Co zobaczyć w Sztokholmie – Atrakcje, zabytki i zwiedzanie

rudeiczarne.pl 4 miesięcy temu

Wybierasz się do stolicy Szwecji i zastanawiasz się co zobaczyć w Sztokholmie, jakie są jego atrakcje i zabytki? Przygotowaliśmy dla Ciebie wpis, który pomoże Ci zaplanować Twoje zwiedzanie Sztokholmu podczas jednodniowej wizyty. Dowiesz się także jak się tutaj dostać, jak najlepiej się poruszać i ile to kosztuje. Razem odkryjemy najciekawsze zakątki Sztokholmu i mamy nadzieję, iż dzięki temu przeżyjesz wyjątkową przygodę w stolicy Szwecji!

Szwecję i Sztokholm odwiedziliśmy końcem marca 2024 roku, kiedy pogoda wciąż była tutaj dość kapryśna, ponura, a temperatury stosunkowo niskie. Roślinność jeszcze nie zaczęła rozkwitać, konieczne były rękawiczki i szalik, a także ciepła herbata co kilka godzin. jeżeli planujesz podróż do Sztokholmu, polecamy wybrać termin nieco cieplejszy – wiosnę, kiedy wszystko tutaj kwitnie (od połowy kwietnia) lub lato, kiedy pogoda jest pewniejsza, a kolory są zupełnie inne niż na naszych zdjęciach. Z drugiej strony możesz mieć pewność, iż w terminie takim, jak my, nie zaznasz tutaj tłumów turystów ani kolejek. Coś za coś. My z pewnością chcielibyśmy tutaj jeszcze wrócić i następnym razem przyjedziemy, gdy będzie nieco cieplej i bardziej kolorowo. Ale Sztokholm podobał nam się choćby końcem marca i jesteśmy pewni, iż jest tutaj co robić i czym się zachwycać! Ruszamy na zwiedzanie Sztokholmu!

Co zobaczyć w Sztokholmie – Stolica Szwecji

Sztokholm to niezwykle urokliwe miasto, największe w Szwecji i zarazem jej stolica. Rozłożona jest na 14 wyspach, które łączone są ze sobą mostami, a także tramwajami wodnymi. Otoczony jest zaś potężnym archipelagiem, na który składa się aż 20 tysięcy wysp! Co ciekawe, Sztokholm wziął swoją nazwę od dwóch słów – stock, które oznacza pień oraz holme, które oznaczać ma wyspę. Nie ma tutaj przypadków!

Miasto zostało założone w XIII wieku przez jarla Birgera, a w czasach swojej świetności było absolutną potęgą europejską. Świadczyć może o tym m.in. słynny Potop Szwedzki, za sprawą którego wiele ważnych dla Polski przedmiotów trafiło do Szwecji i dzisiaj zdobi tutejsze muzea jako eksponaty.

Zastanawiasz się co zobaczyć w Sztokholmie? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie plan zwiedzania Sztokholmu na weekend wraz z opisem i informacjami praktycznymi opisującymi poszczególne atrakcje i zabytki! Ruszamy na zwiedzanie stolicy Szwecji!

Atrakcje Sztokholmu – zabytki, zwiedzanie – co zobaczyć w Sztokholmie

Czas odkryć najciekawsze atrakcje Sztokholmu, które warto tutaj zobaczyć. Poniżej znajdziesz przewodnik po Sztokholmie, który odwiedziliśmy końcem marca 2024. Niestety nie jest to jeszcze dobry czas na odwiedzenie tego miasta, co na pewno zauważysz na zdjęciach. Pamietać bowiem musisz, iż w Skandynawii wiosna nadchodzi później niż np. w Polsce. Tak też końcem marca nie ma tutaj jeszcze roślinności, bywa naprawdę zimno – nam przydały się zimowe ubrania i bez nich ciężko byłoby przetrwać, a na północ od Sztokholmu wciąż leżał biały puch.

Nie mamy jednak wątpliwości, iż Sztokholm to bardzo interesujące miejsce, do którego warto się wybrać i poznać je z bliska. Przekonaj się co zobaczyć w Sztokholmie – wszystkie poniższe atrakcje opisaliśmy Ci w dokładnie takiej kolejności, jak sami zwiedzaliśmy, poruszając się głównie pieszo (z wyjątkiem jednego tramwaju wodnego do Muzeum Vasa). Ruszamy na wspólne zwiedzanie Sztokholmu – stolicy Szwecji!

Dworzec Główny

Jeśli przybywasz do Sztokholmu pociągiem (np. z lotniska lub z innego miasta w Szwecji), prawdopodobnie właśnie tutaj rozpoczniesz swoje zwiedzanie. My także właśnie tutaj postawiliśmy swoje pierwsze kroki, jako iż naszą bazą noclegową była Uppsala na północ od Szwecji – urokliwe miasto studenckie.

