Co roku zapobiegawczo pryskam tym pomidory. Żadna zaraza ich nie łapie

kobieta.gazeta.pl 14 godzin temu
Czym pryskać pomidory zapobiegawczo? Dzięki prostym trikom uchronisz je przed chorobami, a plony wyrosną okazalsze i smaczniejsze. Nie potrzebujesz żadnej sklepowej "chemii", bo wystarczą proste składniki, które prawdopodobnie masz już w domu.
Soczyste i pyszne pomidory latem, wyhodowane we własnej szklarni, to coś, na co czeka wiele osób. Niestety owoce mogą paść ofiarą zarazy i szkodników, i to w najmniej spodziewanym momencie. Na szczęście istnieją proste i ekologiczne triki, które pomogą temu zapobiec. Wystarczy, iż postawisz na domowy oprysk. Jak go przygotować?


REKLAMA


Zobacz wideo


Czym pryskać pomidory zapobiegawczo? Nie musisz inwestować w sklepowe preparaty
Niektóre ekologiczne opryski możesz wykonać choćby z tego, co znajdziesz na łące lub w lesie. O co dokładnie chodzi? Dwie mieszanki będą nieocenione.


Gnojówka z pokrzywy - Zbierz 1 kg świeżych liści, posiekaj drobno, włóż do beczki i zalej 10 l wody. Przykryj gazą, odczekaj, aż zakończy się fermentacja (2-4 tygodnie). Gnojówkę rozcieńcz 1:5 z wodą i opryskuj pomidory np. raz w tygodniu.
Wywar ze skrzypu polnego - Zbierz 1 kg świeżego skrzypu i zalej go 10 litrami wody. Odstaw na 24 godziny, a później gotuj przez około 30 minut. Gdy ostygnie, przecedź, rozcieńcz z wodą w proporcji 1:3 i spryskaj pomidory.


Oprysk na pomidory Jak pozbyć się mszycy na pomidorach? Fot. Stanislav Ostranitsa / iStock


Skrzyp polny zawiera krzem, który wzmacnia komórki roślinne, dzięki czemu odporność na choroby jest większa. Gnojówka z pokrzywy odstrasza z kolei mszyce i przędziorki. Oba opryski dostarczają też pomidorom składników odżywczych, takich jak azot, fosfor i potas.
Jak zrobić domowe opryski na pomidory? Te mieszanki też mają sens
Oprócz gnojówki z pokrzywy i wywaru ze skrzypu polnego możesz też skorzystać z tego, czego nie trzeba zbierać na dworze, a możliwe, iż masz w domu.


Oprysk z czosnku - Zmiel 6 ząbków czosnku lub przeciśnij przez praskę i zalej 1 l wody. Odczekaj do 24 godzin, przecedź przez sitko. Rozcieńcz z wodą w proporcji 1:1 i spryskaj pomidory. Stosuj raz w tygodniu.
Oprysk z drożdży - Rozpuść 100 g drożdży piekarskich w 0,5 l tłustego mleka i 10 l ciepłej wody. Gdy się schłodzi, wlej substancję do opryskiwacza i stosuj co 7-10 dni.


Drożdże ochronią pomidory przed chorobami grzybowymi i poprawią ich kondycję, a czosnek działa bakterio i grzybobójczo. Jego zapach odstrasza też szkodniki.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału