Ciekawostki gdańskich dzielnic – RUDNIKI (BŁONIA) – Rudniki czy Błonia?, ukryta przystań, wspinaczka na zagadkowy obiekt

7zdjeczgdanska.pl 2 dni temu

Cześć Przyjaciele!

Gdańsk kryje OGROM ciekawostek i mało znanych faktów, o których pragnę Wam opowiadać. Na przestrzeni kilkunastu lat świadomej podróży przez swoje miasto, przekonałem się o jednym – to miasto zaskakuje na każdym kroku.

Z tego względu rozpoczynamy nowy cykl artykułów pt. “Ciekawostki gdańskich dzielnic”! Owszem, nie odkryje w ten sposób choćby w 1% tego co kryje stolica Pomorza, jak jest intrygująca i pociągająca, jak wiele ciekawych postaci zrodziła i jak często musiała sobie radzić z przeciwnościami losu.

Mam jednocześnie przekonanie, iż jeżeli dokończę ten cykl, będziemy mieli zbiór kilkuset wspaniałych i wartych poznania ciekawostek na temat Gdańska.

Podobają Ci się moje wpisy? Możesz postawić mi kawę i w ten sposób wesprzeć pracę na blogu

Postaw kawę za:

W ramach każdego wpisu, wypiszę siedem ciekawostek odnoszących się do konkretnej dzielnicy miasta. W przypadku, gdy trudno będzie mi znaleźć siedem ciekawostek, połączę dwie sąsiadujące ze sobą dzielnice.

To DWUDZIESTY DZIEWIĄTY wpis z tej serii. Pozostałe macie niżej:

  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – NOWY PORT – prom, którego nie ma, Teatr Muzyczny w Nowym Porcie?, pamiątka po latarni morskiej
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – CHEŁM – tajemnicze nekropolie, ulica Długa i widok na morze!
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – ORUNIA – warzywniak, który przenosi w czasie i ślady po linii tramwajowej
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – STOGI – tańce nad jeziorem, najszersza plaża i dlaczego Stogi to wyjątkowe miejsce?
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – Górki Zachodnie – tramwaj wodny, którego nie ma, ukryte jezioro i plaża nad rzeką
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – Siedlce – ul. Kościelna bez kościoła, największy taki cmentarz i najstarszy budynek
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – GŁÓWNE MIASTO (Historyczne Śródmieście) – wędrujący gotyk, potężny zegar i niejeden Neptun
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – STARE MIASTO (Historyczne Śródmieście) – ciekawostki “Katarzynki”, Mały Młyn, który nie jest młynem i oryginalne zabytki
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – STARE PRZEDMIEŚCIE (Historyczne Śródmieście) – wyjątkowe szkoły, SKARBY dzielnicy i nazwy opowiadające o historii
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – Dolne Miasto (Historyczne Śródmieście) – dlaczego Łąkowa nie jest Łąkową?, czy Dolne Miasto było “Małym Amsterdamem”?
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – Długie Ogrody (Historyczne Śródmieście) – królewskie orszaki, rokokowy pałac i najmniejszy hotel
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – Spichlerze i Ołowianka (Historyczne Śródmieście) – lepsza od Amsterdamu, wyjątkowy spichlerz i aleja jak żadna inna!
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – Biskupia Górka i Zaroślak (Historyczne Śródmieście) – ulica, której nie ma, podziemna klatka schodowa i nietypowy dzwonek do drzwi!
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – Nowe Ogrody i Grodzisko (Historyczne Śródmieście) – wyjątkowe pomniki, świątynie i ulica
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – Aniołki – o cmentarzach, parkach i pomnikach
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – Suchanino – o historii, jeziorku i linii tramwajowej
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – Piecki-Migowo – pszczoły, dwory i nazewnictwo
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – BRĘTOWO – miejsca ukryte nad Strzyżą i w lesie
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – PRZYMORZE – najdłuższy w Polsce, największy w Gdańsku, granice dzielnicy
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – UJEŚCISKO – błędne nazwy, dlaczego “kozacza” góra?, centrum dawnej wsi
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – KOKOSZKI – cegły, które budowały Gdańsk, granica Wolnego Miasta Gdańska, ukryty zabytek
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – ZASPA – nietypowy pomnik, murale, miejsce, w którym…
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – OSOWA – Gdynia w Osowej, warunki atmosferyczne, Kaszubski krajobraz
  • Ciekawostki gdańskich dzielnic – OLSZYNKA – zagadkowa budowla, wodne skrzyżowanie i wyjątkowe położenie

Na niektórych z Was, szczególnie mieszkańców i osób trochę głębiej interesujących się miastem, nie zrobię wielkiego wrażenia. Mam jednak wrażenie, iż wiele osób może na nowo odkryć Gdańsk. Choćby dlatego warto.

