Co ten wiralowy „test ptaka” mówi o twoim związku?

ohme.pl 4 miesięcy temu

Poświęć chwilę, aby spojrzeć przez okno. Wyszukaj wzrokiem coś pozornie nieistotnego, jak ptaszek na pobliskim drzewie, i z ekscytacją wskaż go swojemu partnerowi. Jaka jest jego reakcja? Czy angażuje się i razem z tobą podziwia to niesamowite stworzenie? Czy rzuca krótkie spojrzenie, rzuca: uhm, fajny i tyle. A może prosi cię, abyś nie zawracała mu głowy ptakami w tej chwili?

Obserwowanie reakcji jest celem „testu ptaka”. Ale czy to tylko kolejny wiralowy, rozrywkowy test związku, czy też może ma jakąś prawdziwą wartość? jeżeli nie traktujesz tego zbyt poważnie, można w nim znaleźć ziarna prawdy.

Zwrócenie się ku lub odwrócenie od – teoria Gottmana

Zasadą testu jest idea „oferty połączenia”, opracowana przez znanego terapeutę dr Johna Gottmana. Gottman zaproponował, iż gdy zostanie przedstawiona „oferta”, partnerzy mogą się od niej odwrócić lub zwrócić się ku niej. Jakkolwiek drobna lub „niepowalająca” może się wydawać oferta, w rzeczywistości jest ona prośbą o potwierdzenie, zapewnienie lub ogólne połączenie. A na dłuższą metę partnerzy, którzy częściej zwracają się ku ofertom niż się od nich odwracają, są szczęśliwsi.

A przecież chcemy partnerów, którzy reagują na naszą prośbę, a nie ją ignorują lub odrzucają, bez względu na skalę tej prośby.

Test wykorzystujący teorię Gottmana w działaniu, choć jest prosty, skutecznie ilustruje znaczenie reagowania na oferty, zaproszenie, wyciągnięcie ręki. To praktyczna, codzienna demonstracja zasady, iż udane związki często zależą od drobnych, krótkich chwil połączenia.

Czy test ptaka ma skrzydła?

Sam dr Gottman udostępnił ten wiralowy test. Widzimy, jak chichocze, gdy jeden z użytkowników błaga partnera, aby „spojrzał na [wulgaryzm] ptaka”. Jego entuzjazm może wynikać z tego, w jaki sposób test ptaka dodatkowo wiąże się z inną z jego najpopularniejszych teorii – stosunku 5:1. Mówi ona, iż pary, które utrzymują średnio pięć pozytywnych interakcji na jedną negatywną, są szczęśliwsze i bezpieczniejsze w dłuższej perspektywie. Ci, którzy są bliżej 2:3, mają trochę pracy do wykonania; ci, którzy są bliżsi 1:1, są w bardzo trudnej sytuacji.

Próba nawiązania kontaktu powinna być częścią kumulatywnej serii interakcji, które dopiero razem wzięte dają obraz kondycji związku. W przykładzie testu z ptakiem, zaangażowanie się w rozmowę z partnerem w celu uznania obecności byłoby uznane za pozytywną interakcję, podczas gdy ignorowanie lub odrzucanie go byłoby uznane za negatywną.

Aby osiągnąć większe szczęście w małżeństwie, najważniejsze jest pielęgnowanie chwil pozytywnych, zrozumienia i wsparcia, cały czas pilnując, by szala przechylała się bardziej w stronę uczucia, empatii i doceniania niż krytyki, zaniedbania lub pogardy.

Według Gottmana, innymi pozytywnymi sposobami na budowanie więzi są działania takie jak „budowanie map miłości” (jego określenie na lepsze poznanie wewnętrznego świata, w którym żyje partner) lub angażowanie się w „rytuały więzi” (regularne czynności, które pary wykonują codziennie lub co tydzień, a które pielęgnują związek).

Stanowi to ważne przypomnienie, iż próba nawiązania kontaktu powinna być częścią kumulującej się serii interakcji, które dopiero razem tworzą obraz kondycji związku — a to wzorzec warty uwagi.

Niebezpieczeństwo testu ptaka

Podobnie jak w przypadku wielu innych trendów TikToka, istnieje niebezpieczeństwo, iż gdzieś rozrywka wypchnie psychologiczne korzenie, które sprawiają, iż test ptaka jest cenny. Rzeczywiście, szybka popularność tego trendu w sieci może być przypisana jego pozycjonowaniu online jako niezawodnego wskaźnika tego, czy dana relacja przetrwa. Lepiej jednak, by pełnił on funkcję przydatnego sposobu na odnotowanie obszarów poprawy, które mogą wymagać uwagi, a nie wyroczni.

Idź do oryginalnego materiału