Centralstation w Sztokholmie powstała jeszcze w 1871 roku, dzisiaj jednak różni się od swojego oryginału. Wszystko za sprawą przebudów, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich 150 lat. Nie da się jednak ukryć, iż dzisiaj dworzec w Sztokholmie jest nie tylko największym dworcem w Szwecji, ale także w całej Skandynawii. Z racji popularności podróży koleją, ale także dość wysokich cen parkingów w Sztokholmie, wielu Szwedów jako swój środek transportu na dojazd do stolicy, np. do pracy, wybiera właśnie pociągi. Właśnie dlatego dziennie dworzec ten obsługuje ok. 300 tysięcy pasażerów. Co ciekawe, na dworcu znajduje się choćby specjalna królewska poczekalnia, z której szwedzka rodzina królewska korzysta po dziś dzień.

Mimo wielu zmian i przebudów, postępu i wielu nowoczesnych rozwiązań, dworzec wciąż zachował swój dość elegancki wygląd – tak z zewnątrz, jak i wewnątrz. Nie zapomnij udać się stąd choć na chwilę na pobliską stację metra, by ujrzeć fragment najdłuższej na świecie galerii sztuki.

Stacje metra

Metro w Sztokholmie oznaczone jest literą “T” i jest podziemnym oraz naziemnym systemem komunikacji miejskiej złożonym z 3 linii i 7 tras. Spodziewać się mogłeś poruszania tego tematu przy praktycznej części wpisu, ale sztokholmskie metro zasługuje na parę słów przy okazji opisywania atrakcji stolicy Szwecji. Bowiem nazywane jest przez wielu najdłuższą galerią sztuki na świecie i nie jest to przypadek. Ma długość aż 110km! Wiele ze stacji zostało wykutych w skale, tak więc wchodząc na stację można niejako poczuć się jak w jaskini w środku miasta. Do tego wiele z nich zostało bardzo oryginalnie przyozdobionych, m.in. rzeźbami. Jedną z ciekawych stacji jest m.in. ta znajdująca się pod Dworcem Głównym – T-Centralen.

Ratusz – Stadshuset

Jednym z ciekawszych, a często pomijanych przez turystów miejsc w Sztokholmie jest tutejszy Ratusz, znajdujący się na wyspie Kungsholmen, zaledwie 10 minut spacerem od dworca centralnego. Choć wydawać by się mogło, iż gmach jest historycznym, wielowiekowym zabytkiem, w rzeczywistości powstał dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. Architekt, który odpowiadał za projekt – Ragnar Ostberg był wielkim fanem architektury Wenecji. Dlatego też tutejszy ratusz przypominać może nieco Pałac Dożów w Wenecji.

Wnętrze ratusza można zwiedzać podczas 45-minutowej wycieczki z przewodnikiem, którą można wykupić na miejscu w kasach biletowych. Podczas wycieczki tej odwiedzisz majestatyczne sale – Niebieską (tutaj realizowane są uroczyste bankiety po wręczeniu Nagrody Nobla), Złotą (ozdobiona wspaniałymi, złotymi mozaikami, służy jako sala bankietowa), Zgromadzeń (tutaj realizowane są posiedzenia rady miasta). choćby jeżeli nie planujesz zwiedzać wnętrz, warto wybrać się na tutejszy dziedziniec i wybrzeże przed ratuszem, z którego roztaczają się piękne widoki na Stare Miasto. Prócz tego możesz wybrać się także na wieżę ratuszową. To jest jednak możliwe jedynie z przewodnikiem i wyłącznie w lecie – w zimie wieża pozostaje zamknięta.

Opera Królewska – Kungliga Operan – co zobaczyć w Sztokholmie

Szwedzka Opera Królewska to niezwykle elegancki, neorenesansowy gmach, który wpasowany został w krajobraz miasta. Leży ona na placu Gustawa Adolfa, a przed samym gmachem stoi dumnie pomnik króla Gustawa II Adolfa na koniu. Założycielem samej opery był jeszcze inny król – Gustaw III, który znany był ze swojego zamiłowania do kultury i sztuki. Nie skończyło się to jednak ze zrozumieniem ze strony poddanych, bowiem w 1792 roku, podczas balu maskowego, król padł ofiarą zamachu na swoje życie. O ile sam atak przetrwał tak niestety ostatecznie parę dni później zmarł od zadanych mu ciosów. Opowiada o tym słynna opera Verdiego “Bal maskowy”.

Dzisiejsza opera jednak nie jest już tą oryginalną, została bowiem zastąpiona końcem XIX wieku przez zupełnie nowy budynek z obawy przed pożarem w starej operze. Dzisiejsza opera pomieścić może ponad 1000 widzów, a jej wnętrze można zwiedzać podczas wycieczek zorganizowanych lub po prostu wziąć udział w jednym z wielu widowisk. Pamiętaj jednak, by bilet zakupić z wyprzedzeniem, bowiem wydarzenia w operze cieszą się sporą popularnością wśród Szwedów. Bilety możesz zakupić na oficjalnej stronie Kungliga Operan.

