Co można robić w Kościelisku? — atrakcje turystyczne i interesujące miejsca

tatry-przewodnik.com.pl 9 miesięcy temu
Kościelisko to popularna leżąca na skalnym Podhalu wieś nieopodal Zakopanego. Niegdyś nazywana Polany składa się z 21 osiedli (polan), położona jest na południowych na zboczach Pogórza Gubałowskiego. Miejscowość ma charakter typowo turystyczny i jest świetną bazą wypoczynkowa. Dodatkowo o jej atrakcyjności decyduje usytuowanie, to jedna z najpiękniej położonych wsi w Polsce. W granicach gminy znajdują się Witów i Dzianisz, a na jej terenie znajdziemy szereg atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc.

1. Szlaki turystyczne w Tatry i po okolicy



Polana Pisana w Dolinie Kościeliskiej

Ta górska wieś to idealne miejsce na wypady w Tatry i takim miejscem są Kiry! Pobliska Dolina Kościeliska leżąca na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego jest tu prawdziwą perełką, zawsze tętniącą życiem. To miejsce, które z pewnością przypadnie do gustu seniorom, jak i rodzinom z małymi dziećmi choćby w wózkach, bez problemu poradzą sobie tutaj również osoby niepełnosprawne. Nie trzeba pokonywać całej doliny, żeby cieszyć się pięknem Kościeliskiej. Tutaj można podziwiać imponujące ściany skalne, rozległe polany, malownicze przewężenia, krystaliczne źródło krasowe, wypas owiec, szumiący potok górski, tajemnicze jaskinie i urokliwe wąwozy. To idealne miejsce dla miłośników górskich widoków i przyrody!

A o ile spacer dolinny to za mało, można tak zaplanować wycieczkę, aby wyruszyć w wyższe partie Tatr i pokusić się o zdobycie szczytów. Jednym z najbardziej znanych miejsc są Czerwone Wierchy, gdzie można dotrzeć szlakiem z doliny. To z pewnością będzie niezapomniana wycieczka górska, która na długo pozostanie w pamięci!

Jeżeli chcemy zwiedzić tatrzańską dolinę bez tłumów, to polecam Staników Żleb i Przysłop Miętusi lub Dolinę Lejową. Są to miejsca sąsiadujące z Dolina Kościeliską, ale panuje tu nieporównywany spokój i cisza. Aby odbyć pieszą wycieczkę wcale nie musimy udawać się w stronę Tatr, na terenie samej wsi, znajdziemy kilka znakowanych szlaków. szczególnie polecam szlak przebiegający przez Butorowy Wierch i prowadzący aż na Płazówkę.


Drewniany kościół na Płazówce

Z polan, którym przebiega trasa, rozpościera się niesamowity widok na Tatry Zachodnie. Na samej Płazówce podziwiać można urokliwy drewniany kościółek pod wezwaniem św. Anny. interesujący jest również szlak koloru czerwonego biegnący z Gubałówki do Chochołowa, to tzw. szlak Powstania Chochołowskiego.

2. Psie zaprzęgi — interesująca atrakcja turystyczna


To nietypowa atrakcja, z jakiej możemy skorzystać, przebywając na Podhalu. W trakcie pobytu nie może zabraknąć przygody z psim zaprzęgiem! To niezwykłe doświadczenie, które pozwala nie tylko na przejażdżkę z pięknymi psami, ale także na poznanie tajników powożenia zaprzęgu. Podczas tej aktywności uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się przygotowywać psy do jazdy, a także dowiedzieć się więcej o sporcie psich zaprzęgów, zapoznać się ze specjalistycznym sprzętem i oczywiście świetnie się bawić z czworonogami.

Z jazdy zaprzęgami można skorzystać w okresie letnim i zimowym, a atrakcja jestnie tylko dla miłośników psów. To niezapomniana przygoda, która z pewnością zostawi wiele pozytywnych wspomnień!

4. Stajnia Konsul


W Kościelisku znajduje się atrakcja dla miłośników koni to ośrodek jeździecki stajnia Konsul. To gratka dla miłośników jazdy konnej, którzy pragną poszaleć na końskim grzbiecie i rozkoszować się pięknymi widokami. To również atrakcja i możliwość dla osób, którzy chcieliby nauczyć się jeździć konno pod okiem profesjonalistów. Miejsce to idealne będzie dla tych, którzy szukają aktywności na świeżym powietrzu, a mają już dość pieszych wędrówek. o ile nie wiesz co zrobić z wolnym czasem podczas pobytu pod Tatrami, to odwiedź ośrodek jeździecki i poczujcie magię konnej przygody!