Zapraszam do lektury! Oto 7 ciekawostek na temat dzielnicy Rudniki (Błonia)

1. Dlaczego „Rudniki” to tak naprawdę Błonia?

Choć oficjalna nazwa dzielnicy to Rudniki, odnosi się ona tylko do pewnego, małego jej fragmentu – Rudna (dawniej Knipawy). Dawniej, już od XVIII wieku, tereny te nazywano Burger Wiesen (Łąki Mieszczańskie). co po wojnie spolszczono na Błonia. Owa nazwa dużo bardziej pasowałaby do tego miejsca, aniżeli kilka mówiące Rudniki.

2. To tutaj jeździł tramwaj?!

Niniejsza ciekawostka co prawda nie dotyczy bezpośrednio dzielnicy Rudniki, zaś położonego po sąsiedzku Rudna (dawniej Knipawy), którą zaliczyć należy do Historycznego Śródmieścia. Otóż początkowym fragmentem dzisiejszej ulicy Elbląskiej, między Bramą Długich Ogrodów (zachowaną, u wylotu Długich Ogrodów) a Bramą Żuławską (niezachowana), przez 19 lat jeździły tramwaje. W 1908 roku przedłużono trasę „czwórki”, aż pod nieistniejącą Bramę Żuławską. Jej kres nastąpił w dniu otwarcia trasy tramwajowej na Stogi w 1927 roku.

3. W takich miejscach też mieszkają gdańszczanie

Gdańsk posiada wiele nieodkrytych, tajemniczych i oddalonych od zgiełku miasta miejsc, . W takich miejscach też mieszkają gdańszczanie, chociażby przy ulicy Zagroble. Rudniki, a raczej Błonia, posiadają nieźle skryte, zamieszkane miejsce nad Martwą Wisłą. Ciekawostką jest fakt, iż ludzie żyją w Gdańsku, jednym z większych miast w Polsce, a jednak do sklepu bądź innych usług mają kawałek drogi.

4. Mocno uprzemysłowiona dzielnica

Rudniki (Błonia) są nielicznie zamieszkane (ok. 1200 osób), ale za to spore powierzchniowo (14,66 km2). Co zatem zajmuje tak dużą przestrzeń? Na terenie dzielnicy zlokalizowane są: Rafineria Gdańska, Oczyszczalnia Ścieków, liczne magazyny, bocznica LOTOS Kolej. Krajobraz zdominowany jest przez zakłady pracy, tory kolejowe oraz spore połacie pustych terenów.

5. Ukryta przystań

Przykładem mogącego się podobać miejsca na Rudnikach jest kanał Rozwójka przy ulicy Tarcice i ukryta przystań. Mało kto tutaj zagląda, a moim zdaniem znaleźć tak urocze miejsce pośród raczej lichej urody magazynów i zakładów pracy, to niezła frajda.

6. Wspinaczka nad Martwą Wisłą

Nad Martwą Wisłą przy końcu ulicy Litewskiej stoi interesująca konstrukcja. Na mapach oznaczona jest jako Wieża Bartosa. Wyczytałem, iż obiekt zbudowano w latach 30-tych XX wieku, a służył do magazynowania i załadunku trocin tartacznych. Obecnie, już od wielu lat, robi na ściankę wspinaczkową.

7. Zagłębie skupów złomu

Dawniej były niemal wszędzie, sam pamiętam dwa lub trzy takie miejsca na Chełmie, po których nie został ślad. Skupy złomu od lat znikają z mapy Gdańska, ale… jest miejsce, gdzie mają się dobrze, a widok Panów ciągnących ciężkie wózki z żelastwem to codzienność. Spacer ulicą Litewską zdecydowanie przenosi w czasie.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam serdecznie za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Liczę, iż ciekawostki przedstawione powyżej choć kapkę zaspokoiły Wasze oczekiwania.

Przed nami kolejne dzielnice i więcej interesujących historii i faktów. Bo Gdańsk wciąż nie przestaje zaskakiwać!

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę Dziękuję!

Zapraszam Was serdecznie do obserwowania mnie na FB i
, gdzie regularnie wrzucam zdjęcia oraz dzielę się przemyśleniami na temat Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

Idź do oryginalnego materiału