Parlament szwedzki – Riksdagshuset

Nieopodal Opery Szwedzkiej zobaczysz interesujący budynek – jest nim gmach szwedzkiego parlamentu – Riksdagshuset. Choć może się wydawać, iż jest to nieco starszy zabytek, w rzeczywistości gmach pochodzi z 1905 roku i to wtedy zaczął tutaj obradować Riksdag.

Szwecja posiada jednoizbowy parlament, który składa się z 349 posłów wybieranych co 4 lata w wyborach powszechnych. Historia szwedzkiego parlamentu sięga aż 1435 roku, jego początki były nieformalnymi spotkaniami szlachty. Dopiero w 1527 roku zyskał formalny kształt za sprawą króla Gustawa I Wazy.

Muzeum Vasa – zwiedzanie Sztokholmu

Vasamuseet to najczęściej odwiedzane muzeum nie tylko w samym Sztokholmie, ale także w całej Szwecji. I zdecydowanie polecamy wybrać się tam także Tobie, mimo iż cena biletu nie należy do niskich. Jednak miejsce to i to, co w sobie kryje jest absolutnie fenomenalne i nie można go ominąć podczas wizyty w stolicy Szwecji. To właśnie tutaj zobaczysz wspaniały okręt Vasa z XVII wieku, który w aż 98% jest oryginalny! Jego historia jest niezwykła – zbudowany został w 1628 roku na rozkaz króla Gustawa Adolfa Wazy. Był jednym z największych szwedzkich galeonów i ruszyć miał na podbój Rzeczpospolitej. Wspaniale zdobiony, pełen rzeźb i detali (odwołujących się także do Polski!) okręt nie miał okazji ruszyć na pełne morze. Okazuje się bowiem, iż podczas jego budowy źle wyliczono rozłożenie balastu, okręt był asymetryczny, a do tego ilość artylerii i jej rozłożenie było kolejnym problemem.

Statek opuścił port 10 sierpnia 1628 roku, zdołał przepłynąć zaledwie 1000 metrów po czym zaczął się przechylać, a do środka zaczęła wlewać się woda. Nie było ratunku – okręt ostatecznie zatonął zabierając ze sobą ok. 50 marynarzy, którzy zginęli. I co jest niezwykłe – okręt leżał na dnie aż do 1961 roku, kiedy dopiero kilka lat wcześniej udało się na niego natknąć poszukiwaczowi i ostatecznie w 1961 roku okręt wydobyć na powierzchnię. Po tylu latach na dnie pod wodą jego renowacja była wieloletnim procesem i wymagała delikatności. Spryskiwano go specjalnym środkiem konserwującym przez całe 17 lat!

Zwiedzanie Muzeum Vasa

Dzisiaj okręt Vasa z całą swoją potęgą stoi w Muzeum Vasa, gdzie na kilku piętrach muzeum specjalnie wybudowanego wokół zabytkowego galeonu możesz podziwiać go z różnych perspektyw z bliska. Jedyny taki na całym świecie – zachwycający. Dzięki katastrofie, która spotkała Vasę 400 lat temu dzisiaj możemy go podziwiać w pełnej okazałości. Muzeum robi wrażenie także dzięki ciekawym rozwiązaniom, m.in. projekcjom filmów, interaktywności, przedstawieniu restrospekcji wnętrza okrętu i więcej. Przyznamy, iż jesteśmy pod ogromnym wrażeniem.

Na zwiedzanie Vasamuseet przygotuj sobie minimum 2 godziny, choć z łatwością jesteś w stanie spędzić tam choćby więcej czasu. Muzeum czynne jest codziennie, a godziny otwarcia różnią się w zależności od miesiąca, w którym przybywasz. W lecie, z racji swojej popularności, możesz napotkać kolejki – wtedy warto rozważyć kupno biletu online. Koszt biletu to 170-220 SEK (w zależności od miesiąca), dzieci do 18 roku życia wchodzą za darmo. Możesz skorzystać z biletu do samego muzeum lub łączonego z interaktywnym Muzeum Wraku (tego drugiego nie odwiedziliśmy). Wszystkie informacje praktyczne znajdziesz na stronie Vasamuseet.

Muzeum Nordyckie

Największe muzeum historii kultury Szwecji to właśnie Muzeum Nordyckie, które znajduje się tuż obok Vasamuseet, na tej samej wyspie. Wizyta tutaj bez wątpienia będzie świetnym uzupełnieniem wizyty w sztokholmskim skansenie. Nie tylko dlatego, iż muzeum i skansen założyła ta sama osoba – Artur Hazelius, ale przede wszystkim dlatego, iż zbiory się uzupełniają. Muzeum bowiem skupia tutaj ponad 1 500 000 eksponatów związanych z kulturą i historią Szwecji. Powstało, gdy Hazelius podróżując po Szwecji zauważył, iż lokalna szwedzka kultura i dorobek zaczynają być zastępowane przez opanowujący świat, w tym Szwecję, industrializm. Dlatego też stworzył miejsce, które miało stać na straży dorobku szwedzkiego dla przyszłych pokoleń. By mogły wrócić do swoich korzeni.

