W 2024 roku temperatura na Ziemi może osiągnąć rekordowe wartości, ostrzega Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Fala upałów, która już dotknęła Europę i Polskę, jest tylko początkiem. Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak opady, wichury i pożary, stają się nową codziennością.
Klimatyczny „czerwony alert”: Według raportu „State of the Climate 2024”, średnia globalna temperatura wzrosła już o 1,54°C w stosunku do poziomów sprzed epoki przemysłowej. Ten trend jest poważnym sygnałem ostrzegawczym dla realizacji celów klimatycznych.
Porozumienie paryskie: W 2015 roku ustalono ambitny cel ograniczenia wzrostu średniej temperatury do 1,5°C powyżej poziomu sprzed ery przemysłowej. Jednak dekada 2015-2024 jest już najgorętszą w historii pomiarów, a gwałtowny wzrost temperatury w 2024 roku sprawia, iż osiągnięcie tego celu wydaje się coraz mniej prawdopodobne.
Ekstremalne zjawiska pogodowe: Rekordowe opady, fale upałów, intensywne cyklony i katastrofalne pożary dotykają coraz większych obszarów. Mechanizm El Niño, cykliczne ocieplenie Pacyfiku, przyspiesza zmiany w klimacie i wzmaga ekstremalne warunki pogodowe.
Cieplejsza atmosfera: To również zmiany, które wpływają na całe ekosystemy i życie ludzkie. Sekretarz generalna WMO zwróciła uwagę, iż zmiany klimatyczne są już wyraźnie widoczne i mają wpływ na wszystkie aspekty życia społecznego i gospodarczego.
W obliczu tych wyzwań, jest jasne, iż musimy działać gwałtownie i zdecydowanie, aby zapobiec katastrofalnym konsekwencjom zmian klimatu.