowe. Zabierano je też na cmentarz
Dlaczego nie pali się zniczy w dniu pogrzebu? Dlaczego nie pali się zniczy w dniu pogrzebu? Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl
Dziś nie robi się tego z bardziej prozaicznego, acz ważnego powodu. Chodzi po prostu o bezpieczeństwo. Podczas ostatniego pożegnania na grobie nie brakuje wiązanek, które łatwo mogą zająć się ogniem i doprowadzić do pożaru.
Polecamy także: Są małżeństwem od 40 lat, Napisał dla niej jeden z największych hitów. Kim jest żona Kazika?
Dlaczego zmarły nie może leżeć przez niedzielę? Najciekawsze przesądy związane z pogrzebem
Wokół śmierci, cmentarza i ostatniego pożegnania krąży wiele przekonań. Jedno z nich mówi, iż w trakcie palenia zniczy nie można korzystać z zapalniczki, po którą sięgasz na co dzień, gdyż w ten sposób sprowadzisz na siebie nieszczęście. W tym celu należy użyć zapałek. Inny przesąd dotyczy dnia pogrzebu. Wierzy się, iż uroczystość pożegnania powinna odbyć się jak najszybciej, a już na pewno przed najbliższą niedzielą. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, iż nieboszczyk prędko zabierze kogoś ze sobą. jeżeli chodzi o gości, to wśród nich nie powinno być kobiety w ciąży, gdyż w ten sposób można sprowadzić na nienarodzone dziecko chorobę, a choćby śmierć. Pomijając kwestie wiary, pamiętajmy, iż pożegnanie bliskiej osoby bywa bardzo obciążające emocjonalnie, dlatego czasami faktycznie zaleca się, aby ciężarna zrezygnowała z udziału. Oprócz tego panuje przekonanie, iż po pogrzebie nie można ruszać kwiatów i wiązanek przez co najmniej 6 tygodni.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.