Najlepszy przepis na tradycyjną cukinię marynowaną w słoikach na zimę, który zawsze się udaje. Cukinia świetnie sprawdzi się do: sałatek, kanapek, przekąsek oraz obiadu. Uwielbiam cukinię, dlatego każdego roku zamykam ją w słoikach w słodko kwaśnej zalewie. Po pasteryzacji będzie cieszyć smakiem przez całą zimę.
Cukinii nie może zabraknąć w mojej spiżarni. Nie sposób w okresie wykorzystać cukinię, która rośnie w moim ogródku. Dlatego jej nadmiar marynuję. Zawsze jest pod ręką. Zimową porą otwieram słoik i czuję smak lata.
Dieta: wegetariańska, wegańska i bezglutenowa.
Czy wykonania: 30 minut.
Czas pasteryzacji: 10 minut.
Składniki
Moja szklanka ma pojemność 250 ml.
- 1 kg cukinii (waga przed obraniem)
- na każdy słoik po: 1 ząbku czosnku, listku laurowym, gałązce kopru lub kawałku liścia chrzanu, 2 ziarna ziela angielskiego i 3 ziarna pieprzu czarnego, 1/4 łyżeczce gorczycy
Zalewa
- 750 ml wody (3 szklanki)
- 125 ml octu spirytusowego 10%
- 100 g cukru (niepełna szklanka)
- 1 łyżka soli kamiennej niejodowanej
Sposób wykonania cukinii marynowanej w słoikach na zimę
Do zrobienia potrawy użyłam: rondelka do zagotowania zalewy oraz garnka do pasteryzacji. Przyda się też ostry nóż i deska do krojenia cukinii.
Krok 1 – przygotowuję słoiki oraz nakrętki
Słoiki i nakrętki myję i wyparzam wrzącą wodą. Większe ilości myję w zmywarce. Cukinię najlepiej jest umieścić w słoikach o pojemności od 0,5 do 0,9 litra.
Krok 2 – przygotowuję cukinię
Do marynowania wybieram małe cukinie (30 – 35 cm) z miękkimi pestkami, małymi gniazdami i miękką skórką. jeżeli masz duże warzywa, to usuń środek i obierz twardą skórkę.
Cukinie dokładnie myję, a jeżeli ma grubą skórę, to ją usuwam. Usuwam twarde końcówki. Następnie kroję w pionowe paski (słupki), których długość powinna być lekko mniejsza od wysokości słoików. Możesz też pokroić cukinię w talarki o grubości 1 cm.
Krok 3 – umieszczam cukinię w słoikach
Na dno słoików wsypuję równą ilość przypraw (gorczyca, ziele angielskie, pieprz czarny). Wkładam także małą gałązkę kopru lub kawałek liścia chrzanu oraz po 1 ząbku czosnku na każdy słoik.
Pokrojoną w słupki cukinię umieszczam dość ciasno w słoikach.
Krok 4 – gotuję słodko kwaśną marynatę
Do rondelka wlewam wodę. Wsypuję też cukier oraz sól. Wszystko mieszam do rozpuszczenia składników i zagotowuję. Gdy woda się zagotuje, wlewam ocet. Ponownie doprowadzam do wrzenia i zdejmuję z ognia.
Krok 5 – zalewam cukinię i pasteryzuję
Gorącą zalewę rozlewam do słoików z cukinią. Pozostawiam około 1 cm wolnej przestrzeni. Ranty słoików oraz nakrętki wycieram do suchego. Słoiki mocno zakręcam.
Na dno dużego i szerokiego garnka kładę ściereczkę kuchenną i wlewam wodę. Ostrożnie umieszczam słoiki, aby woda sięgała do 3/4 – 4/5 ich wysokości. Pamiętaj, aby gorące słoiki wkładać do gorącej wody, a zimne do zimnej. W przeciwnym razie mogą pęknąć.
Gotuję na średnim ogniu, a gdy wodą się zagotuje, to zmniejszam ogień, aby tylko lekko bulgotało. Od czasu zagotowania się wody, pasteryzuję prze 10 minut. Nie dłużej, aby cukinia zachowała swoją chrupkość.
Ogórki w miodzie
Blat wyścielam ściereczką i ostrożnie umieszczam słoiki po pasteryzacji. Przykrywam ręcznikiem lub kocem i zostawiam do całkowitego ostygnięcia. Następnie wynoszę do ciemnej i chłodnej spiżarni.
Sprawdź również marynowaną fasolkę szparagową w słoikach na zimę.