Cześć Przyjaciele!
Gdańsk kryje OGROM ciekawostek i mało znanych faktów, o których pragnę Wam opowiadać. Na przestrzeni kilkunastu lat świadomej podróży przez swoje miasto, przekonałem się o jednym – to miasto zaskakuje na każdym kroku.
Z tego względu rozpoczynamy nowy cykl artykułów pt. “Ciekawostki gdańskich dzielnic”! Owszem, nie odkryje w ten sposób choćby w 1% tego co kryje stolica Pomorza, jak jest intrygująca i pociągająca, jak wiele ciekawych postaci zrodziła i jak często musiała sobie radzić z przeciwnościami losu.
Mam jednocześnie przekonanie, iż jeżeli dokończę ten cykl, będziemy mieli zbiór kilkuset wspaniałych i wartych poznania ciekawostek na temat Gdańska.
W ramach każdego wpisu, wypiszę siedem ciekawostek odnoszących się do konkretnej dzielnicy miasta. W przypadku, gdy trudno będzie mi znaleźć siedem ciekawostek, połączę dwie sąsiadujące ze sobą dzielnice.
To ÓSMY wpis z tej serii. Pozostałe macie niżej:
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – WRZESZCZ – Gdzie bywał król Polski?, jeden z pierwszych takich parków!, wrzeszczański modernizm :O
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – WYSPA SOBIESZEWSKA – Jak natura i człowiek stworzyły wyspę?, zjawiskowa fauna, wyjątkowy prom :O
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – OLIWA – zabytek ukryty w dolinie, mało znany ogród, najwyższy w północnej Polsce!
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – NOWY PORT – prom, którego nie ma, Teatr Muzyczny w Nowym Porcie?, pamiątka po latarni morskiej
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – CHEŁM – tajemnicze nekropolie, ulica Długa i widok na morze!
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – ORUNIA – warzywniak, który przenosi w czasie i ślady po linii tramwajowej
Na niektórych z Was, szczególnie mieszkańców i osób trochę głębiej interesujących się miastem, nie zrobię wielkiego wrażenia. Mam jednak wrażenie, iż wiele osób może na nowo odkryć Gdańsk. Choćby dlatego warto.
Zapraszam do lektury! Oto 7 ciekawostek na temat dzielnicy Stogi
1. Różne rodzaje wód
Stogi są wyjątkowe! Otóż na terenie tej jednej dzielnicy, znajdziemy najróżniejsze rodzaje wód. Mamy rzekę – Martwą Wisłę, kanał – Gniła Łacha, jezioro – Borowe, jak również morze – Bałtyckie, a dokładniej to jego część – Zatokę Gdańską. Możecie nie wierzyć, ale sprawdziłem każde nadmorskie miasto i miasteczko w Polsce i jak się okazuje, ŻADNE nie ma w swoich granicach tak różnorakiego rodzaju wód. A porównuję przecież “tylko” dzielnicę do całych miast. Z tego względu Stogi są po prostu WYJĄTKOWE w skali kraju.
2. Dom Kuracyjny nad jeziorem
Wiedzieliście, iż dom kuracyjny na Stogach znajdował się nad jeziorem, a nie nad morzem? Jak do tego doszło? Otóż zaczęło się od Sörena Björna, który już w XVIII wieku zajmował się zalesianiem tych terenów. Założył on ogród nad jeziorem, który został później rozbudowany przez jego synów. W połowie XIX wieku kolejny właściciel – Julius Specht – zbudował restaurację z salą taneczną, pełniącą funkcję domu kuracyjnego. Pod koniec XIX stulecia Eugen Manteuffel, a więc następny właściciel, wzniósł hotel kuracyjny i nowe pomosty. Jednocześnie intensywnie rozwijało się kąpielisko nad morzem, gdzie zbudowano łazienki i halę plażową, dla których zapleczem był dom kuracyjny nad jeziorem.
3. Najszersza plaża
Plaża na Stogach jest najszerszą plażą w Polsce! Jej szerokość wynosi ponad 132 metry, co jest rekordowym wynikiem jeżeli chodzi o Polskie wybrzeże. Dodając do tego drobny piasek, wydmy i roślinność, plaża na Stogach jest nie tylko najszersza, ale też jedną z piękniejszych plaż w kraju.
4. Parowcem na Stogi
W drugim punkcie wspomniałem o kąpielisku nad morzem, które z biegiem lat zyskiwało na popularności. Z tego właśnie względu pod koniec XIX wieku uruchomiono sezonową komunikację statkami pasażerskimi między Gdańskiem, a przystanią przy ul. Tamka. Co ciekawe, zatrzymywały się tam jeszcze po wojnie statki płynące do Sobieszewa i Elbląga.
5. Fortyfikacje nadmorskie
Spacerując lasem na Stogach, napotkacie pozostałości nadmorskich fortyfikacji Baterii Wydmowej z 1919 roku. Co ciekawe, obiekty można zobaczyć poruszając się oznaczonym Szlakiem Fortyfikacji Nadmorskich. Co prawda nie są w świetnym stanie, ale dla zainteresowanych tego typu tematami, mogą stanowić nie lada ciekawostkę.
6. Dlaczego wycięli las?!
Czy zastanawiało Was kiedyś, dlaczego na Stogach wycięto las? W końcu to dość nienaturalne, iż w poprzek ulicy Nowotnej, mamy szeroki pas terenu pozbawiony drzew. Odpowiedź jest prosta – właśnie tędy, pod ziemią, w latach 70-tych XX wieku, poprowadzono rurociąg między Bazą Paliw Płynnych w Porcie Północnym a Rafinerią. Z tego względu cały pas terenu nie może być zadrzewiony.
7. Dlaczego to NIE JEST pusty staw?
Nie jest to ani “pusty”, a tym bardziej “staw”. Jezioro na Stogach ma historycznie inną nazwę. Na samym początku było to “Jezioro Stogi”. Wymieniano również nazwę “Heide Land See”. “Heide” to puszcza, która później zamieniła się w bór, zatem… doszliśmy do “Jeziora Borowego”. Jezioro Borowe na Stogach brzmi pięknie, nieprawdaż?
Kilka (ważnych) słów na koniec
Dziękuję Was serdecznie za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Liczę, iż ciekawostki przedstawione powyżej choć kapkę zaspokoiły Wasze oczekiwania.
Przed nami kolejne dzielnice i więcej interesujących historii i faktów. Bo Gdańsk wciąż nie przestaje zaskakiwać!