Istnieje wiele sposobów na zapewnienie, iż zakupiona żywność, która przez cały czas nadaje się do spożycia, znajdzie mile widziany dom. Po pierwsze, możesz przekazać żywność do lokalnego banku żywności, który polega na dobrej woli i wsparciu społeczeństwa. Istnieją też inne sposoby.
REKLAMA
Sałatki to super pomysł na danie jedzeniu nowego życia
Łatwym sposobem na wykorzystanie świątecznego jedzenia w kilka dni po wielkim wydarzeniu jest stworzenie dekadenckich sałatek! Podstawa z liści sałaty, z pieczonymi warzywami i mięsem, posypana nasionami i serem to zdecydowanie przepis na sukces. Niektóre kobiety sałatki robią choćby z pozostałych na stole śledzi czy pieczonych mięs. Pamiętaj tutaj nie ma granic w przepisie.
sałatka (zdj. ilustracyjne) pixabay/eak_kkk
Zamrażanie resztek
Standardowe potrawy świąteczne, takie jak indyk i szynka, można zamrozić na okres do 3 miesięcy, a gotowane warzywa choćby do 9 miesięcy. Postaraj się zamrozić resztki tak szybko, jak to możliwe, ponieważ zamrożenie ich, gdy są jeszcze świeże, pozwala im smakować równie dobrze po rozmrożeniu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się użyć folii, torby z zamkiem błyskawicznym, plastikowego pojemnika, aluminiowej patelni, szklanego/słoika czy choćby zgrzewarki próżniowej, najlepszy rodzaj opakowania do zamrażania zależy od ilości miejsca w zamrażarce, rodzaju żywności i sposobu, w jaki planujesz ją odgrzać w przyszłości.
Mrożone jedzenie w zamrażarce Fot. www.istockphoto.com/Qwart
Rozdawaj
Nadszedł czas dawania i nic nie może się równać z radością, jaką czerpiemy z dzielenia się z bliskimi. Zanurz się w duchu wspólnoty w te Święta Bożego Narodzenia, dzieląc się nadmiarem żywności ze świątecznych uczt z sąsiadami, przyjaciółmi i dalszą rodziną. Istnieją też banki żywności, gdzie można oddawać jedzenie dla potrzebujących.
Jak nie marnować jedzenia w święta? (zdj. ilustracyjne) Fot. Pawel Kacperek / iStock