Zobaczysz tutaj nie tylko kulturę i dorobek chłopski Szwecji, ale także kulturę mieszczańską, piękne stroje, manuskrypty. Sztukę ludową i miejską. Spojrzysz na to, jak Szwecja zmieniała swoje oblicze i jak inna była od tego, co widzimy dzisiaj. Fantastyczne miejsce, by z bliska przyjrzeć się historii tego kraju i jego kulturze. Wrażenie robi również piękny gmach muzeum, który pochodzi z początków XIX wieku.

Muzeum Nordyckie czynne jest codziennie, natomiast polecamy kupić wcześniej bilet online. Wybierasz konkretny dzień i okres czasu, w którym będziesz odwiedzał – muzeum pilnuje, by nie było tłumów, stąd ilość biletów na każdy dzień jest ograniczona. Wszystkie informacje praktyczne o muzeum i możliwość zakupu biletu znajdziesz na oficjalnej stronie Muzeum Nordyckiego.

Gröna Lund – Wesołe miasteczko w Sztokholmie

Miejsce idealne dla wszystkich, a przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. Gröna Lund to najpopularniejszy park rozrywki w Sztokholmie, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza Zielony Gaj. Znajduje się on nieopodal Muzeum Vasa, na tej samej wyspie i czynny jest w lecie (zazwyczaj końcem kwietnia do września, w zależności od pogody). Otwierany jest także w czasie Halloween, kiedy to cały park jest ciekawie udekorowany. Znajdziesz tutaj kilkadziesiąt rollercoasterów, dom strachu, strzelnice, lokale gastronomiczne i wiele atrakcji dla wszystkich bez względu na wiek.

Co ważne to fakt, iż bilety należy kupić wcześniej, ilość osób na dany dzień jest limitowana po to, by nie było tutaj tłumów i kolejek. Tak więc nie możesz kupić biletu wstępu na miejscu tego samego dnia. Warto o tym pamiętać, jeżeli planujesz się tutaj wybrać. Możesz kupić bilet wstępu (100 SEK) lub karnet na cały dzień za 395 SEK, który daje Ci nielimitowane wejście do każdej z atrakcji. Uwaga, w lecie w parku odbywa się wiele ciekawych koncertów – warto śledzić kalendarz, być może odbywać się będą właśnie w trakcie Twojej wizyty! Wszystkie informacje na temat parku rozrywki w Sztokholmie, koncertów i możliwość zakupu znajdziesz tutaj.

Skansen w Sztokholmie – co zobaczyć w Sztokholmie

Atrakcja, której niestety nie zdążyliśmy odwiedzić podczas naszej wizyty w Sztokholmie, ale dla której na pewno powrócimy do stolicy Szwecji. Skansen w Sztokholmie to bowiem najstarsza na świecie tego typu placówka, która została założona jeszcze w 1891 roku z inicjatywy Artura Hazeliusa. Znajduje się na wyspie Djurgården i na terenie skansenu zebrano ok. 150 budynków historycznych z całej Szwecji, które przedstawiają życie na wsi i w miastach przed nadejściem epoki industrialnej. Ponoć najstarszy z obiektów pochodzić ma jeszcze z XIV wieku. Zobaczyć tu można m.in. starą aptekę, hutę szkła, piekarnię, warsztat mechaniczny. Na terenie skansenu ubrani w tradycyjne stroje pracownicy przybliżają życie w dawnej Szwecji i pokazują życie codzienne tamtych czasów. Prócz tego w skansenie ujrzeć można zwierzęta występujące w Skandynawii, m.in. niedźwiedzia, renifery czy łosie.

Skansen czynny jest codziennie od godziny 10 do 18, a bilet wstępu kosztuje od 200 do 265 SEK w zależności od miesiąca, w jakim się go odwiedza. Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie skansenu. Ze względu na jego rozmiar, na zwiedzanie warto przeznaczyć minimum 3 godziny, a jesteśmy pewni, iż jest tam co robić choćby przez cały dzień.

Gamla stan

Stare Miasto w Sztokholmie nazywane jest Gamla Stan. Zwiedzając to miasto za Gamla Stan większość przyjmuje wyspę Stadsholme, w rzeczywistości jako stare miasto uznaje się także części 3 innych wysp: Strömsborg, Helgeandsholmen oraz Riddarholmen. W dosłownym tłumaczeniu Gamla Stan oznacza właśnie Stare Miasto. Co ciekawe, jeszcze w pierwszej połowie XX wieku było ono zamieszkane głównie przez biedotę, dopiero druga połowa XX wieku przyniosła zmiany, a mieszkańcy Sztokholmu zaczęli doceniać elegancję i historyczne znaczenie tej części miasta.

