jeżeli szukasz ciszy oraz spokoju i chcesz odsapnąć od zgiełku miasta, postaw na te miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim. Są małe, ale z pewnością nie mają się czego wstydzić. To idealne kierunki na weekendowy wypad z drugą połówką, przyjaciółmi albo dziećmi.
REKLAMA
Zobacz wideo Triki, które pomogą wam zaoszczędzić pieniądze przy planowaniu wakacji. W te dni kupuj bilety [MAMY CZAS]
Niepozorna wieś ma wiele do zaoferowania. To raj dla fanów zabytków
Wieś Wielka Nieszawka jest wyjątkowa i pomimo niewielkich rozmiarów może pochwalić się wieloma zabytkami. W 1230 roku przyjechała tutaj grupa rycerzy krzyżackich i wybudowała warownię, której ruiny przetrwały do dzisiaj.
Nieszawka wikipedia commons, autor: Eder~plwiki
W miejscowości znajduje się Olenderski Park Etnograficzny, czyli pierwszy skansen w Polsce poświęcony osadnictwu olenderskiemu. Do obejrzenia są też wystawy stałe, gdzie można zobaczyć narzędzia i przedmioty codziennego użytku z lat 1850-1950. We wsi znajduje się również murowany budynek mleczarni z końca XIX wieku, a w Małej Nieszawce warto zwiedzić pochodzący z końca XIX wieku Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Co zwiedzić w kujawsko-pomorskim? Te miejscowości zachwycą każdego
Wieś Cielęta w gminie Brodnica może pochwalić się pięknym kościołem św. Mikołaja Biskupa oraz zabytkowym cmentarzem. To kraina jezior i raj dla fanów pływania na łódce (oczywiście w cieplejszych miesiącach). W okolicy Brodnicy jest między innymi Jezioro Bachotek, Jezioro Niskie Brodno, Jezioro Stopień, Jezioro Skrzynka i Jezioro Zbiczno.
Nie przegap: Turyści wcielą się w gladiatorów i będą walczyć na arenie Koloseum. "To nie Disneyland, to Rzym".
Perełką kujawsko-pomorskiego bez wątpienia jest też dawna wieś folwarczna, Potulice. Miejscowość słynie głównie z zabytków. Jest tutaj zespół pałacowo-parkowy wzniesiony w XIX wieku dla Kazimierza Potulickiego, wybudowany w 1868 roku Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i cmentarz wojenny. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.