Co zrobić, gdy grzejnik nie grzeje? – zobacz, jak odpowietrzyć grzejnik

dompelenpomyslow.pl 1 miesiąc temu

Gdy grzejnik nie grzeje w całości lub częściowo, to najprawdopodobniej jest zapowietrzony. Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste i jesteś w stanie zrobić to samodzielnie. W tym artykule dowiesz się, co zrobić, aby grzejnik grzał w całości.

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Powietrze zebrane w grzejniku sprawia, iż nie jest on w stanie grzać całą swoją powierzchnią, bo woda nie dociera do niektórych jego partii, albo choćby do całego grzejnika. Każdy grzejnik z jednej strony posiada termostat, a z drugiej zawór odpowietrzający. Wygląda on jak na zdjęciu poniżej.

Wewnątrz znajduje się śruba, którą możemy odkręcić śrubokrętem płaskim lub specjalnym kluczem do odpowietrzania kaloryferów. Kosztuje on kilka złotych, ale warto używać właśnie jego, gdyż gwint z czasem się wyrabia, gdy używamy śrubokręta.

W dół skierowana jest mała dysza, którą uleci powietrze zebrane w grzejniku, ale również woda. Dlatego musimy coś podłożyć, aby nie zalać podłogi. Mamy na to prosty patent. Wystarczy, iż weźmiesz zwykłą butelkę plastikową, a następnie wytniesz dwa okienka naprzeciwko siebie.

Śrubokręt albo klucz muszą móc przejść na wylot. Wystarczy teraz przyłożyć butelkę do zaworu odpowietrzającego i odkręcić go.

Dzięki temu możemy odpowietrzyć grzejnik bez obaw, iż coś zalejemy lub ochlapiemy. Pamiętajcie, iż woda w grzejniku może być choćby czarna i pozostawić nieestetyczne ślady na ścianie.

Jeśli grzejnik był zapowietrzony, to usłyszymy syczenie powietrza. Wraz z tym, jak będzie ulatywać, pojawi się woda. Musimy spuszczać ją do momentu, aż strumień będzie jednolity, bez bąbelków powietrza, które są słyszalne. Widać je również po przerywanym strumieniu wody.

Po odpowietrzeniu grzejnika zakręcamy zawór. jeżeli ogrzewanie jest czynne, wtedy od razu poczujemy, jak ciepła woda napełnia grzejnik, a ten zaczyna oddawać ciepło. W ten sposób warto odpowietrzyć wszystkie grzejniki w domu lub mieszkaniu.

Gdy odpowietrzymy już wszystkie grzejniki, zwykle trzeba uzupełnić wodę w instalacji centralnego ogrzewania. Odpowietrzanie powoduje, iż powietrze opuszcza instalację, co może obniżyć ciśnienie w układzie. Aby instalacja działała prawidłowo, ciśnienie powinno być utrzymane na odpowiednim poziomie (zwykle w granicach 1-2 barów, w zależności od systemu).

Jeśli mieszkasz w bloku, zwykle nie musisz samodzielnie uzupełniać wody w instalacji centralnego ogrzewania, ponieważ instalacja ta jest wspólna dla całego budynku i jest zarządzana przez administrację lub firmę odpowiedzialną za konserwację systemu. Twoim zadaniem jest tylko odpowietrzenie grzejników w mieszkaniu, jeżeli są zapowietrzone.

Idź do oryginalnego materiału