Gamla Stan to przepiękny, klimatyczny gąszcz wąskich uliczek (w tym najwęższa w całym mieście – Mårten Trotzigs gränd – koniecznie zobacz), knajpek, kawiarni i sklepów. Warto się w nim na spokojnie zatopić i poczuć klimat dawnego Sztokholmu. Koniecznie przespaceruj się ulicami Västerlånggatan i Prästgatan, które pełne są zabytkowych kamienic i pięknych detali. Choć Gamla Stan należy do najdroższych części miasta, koniecznie zatrzymaj się w jednej z kawiarni na tradycyjną, szwedzką Fika, czyli przerwę na kawę. Do kawy obowiązkowo spróbuj szwedzkiej cynamonki czyli pysznej drożdżówki z cynamonem. Niektóre kawiarnie mają interesujące promocje na zestawy kawy z ciastkiem – warto skorzystać by nieco zaoszczędzić. Znajdziesz tutaj także wiele sklepów z pamiątkami, w których możesz kupić sobie jakiś drobiazg. Na Starym Mieście jest zdecydowanie najwięcej tego typu sklepów, niech jednak nie zdziwią Cię dość wysokie ceny.

Stortorget – atrakcje Sztokholmu

Sztokholmskie Stortorget to nie tylko rynek starego miasta, ale także najstarszy plac w całym mieście. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą jeszcze z początków XV wieku. Jest to zdecydowanie najpiękniejszy plac, na którym do dzisiaj zachowały się piękne, zabytkowe kamienice. To właśnie one pokazują się każdemu, gdy wyszukuje w internecie informacji o Sztokholmie. W okresie świątecznym to właśnie tutaj odbywa się słynny jarmark bożonarodzeniowy. W średniowieczu na placu tym działało targowisko i studnia, a także stał tutaj pręgierz. Zachodnia pierzeja rynku to dwie charakterystyczne kamienice – Schatza i Sefridta, które są oryginalną zabudową rynku z XVII wieku.

Dzisiaj przy rynku działa kilka urokliwych knajpek i kawiarni, w których turyści z przyjemnością siadają przy stolikach. Pamiętaj jednak, iż ze względu na dość prestiżową lokalizację, ceny są tutaj zdecydowanie wyższe niż dalej w wąskich uliczkach starego miasta.

Muzeum Nobla – co zobaczyć w Sztokholmie

Na Starym Mieście w Sztokholmie przy placu Stortoget znajdziesz Muzeum Nobla. Stoi ono dumnie w eleganckim gmachu, a samo muzeum otwarto w 2001 roku. Poświęcone jest ono nagrodzie Nobla i jej laureatom. Tym samym możesz spotkać się z bliska z tymi, którzy dzięki swojej działalności, wynalazkom, zmienili współczesny świat i zostali za to wyróżnieni. Nie da się bowiem ukryć, iż otrzymanie nagrody Nobla to jedna z największych nobilitacji na świecie.

Część wystawy poświęcona jest najnowszym laureatom, a także samemu Alfredowi Noblowi, od którego imienia nagroda wzięła swoją nazwę. Podczas zwiedzania będziesz miał także okazję oglądnąć filmy w sali kinowej, które opowiadają o twórczości i działalności laureatów nagrody.

Muzeum otwarte jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków, a godziny otwarcia różnią się w zależności od tego, w jakim miesiącu przybywasz. Możesz je sprawdzić na oficjalnej stronie Muzeum Nobla. Bilet wstępu kosztuje 140 SEK, dzieci do 18 roku życia mają zapewniony darmowy wstęp.

Kościół św. Mikołaja – Storkyrkan

Najważniejszą świątynią w całym Sztokholmie jest Storkyrkan czyli tutejsza katedra – kościół św. Mikołaja. Stoi ona dumnie w sercu Gamla Stan – Starego Miasta, nieopodal Zamku Królewskiego. Świątynia ma wielkie znaczenie nie tylko ze względu na wiele wieków istnienia (ok. XIV wiek), ale także dlatego, iż to właśnie tutaj realizowane są śluby i koronacje szwedzkiej rodziny królewskiej. Właśnie z tego względu są tutaj także specjalne ławy królewskie.

We wnętrzu katedry zobaczysz imponującą rzeźbę św. Jerzego walczącego ze smokiem autorstwa Bernta Notkego, która została wykonana z drewna i rogów łosia. Zwiedzanie katedry jest płatne, bilet kosztuje 100 SEK i można go kupić na wejściu.

Pałac Królewski – zabytki Sztokholmu

Najpiękniejszym zabytkiem Sztokholmu jest według nas Pałac Królewski, do którego odwiedzenia zdecydowanie Cię zachęcamy. Jest to oficjalna rezydencja szwedzkiej rodziny królewskiej, choć ta na co dzień mieszka w oddalonym o kilkanaście kilometrów Drottningholm Palace. Pałac Królewski w Gamla Stan jest jednak wciąż używany na różnego rodzaju spotkania dyplomatyczne, specjalne wydarzenia, dlatego też bywa niekiedy zamykany dla zwiedzających – warto śledzić oficjalną stronę pałacu.

