Wakacje już się zaczęły - przynajmniej te dla uczniów. w tej chwili na urlopy wybieramy choćby najdalsze miejsce na świecie. W PRL-u wybór często był bardziej ograniczony - nie tylko z powodów finansowych. Mimo tego wakacje miały swój urok. Jak cieszono się latem w tamtym czasie? Jakie miejsca były popularne na letni wypoczynek?
REKLAMA
Wakacje w GiżyckuFot. szukajwarchiwach.gov.pl
Wakacje w PRL-u - "Mazury cud natury" jednym z najpopularniejszych kierunków na letnie wczasy
Mazury od zawsze były jednym z najczęstszych wakacyjnych kierunków polskich turystów. Jednym z miast najchętniej odwiedzanych było Giżycko znajdujące się pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Na fotografii wykonanej w sierpniu 1978 roku widzimy przechodniów - kobiety niosące zakupy oraz dziewczynę ze składakiem "Flaming" przed hotelem "Wodnik", a w tle znajdują się zaparkowane samochody m.in. Łada 1500S oraz Mercedes W123.
Wakacje na MazurachFot. szukajwarchiwach.gov.pl
Popularną formą rekreacji były rejsy po mazurskich jeziorach, podczas których wczasowicze podziwiali urokliwe lasy i plaże znajdujące się przy brzegu. Na fotografii znajdującej się powyżej widzimy pasażerów wysiadających ze statku wycieczkowego oraz turystów oczekujących na zaokrętowanie.
Ośrodek wczasowy Przedsiębiorstwa Turystycznego 'Warszawa-Olsztyn'Pocztówka KAW
Mazury także w PRL-u przyciągały fanów sportów wodnych, w tym m.in. żeglarzy czy kajakarzy. Na zdjęciu wykonanym w lipcu 1973 roku uwieczniono żaglówki, a na plaży z lewej strony ponton, w którym wypoczywają kobiety.
Wakacje na MazurachFot. szukajwarchiwach.gov.pl
Do jednego z najchętniej odwiedzanych mazurskich miast należały Mikołajki, w których łączą się jezioro Tałty z Mikołajskim. Już w PRL-u przejezdni doceniali malownicze widoki znajdujące się w Mikołajkach oraz okolicach. Aby w pełni poznać najpiękniejsze zakamarki, turyści wsiadali na rowery wodne, motorówki, jachty i żaglówki. Na zdjęciu z 1978 roku widzimy motorówkę na Jeziorze Mikołajskim widzianą z kładki dla pieszych, a w oddali znajduje się przystań z jachtami, łodziami i motorówkami, a także płynący rower wodny. Dodatkowo na zdjęciu została uwieczniona tabliczka z propagandowym hasłem: "Lepsza praca każdego to poprawa warunków życia wszystkich".
"Lody, lody, dla ochłody!" czyli wakacje nad Bałtykiem
Wakacje nad Bałtykiem w PRL-uFot. szukajwarchiwach.gov.pl
Turyści w PRL-u wypoczywali nie tylko nad jeziorami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście wczasy nad Bałtykiem. Na zdjęciu powyżej widzimy, jak wypoczywano pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Bez wątpienia największą różnicą, między obecnymi zdjęciami a tą fotografią jest brak parawanów na plaży. Większość plażowiczów opala się na piasku lub kocach i nie odgradza się od reszty turystów. Widać również kilka wiklinowych koszy, które są popularne także dziś.
Chałupy, pole namiotowePocztówka RUCH
Chałupy cieszyły się z kolei zainteresowaniem osób, które doceniały wakacje na łonie natury i czas spędzony pod namiotem. Do dziś nad morzem Bałtyckim możecie znaleźć wiele pól kempingowych i namiotowych, które oferują bardziej ekonomiczne nadmorskie urlopy. Pieniądze zaoszczędzone na hotele można wydać inaczej - zdjęcie poniżej daje pewną wskazówkę!
Mielno, pole namiotoweFot. K. Jabłoński. Pocztówka RUCH
Wakacje nad morzem nie mogły się obejść bez lodów czy gofrów. Zdjęcie wykonane w Sopocie latem 1977 roku pokazuje długą kolejkę do lokalu z mrożonymi smakołykami.
jeżeli chodzi o Sopot, to ogromnym zainteresowaniem w PRL-u, jak i dziś, cieszy się molo.
Wakacje nad Morzem Bałtykiem lata. 70Fot. szukajwarchiwach.gov.pl
Choć przez ponad 40 lat wiele się zmieniło w Sopocie, to przez cały ten czas na molo w Sopocie można zobaczyć tłumy spacerujących oraz wypoczywających turystów. Na fotografii widzimy, jak wyglądało najpopularniejsze miejsce nad Bałtykiem w 1977 roku.
Zobacz też: Gangi ortalionowe, Pewex i kartki. Tak wyglądały zakupy w PRL-u [ZDJĘCIA]