Co tak naprawdę oznacza wyraz "LEGO"? Wielu ludzi nie zna ukrytego znaczenia

gazeta.pl 13 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Wyborcza.pl


LEGO - to czteroliterowe słowo wyraża więcej, niż tysiąc słów, jednak czy wszyscy wiedzą, co znaczy? Okazuje się, iż historia klocków, które uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli zaczyna się bardzo dawno temu i ma związek ze światowym kryzysem finansowym z 1929 roku.
Z początkiem lat 30. XX wieku jedna z duńskich film, której właścicielem był nijaki Ole Kirka Christiansena, popadła w kłopoty finansowe. Miało to związek oczywiście z wielkim krachem na giełdzie. Aby utrzymać swoją firmę na powierzchni, wymyślił, iż będą produkować sprzęty tanie i potrzebne w każdym gospodarstwie domowym. Były zatem drabiny, deski do prasowania i inne przedmioty codziennego użytku. Aby zmaksymalizować zyski, przedsiębiorca rozszerzył działalność na produkcję drewnianych zabawek. To było w 1932 r. Potem pojawiły się klocki, które potrzebowały specjalnej nazwy.


REKLAMA


Zobacz wideo Odwiedziliśmy wystawę Lego w Centrum Praskim Koneser. Zobaczcie, jak wygląda "Strefa Zabawy"


LEGO, czyli "baw się dobrze"
Kiedy firma duńskiego stolarza zmieniła swoją produkcję z drewnianych zabawek na klocki, potrzebowano specjalnej i łatwej do zapamiętania nazwy dla nowego produktu. Zarządzono konkurs, w którym do wygrania była butelka domowego wina Ole Kirka Christiansena. Wygrał sam właściciel firmy, wymyślając nazwę LEGO jako zbitkę dwóch duńskich słów: "LEG GODT", co oznacza "Baw się dobrze". Z łaciny natomiast, marka Lego oznacza "uczę się", "łączę razem" lub "wiążę".
Nowa nazwa była oficjalnie używana od stycznia 1936 r. "W 1947 roku zainwestował we wtryskarkę do tworzyw sztucznych 30 000 duńskich koron (kilkuletni zarobek firmy), kupił próbki klocków angielskiej marki Kiddieraft i w 1949 wypuścił na rynek swoje pierwsze klocki. Klocki z charakterystycznym łączeniem dzięki gniazd i wypustek opatentował w 1958, tym samym stał się ich wyłącznym producentem" - podaje portal zklockow.pl.


LEGO zna każdy. Masz swój ulubiony zestaw?
Popyt na zabawki firmy rósł z niesamowitą prędkością i pomimo upływu lat, przez cały czas nie wychodzi z mody. Klockami LEGO bawią się nie tylko dzieci, ale także dorośli. To z pewnością zasługa utalentowanym projektantom i świeżości ich pomysłów. Marka podbiła światowe rynki, a LEGO wyrosło na potęgę w dziedzinie produkcji klocków. Szacuje się, iż każdego roku produktami tej firmy bawi się ponad 400 mln ludzi na całym świecie. Z klocków można zbudować wszystko. Od statków kosmicznych, po okazałe wille, przepiękne kwiaty, a skończywszy na zamkach warownych czy chociażby wyścigowych autach. Wszystko oczywiście z dbałością o każdy detal. A czy ty masz swój ulubiony zestaw LEGO?
Idź do oryginalnego materiału