Czarne ubrania wyblakły? Zapomniałeś to zrobić przed praniem

shareinfo.pl 12 godzin temu
fot. screen Youtube / Carla Peña

Podczas prania czarnych ubrań można popełnić błędy, przez które materiały błyskawicznie stracą pierwotny kolor. Ważne jest nie tylko używanie odpowiednich detergentów, ale także inne czynniki, np. temperatura wody. Jak ochronić ciemne spodnie, bluzy czy t-shirty przed blaknięciem? Sprawdź!

Czynnikiem warunkującym kolor tkanin są stosowane detergenty. Pranie rzeczy przy zastosowaniu zwykłego proszku czy płynu może skutkować szybkim płowieniem. Czarnych ciuchów nie zapomnij przed włożeniem do bębna pralki przewrócić na drugą stronę.

Równie ważna jest częstość prania. Nieraz jesteśmy zmuszeni prać rzeczy już po jednym założeniu. To normalne w przypadku bielizny, ale np. czarne jeansy wystarczy uprać raz na 2 tygodnie lub jeszcze rzadziej. Wszystko zależy od tego, w jakim są stanie. Lekką plamę na nogawce można zmyć własnoręcznie, namaczając w wodzie tylko brudny fragment. Nie trzeba od razu prać całych spodni. Warto zerknąć na symbole umieszczone na metce.

W jakiej temperaturze prać ciemne ubrania?

Najbezpieczniej prać je w temperaturze 30°C. Przy niej czarny barwnik pozostanie we włóknach. Temperatura przekraczająca tę wartość może negatywnie wpłynąć na jego stabilność. W konsekwencji ciemne ubrania mogą prędzej wyblaknąć. W dodatku pranie w temp. 30°C wiąże się z niższym poborem prądu, więc pozwala zaoszczędzić. Są też takie rodzaje tkanin, które zawsze trzeba traktować łagodnie. Np. kaszmir czy len należy prać w 30°C.

Czego nie robić ubraniom w czarnym kolorze?

✓ Nie pierz czarnych ubrań z kolorowymi materiałami. Staraj się segregować rzeczy przed praniem i czyścić je osobno.

✓ Nie susz czarnych tkanin na słońcu – w ten sposób błyskawicznie stracą głęboki odcień.

✓ Antyperspirantów używaj w ograniczonej ilości, a najlepiej wcale. Ślady, które zostawiają, są kłopotliwe w usuwaniu.

Idź do oryginalnego materiału