Dzisiejszy Pałac Królewski powstał w XVIII wieku w miejscu dawnej, średniowiecznej warowni (Tre Koron), która doszczętnie spłonęła w 1697 roku. Obecny pałac powstał w stylu baroku rzymskiego z pewnymi elementami szwedzkimi i zachwyca szczególnie swoim pełnym przepychu wnętrzem. Składa się na niego około 600 pomieszczeń, a część z nich jest udostępniona dla zwiedzających. Zobaczyć można apartamenty królewskie i gościnne, kaplicę, muzeum antyków, muzeum Tre Koron, Skarbiec. Wnętrza robią naprawdę ogromne wrażenie i kilkukrotnie przypomniały nam rzymską Galerię Doria Pamphilj, szczególnie bogato zdobiony korytarz w apartamentach królewskich na piętrze (Więcej o Rzymie przeczytasz w naszym Przewodnik po Rzymie).

Na zwiedzanie Pałacu Królewskiego zarezerwuj sobie najlepiej ok. 3 godziny, wejście do Skarbca znajduje się z drugiej strony pałacu. Możesz kupić bilet na zwiedzanie samodzielne lub podziwiać wnętrza podczas wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim. Z racji tego, iż pałac ma różne godziny otwarcia, a także bywa zamykany na potrzeby rodziny królewskiej, po godziny i dni otwarcia odsyłamy Cię na oficjalną stronę Pałacu Królewskiego w Sztokholmie. Bilet wstępu kosztuje 200 SEK (250 SEK wstęp z wycieczką z przewodnikiem).

Uroczysta zmiana warty i Zbrojownia

W lecie codziennie możecie podziwiać uroczystą zmianę warty na dziedzińcu Pałacu Królewskiego. W tygodniu (pon-sob) odbywa się ona o godz. 12:15, w niedziele o 13:15 i trwa ok. 40 minut. Zmianie warty towarzyszy uroczysta parada i orkiestra. Niestety podczas naszej wizyty nie odbywały się one jeszcze, ale jeżeli przybywasz do Sztokholmu między 23 kwietnia a 31 sierpnia – koniecznie się wybierz.

Innym miejscem, które na pewno warto odwiedzić będąc w Sztokholmie jest Zbrojownia Królewska. Szczególnie z perspektywy Polaków, znaleźć tam bowiem można wiele artefaktów związanych z Rzeczpospolitą – także te zagrabione podczas Potopu Szwedzkiego. Są tam m.in. róg myśliwski króla Zygmunta III, hełm i zbroja króla Władysława IV, herb Ivana Groźnego zdobyty przez Polaków w Moskwie i wiele więcej.

Zwiedzanie Zbrojowni jest możliwe po zakupieniu biletu (150 SEK dorośli, dzieci do 18 roku życia wstęp wolny) – uwaga, wart o wybrać się na wieczorne zwiedzanie w czwartki, kiedy to bilety są o połowę tańsze. Więcej informacji praktycznych znajdziesz na oficjalnej stronie Zbrojowni.

Kościół Riddarholmskyrkan – atrakcje Sztokholmu

Świątynia ta jest jedną z najważniejszych w Sztokholmie. Leży ona na wyspie Riddarholmen na starym mieście, na pewno będziesz ją mijać idąc z Gamla Stan w kierunku dworca. To właśnie tutaj chowani są szwedzcy monarchowie, stąd ogromne znaczenie kościoła. Dzisiejszy gmach tego kościoła luterańskiego pochodzi z początków XIX wieku, jednak w miejscu tym stała świątynia znacznie dłużej (XIII wiek). Co ciekawe, kościół zdobi dzisiaj inna iglica niż w XIX wieku. Wtedy bowiem w dawną iglicę uderzył piorun i niezbędna okazała się wymiana na nową.

Kościół ten można zwiedzać, jednak wyłącznie w miesiącach letnich od maja do września. W pozostałe miesiące kościół jest zamknięty dla zwiedzających. Sami nie byliśmy w stanie wejść do środka podczas naszej wizyty końcem marca, musieliśmy więc zadowolić się podziwianiem z zewnątrz. Aktualne godziny otwarcia znajdziesz na oficjalnej stronie tutaj.

Skinnarviksberget

Zastanawiasz się pewnie, gdzie można spojrzeć na Sztokholm z punktu widokowego tak, by zobaczyć z góry Gamla Stan czyli Stare Miasto? Z naszej strony bardzo polecamy Skinnarviksberget. Dotrzesz tutaj w ok. 20 minut z Gamla Stan przenosząc się na kolejną wyspę mostem Centralbron. To skaliste wzgórze, na które wstęp jest całkowicie darmowy, a widoki naprawdę są warte spaceru. Co prawda sami nie mogliśmy liczyć na piękną pogodę, a podczas naszej wizyty wiało tak, iż głowę nam urywało, ale miejsce to ma ogromny potencjał na podziwianie Sztokholmu o złotej godzinie i zachodzie słońca. To także dobre miejsce na piknik z widokiem, warto więc zaopatrzyć się w jakieś przekąski i przyjść tutaj na spokojnie posiedzieć – jest choćby ławka ze stolikiem. Bez wątpienia wrócimy tutaj podczas naszej ponownej wizyty w stolicy Szwecji.

