W Polsce dziennie zgłaszanych jest ok. 31 zaginięć. Założycielka Fundacji Itaka Anna Jurkiewicz w rozmowie z polskieradio.pl poinformowała, iż aktualnie w systemie mamy 4 tys. osób stale zaginionych. - Po 10 latach prawnie można uznać osobę zaginioną za zmarłą. Rodziny organizują pogrzeb, ale proszą nas w fundacji, żeby zdjęcie tej osoby pozostało na stronie, bo liczą, iż mogą się jeszcze czegoś dowiedzieć o zaginionym - powiedziała. Największy wzrost zaginięć odnotowuje się w okresie wakacyjnym, w szczególności dzieci, a zwłaszcza nastolatków.
REKLAMA
Zobacz wideo Najgłośniejsze zaginięcia w Polsce. Nie wszystkie zostały wyjaśnione, nie wszystkich sprawców ukarano
Kiedy zgłosić zaginięcie osoby dorosłej? "Zasada 48 godzin" to nieprawda
25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Jego symbolem jest niezapominajka. Z tej okazji w dniach 12-25 maja 2025 roku prowadzona jest kampania społeczna #zaginioneNIEzapomniane. Polska Policja na swojej stronie na Facebooku postanowiła podzielić się krótką instrukcją, co robić w sytuacji, gdy ktoś z naszych bliskich zaginie. choćby jeżeli tylko podejrzewasz, iż mogło się wydarzyć coś złego, ale nie masz pewności, według funkcjonariuszy lepiej działać, niż czekać. Konieczność odczekania 48 godzin to "szkodliwy mit".
Zaginięcie powinno się zgłosić jak najszybciej. Policja podkreśla, iż to ty najlepiej znasz swojego bliskiego, więc wiesz, kiedy "brak kontaktu czy przedłużająca się nieobecność to niepokojący sygnał". W przypadku zaginięcia malucha warto sprawdzić najpierw dom oraz teren wokół niego: ogród, garaż, budynki gospodarcze.
Dziecko mogło się tam schować i zasnąć. jeżeli chodzi o pociechę w wieku szkolnym, zwróć uwagę na niebezpieczne miejsca, np. place budowy, zaparkowane samochody. Skontaktuj się też z rodzicami znajomych syna lub córki. Gdy zaginął nastolatek, skonsultuj się z jego przyjaciółmi. Przeszukaj pokój, sprawdź telefon oraz komputer. Mogą tam być cenne wskazówki co do miejsca pobytu.
Stories Polskiej Policji na Facebooku https://www.facebook.com/PolicjaPL
Zaginęło dziecko. Jak działa Child Alert?
- Zaginięcie dziecka to dramat przede wszystkim dla rodziny. Dla nas, którzy od lat prowadzimy te sprawy, to z kolei duże wyzwanie. Pomimo upływu wielu lat, nie poddajemy się i nie zamykamy tych spraw. Kampania #zaginioneNIEzapomniane ma przypominać między innym o tym, iż policjanci wciąż analizują, sprawdzają i szukają odpowiedzi - poinformował insp. Konrad Krakowiak za pośrednictwem strony policja.pl. jeżeli dziecko ucieknie z placówki opiekuńczo wychowawczej, czynności są prowadzone w formie "poszukiwań opiekuńczych".
Stories Polskiej Policji na Facebooku https://www.facebook.com/PolicjaPL
W naszym kraju funkcjonuje system alarmowy Child Alert, za pomocą którego wizerunek zaginionego dziecka jest natychmiast rozpowszechniany za pośrednictwem dostępnych mediów. Jest to zasada szybkości i masowości. Kryteria ogłaszania Child Alert to:
W dniu zaginięcia dziecko nie miało jeszcze 18 lat.
Istnieje podejrzenie, iż dziecko zostało porwane albo iż jego życie lub zdrowie jest zagrożone.
Rodzic lub opiekun prawny dziecka zgodzi się na piśmie na ogłoszenie komunikatu. jeżeli nie ma kontaktu z rodzicem albo opiekunem prawnym, taką zgodę musi wydać sąd rodzinny i nieletnich.
Są powody, by przypuszczać, iż ogłoszenie komunikatu pomoże odnaleźć dziecko.
Policja dysponuje informacjami, które pozwolą przygotować komunikat.
Masz w rodzinie lub wśród znajomych przypadki zaginięcia? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.