Dziecko jeszcze nie posiada w pełni wykształconych zdolności poznawczych, pomagających na regulowanie swoich stanów emocjonalnych. Podlega zatem wszelkim konsekwencjom nadmiernego poziomu stresu i niepokoju. To, czego doświadczy człowiek w dzieciństwie ma znaczący wpływ na to kim będzie jako osoba dorosła . Na nas – rodzicach, opiekunach – spoczywa zatem wyjątkowy ciężar i musimy mieć świadomość tego, jakich zachowań należy przy dzieciach unikać.
5 zachowań, od których powinniśmy powstrzymać się przy swoich dzieciach
1. Rozmowa o dziecku
Nikt nie lubi być traktowany przedmiotowo, a niestety – tak właśnie dzieje się, kiedy w obecności dziecka mówimy o nim tak, jakby go nie było. Dziecko traci poczucie pewności, narasta w nim poczucie smutku, frustracji, bycia niezrozumianym i niekochanym.
2. Brak samokontroli
Łatwo okazać złość, gniew, frustrację. Dużo trudniej ćwiczyć samokontrolę. Tymczasem dzieci uczą się przede wszystkim przez przykład…
3. Przyjaciel, nie rodzic
Dziecko potrzebuje zarówno rodzica jak i przyjaciela, ale niekoniecznie w tej samej osobie. Granice między przyjaźnią i rodzicielstwem powinny zostać zaznaczone wyraźnie. Nie graj kumpla, bądź wspierającym ojcem. Nie zgrywaj nastoletniej „psiapsiółki” swojej córki, bądź autorytetem, którego chce się posłuchać.
4. Ciągła samokrytyka
Krytykowanie siebie samego w obecności dziecka to na dłuższą metę miecz obosieczny: twoja samoocena spada, podobnie jak uznanie dla ciebie w oczach dziecka.
5. Zaniedbywanie własnych potrzeb
Wiadomo, czas spędzony z dziećmi jest nieoceniony dla ich prawidłowego rozwoju. Ale musisz również uświadomić swoim podopiecznym, iż ty również jesteś kimś ważnym, kimś kto ma prawo do odpoczynku i czasu dla siebie.
Na podstawie: powerofpositivity.com