Jak dostać się do Sztokholmu? Loty/prom do Sztokholmu

Do Sztokholmu dolecicie często za przysłowiowe grosze dzięki bardzo tanim połączeniom liniami lotniczymi:

  • Ryanair: Stockholm Arlanda – Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa Modlin, Wrocław
  • Wizzair: Atockholm Arlanda – Gdańsk oraz Stockholm Skavsta – Warszawa Chopin.

Z racji tego, iż wielu Polaków pracuje w Szwecji, połączenia są bardzo częste, a często można je znaleźć za dosłownie kilkadziesiąt złotych w jedną stronę. Pamiętaj jednak, by nie łapać się na niskie ceny lotów, dopóki nie sprawdzisz jak daleko położone jest dane lotnisko i ile kosztować Cię będzie dojazd do centrum miasta. W przypadku skandynawskich lotnisk – loty często są bardzo tanie, ale dojazd do centrum nieadekwatnie kosztowny.

Inną opcją dostania się do Sztokholmu jest przypłynięcie tutaj promem z Gdańska. Z Gdańska odpływa Polferries do miejscowości Nynäshamn, która oddalona jest o ok. 50km od Sztokholmu. Na pokład można wziąć swoje auto lub podróżować wyłącznie jako pasażer pieszy. Weź jednak pod uwagę, iż prom ten jest zarazem miejscem imprez dla Skandynawów, którzy mają tutaj strefę bezcłową, sklepy z alkoholem, dyskotekę, więc widok nie do końca trzeźwych pasażerów jest tutaj niemal codziennością. Osobiście polecamy jednak podróż samolotem, jeżeli masz oczywiście taką możliwość.

Jak dojechać z lotniska – Zwiedzanie Sztokholmu

Jest kilka sposobów na dostanie się z lotniska Stockholm Arlanda do centrum Sztokholmu, z czego najbardziej popularne wydają się połączenia autobusowe oraz pociąg.

  • Autobus z Arlanda do Sztokholmu – jedną z tańszych opcji jest Flixbus, który kursuje pomiędzy Dworcem Głównym w Sztokholmie a lotniskiem Arlanda. Cena takiego przejazdu to zwykle 27zł (73 SEK) od osoby w jedną stronę, a czas dojazdu to 40 minut. Warto bilet kupić online z wyprzedzeniem
  • Arlanda Express – pociąg – dość nowe rozwiązanie w Sztokholmie – pociąg kursuje cały dzień z kilkugodzinną przerwą w nocy i w zaledwie 18 minut dociera na miejsce. O ile czas jest tutaj na pewno plusem tak cena jest naprawdę wysoka – to aż 340 SEK w jedną stronę. jeżeli Ci się spieszy – warto rozważyć, jeżeli nie – koszt bycia 20 minut wcześniej naszym zdaniem jest wysoki.

Komunikacja miejska w Sztokholmie – co zobaczyć w Sztokholmie

Najsłynniejsze atrakcje Sztokholmu są skupione blisko siebie na kilku wyspach, dzięki czemu można śmiało zwiedzać miasto pieszo bez korzystania z własnego auta. Warto jednak przez planowaniem swojej podróży przyjrzeć się dokładnie mapie Sztokholmu i zaplanować dobrze swoje zwiedzanie. Dlaczego? Jak wiesz, miasto położone jest na wyspach, ale nie każda z nich jest ze sobą połączona mostem. Tak więc niekiedy, by dostać się na inną, z pozoru blisko leżącą wyspę, musisz nadrobić drogi, dojść na jeszcze inną wyspę, by dotrzeć mostem do tej, której zwiedzanie Cię interesuje. Może to więc wymagać dodatkowych kilometrów w nogach.

W Sztokholmie transport publiczny opiera się na metrze, autobusach, linii tramwajowej oraz tramwajach wodnych. Na wszystkie te środki transportu obowiązują dokładnie takie sam bilety w takiej samej cenie, co oznacza, iż system jest tutaj zintegrowany. Możesz kupić sobie bilety w automatach lub korzystać na zasadzie pay-as-you-go, czyli przybliżając do automatu na wejściu swoją kartę płatniczą/aplikację w telefonie i płacić zbliżeniowo – my właśnie w ten sposób korzystaliśmy z komunikacji miejskiej i niezmiennie twierdzimy, iż jest to bardzo wygodne. Jednorazowy bilet kosztuje 42 SEK, bez względu na środek lokomocji.