5. Trasy Biegowe — atrakcja zimowa w Kościelisku


Tereny gminy Kościelisko to raj dla osób uprawiających narciarstwo biegowe. Poprowadzone tutaj i świetnie przygotowane trasy biegowe przeznaczone są dla amatorów oraz zaawansowanych biegaczy. Łatwe trasy znajdują się na Chotarzu gdzie do dyspozycji mamy duży parking oraz wypożyczalnie sprzętu do biegów narciarskich.

Dla zaawansowanych polecam trasy biegowe na biatlonie z dużymi podbiegami. Dzięki oświetleniu na trasach możliwe jest trenowanie wieczorem, a dzięki instalacji wodnej trasy są naśnieżane. Trasy biegowe to świetne miejsca dla całej rodziny, które zapewnią niezapomniane wrażenia i mnóstwo zabawy!

7. Wyciąg krzesełkowy na Butorowy Wierch — obok Zakopanego


To jeden z najstarszych i najdłuższych tego typu wyciągów na Podhalu. Teren pod wyciągiem i w jego okolicy służył niegdyś narciarzom, w tej chwili istnieje tutaj możliwość wjazdu i zjazdu dwuosobowym krzesłem. Ma on 1612 m długości i 2712 m różnicy wysokości, najlepiej z niego korzystać w pogodne dni z dobrą widocznością. Podczas zjazdu z Butorowego będziemy mieli możliwość podziwiać fantastyczne widoki na szczyty Tatr Zachodnich. Istnieje też możliwość połączenia wyjazdu wyciągiem ze zjazdem wagonikiem z Gubałówki, należy kupić wtedy w kasie bilet łączony.

8. Kościół św. Kazimierza Królewicza



Kościół św. Kazimierza w Kościelisku

W centrum wsi stoi widoczny z daleka piękny drewniany kościół pod wezwaniem św. Kazimierza. Świątynia była budowana od 1908 r., poświęcenie kamienia węgielnego nastąpiło 1910 r., budowa została ukończona w 1914 r. a poświęcona w 1916 r. Kościół powstał w głównej mierze dzięki staraniom ks. Kazimierza Kaszalewskiego, który w 1913 r. przeniósł się z Zakopanego do Kościeliska. Warto przypomnieć, iż ten drugi proboszcz Zakopanego po Józefie Stolarczyku zasłynął jako inicjator postawienia metalowego krzyża na Giewoncie.

Drewniana świątynia znajduje się na polanie — osiedlu Szeligówka, jest drewniana i postawiona na kamiennej podmurówce. Dwuspadowy dach oraz trzykondygnacyjna wieża pokryte są gontem.

Warto wejść do środka i podziwiać piękne wyposażenie kościoła, które nawiązuje do budownictwa i zdobnictwa ludowego. Znajdziemy tu również elementy stylu zakopiańskiego. Rzeźby wykonane zostały przez znakomitego rzeźbiarza Wojciecha Brzegę.

9. Trasy rowerowe


Na obszarze Kościeliska znajdziemy wiele miejsc, które można pokonać na rowerze górskim. W większości przebiegają one w trudnym terenie górskim, więc przeznaczone są dla osób z rowerami MTB z odpowiednią kondycją. A jeżeli takowej nie posiadasz, nic się nie martw, z pomocą przyjdzie ci odpowiedni rower elektryczny.

Z tras godnych polecenia to szlak czarny biegnący z Butorowego w stronę Płazówki lub czerwony im. Powstania Chochołowskiego na odcinku Gubałówka — Chochołów. Na rower świetna też jest trasa pod Reglami i w Dolinę Chochołowska. Ponieważ te szlaki przeznaczone są również to turystyki pieszej, musisz tutaj spodziewać się spacerujących osób.

10. Fabryka Talentów Kościelisko — interesujące miejsce dla dzieci


To nowoczesne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi. Szukając atrakcji, gdzie Twoje pociechy będą mogły się wspaniale bawić, koniecznie odwiedź Fabrykę Talentów! To idealne miejsce dla maluchów, gdzie mogą spędzać czas na zabawie i zdobywaniu nowych umiejętności.