Pamiętaj, iż karta GoCityStockholm (czyli dawne Stockholm Pass) NIE obejmuje przejazdów komunikacją miejską. Jest jednak ciekawym rozwiązaniem dla osób, które planują dużo zwiedzać, w tym np. Vasamuseet, Pałac Królewski, Skansen. By sprawdzić, czy kupienie karty (która nie należy do tanich) Ci się opłaci, przelicz sobie bilety wstępów do pojedynczych miejsc. Kwota, która Ci wyjdzie da Ci odpowiedź na pytanie, czy w Twoim wypadku posiadanie karty jest opłacalne.

Noclegi w Sztokholmie – atrakcje Sztokholmu

Podczas naszej podróży po Szwecji za bazę noclegową wybraliśmy sobie miejscowość Uppsala, która oddalona jest od Sztokholmu o zaledwie 40minut pociągiem. To miasto studenckie, zdecydowanie nie-turystyczne, w którym można znaleźć tańsze noclegi niż w stolicy. jeżeli poszukujesz noclegu w Sztokholmie pamiętaj, by raczej omijać w tej kwestii Gamla Stan czyli Stare Miasto. Noclegi są tutaj naprawdę drogie, a i ta okolica w mieście jest nieco bardziej oblegana od innych zakątków Sztokholmu. Nocleg w Sztokholmie warto zaplanować tak, by mieć dostęp do metra lub tramwajów wodnych, dzięki czemu gwałtownie dotrzesz do atrakcji miasta. Poniżej znajdziesz noclegi w Sztokholmie – jesteśmy pewni, iż wybierzesz spośród nich coś dla siebie!

Wynajem auta w Szwecji

Jeśli będąc w Szwecji planujesz zwiedzanie wyłącznie Sztokholmu, osobiście uważamy, iż wynajmowanie auta nie ma większego sensu. Bez problemu do tutejszych atrakcji dotrzesz pieszo, metrem lub korzystając z tramwajów wodnych. Do tego parkingi w Sztokholmie są naprawdę drogie – dlatego tak wielu Szwedów korzysta z rowerów.

Natomiast jeżeli zastanawiasz się na tym, by ruszyć także poza Sztokholm, np. do parków narodowych czy uroczych miasteczek i wiosek pośród przyrody, tutaj auto będzie niezbędne. Komunikacja publiczna poza Sztokholmem nie działa tak świetnie jak w mieście, nie dojeżdża w wiele miejsc. Poniżej znadziesz różne opcje wynajmu auta w Sztokholmie:

Czy warto jechać do Sztokholmu? Szwecja zwiedzanie, atrakcje

Naszym zdaniem jak najbardziej, chociaż dość ponure zdjęcia z naszej podróży być może Cię nie zachęcają. Cóż, świadomie popełniliśmy błąd jadąc do Szwecji końcem marca. Świadomie, bo właśnie wtedy wypadała Wielkanoc i mieliśmy kilka dni wolnego w pracy i nie musieliśmy wybierać urlopu. A przy chcieliśmy odwiedzić naszego przyjaciela, który nie tak dawno przeprowadził się do Szwecji.

Zima i wczesna wiosna nie są dobrym czasem na podróż do Szwecji i Sztokholmu ze względu na pogodę. Jest zimno, a w Sztokholmie choćby przeszywająco ze względu na wilgotność powietrza, nie ma za wiele kolorów, a niebo bywa ryzykowne – może sypać, padać. jeżeli chcesz zobaczyć Sztokholm w pięknej, kolorowej odsłonie najlepiej wybierz się tutaj późną wiosną lub w lecie. Widać, iż jest tutaj sporo roślinności, donic z kwiatami, żywopłoty – jesteśmy pewni, iż wraz z roślinami i słońcem Sztokholm jest przyjaznym i ładnym miastem. Właśnie dlatego następnym razem przyjedziemy tutaj podczas tej bardziej kolorowej pory roku, bo jeszcze mamy tutaj co odkrywać i ciekawi jesteśmy naszych odczuć podczas kolejnej wizyty.

Szwecja i Sztokholm to fascynujące, zupełnie inne miejsca, które pod wieloma względami potrafią zachwycić. Nie tylko sama stolica Szwecji, ale także malownicze okolice pełne zieleni, wysepek, urokliwych wiosek z tradycyjnym budownictwem i zapachem świeżych cynamonek! Baw się dobrze!

Dziękujemy!

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg lub auto za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego miejsca.

Wybierasz się w podróż?

  • Szukasz inspiracji podróżniczych? Zobacz inne nasze posty! Znajdziesz u nas sporo wpisów z najróżniejszych zakątków Europy i świata!
  • Zobacz nasze interaktywne przewodniki po Malcie w formie e-booków! Idealne kompendium wiedzy na temat Malty!
  • Zobacz nasz świetny interaktywny przewodnik po Rzymie, który napisaliśmy z Anią i Marcinem z Gdziewyjechac.pl
  • Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na
    , Facebooku i Youtubie!
Idź do oryginalnego materiału