Fabryka Talentów to wyjątkowa sala zabaw, w której wszystkie dzieci znajdą coś dla siebie, a rodzic będzie mógł odpocząć w przytulnej kawiarence z pięknym widokiem na góry. Do dyspozycji jest tutaj ponad 350 m2 przestrzeni do zabawy, urządzonej w góralskim stylu z elementami inspirowanymi tatrzańską przyrodą. Dzieci mogą bawić się na huśtawkach, zjeżdżalniach i wielu innych atrakcjach, a opiekunowie mogą cieszyć się chwilą spokoju, obserwując maluchy. To świetne miejsce, gdy pogoda nie nastraja do spacerów oraz aktywności na zewnątrz.

11. Siłownia plenerowa i Plac Zabaw


Siłownia plenerowa w Kościelisku to idealne miejsce dla aktywnych turystów! Znajdziesz tutaj 5 urządzeń treningowych, dzięki którym choćby kilka osób może ćwiczyć jednocześnie. Do dyspozycji ćwiczących są urządzenia: do wyciskania siedząc, orbitrek eliptyczny, rower, masażer pleców, twister. A to nie wszystko! Obok siłowni znajduje się również plac zabaw dla dzieci oraz zadaszona scena plenerowa, na której realizowane są koncerty, festiwale i spotkania. To miejsce, które łączy rekreację z rozrywką dla całej rodziny!

12. Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej


To miejsce spodoba się osobom poszukującym prawdziwego regionalnego klimatu górskiego. To właśnie tutaj organizowane są wystawy, koncerty, festyny, konkursy i przeglądy folklorystyczne, występy zespołów regionalnych oraz imprezy plenerowe.
Z ciekawszych to:

Parada Gazdowska — zimowy wyścig kumoterek, Skijöring i ski-skjöring,
Konkurs na najpiękniejszy koszyczek wielkanocny — w Wielką Sobotę obywa się konkurs, gdzie oprócz estetyki i dekoracji liczy się zawartość koszyczka. Powinno znajdować się w nim z co najmniej 7 rodzajów pokarmów oraz dekoracja koszyczka. Dodatkowo jest oceniany strój właściciela.
Przedniówek na Polanach — przegląd muzycznych zespołów rodzinnych, śpiewu i tańca
Letnie spotkania z folklorem — cykl występów, koncertów, posiadów, wernisaży
Poloniarski osod — we wrześniu na pożegnanie lata organizowana jest impreza folklorystyczna
Konkurs recytatorski im. St. Nędzy-Kubińca — które ma na celu rozwijanie zdolności recytatorskich, rozbudzanie wrażliwości artystycznej w dziedzinie literatury oraz uczczenie pamięci poety z Kościeliska.
Majowe granie — koncert dedykowany pamięci Marka „Maji” Łabunowicza 29-letniego ratownika TOPR, który zginął podczas akcji pod lawiną 30.12.2001 r.
Z regionalnych imprez można skorzystać przez cały rok.

13. Polany z krokusami



Krokusy Butorowy Wierch

Na wiosnę, gdy śnieg zostanie wytopiony na polanach we wsi, masowo zaczynają kwitnąć krokusy. Nie trzeba udawać się do Doliny Chochołowskiej, aby podziwiać te wspaniałe kwiaty. Fioletowe dywany możemy podziwiać w pobliżu Gubałówki, Butorowego Wierchu, w Dzianiszu oraz w samym Kościelisku przy ulicy Królewskiej.

14. Termy Chochołowskie — atrakcja w okolicy


Nieopodal Witowa znajduje się wspaniała atrakcja dla wszystkich, są to największe i najnowsze termy na Podhalu. To świetne miejsce na relaks i rekreację. Znajdziemy tu kompleks basenów termalnych, który oferuje prawie 3 tysiące metrów kwadratowych lustra wody i 30 różnorodnych basenów. Wiedząc, iż wody termalne są bogate w wiele mikroskładników, nie ma lepszego sposobu na wypoczynek niż zanurzenie się w ciepłych i leczniczych wodach Chochołowskich Term. Gwarantuje to przypływ sił witalnych i pełną regenerację organizmu np. po wycieczkach górskich.

Oprócz basenów i jacuzzi z wodą termalną można tu odwiedzić strefę leczniczą z wodą siarczkową i solankową. Po dniu pełnym aktywności zrelaksujemy się i poczujemy, jak nasze ciało i umysł odprężają się. Termy Chochołowskie są czynne przez cały rok, to świetne miejsce dla wszystkich a szczególnie dla dzieci.
Idź do oryginalnego materiału