Pikle z ogórków – przepis z sezamem. Składniki na kyūri no tsukemono
Czas przygotowania: 1 godzina + 3 dni,
liczba porcji: 2 słoiki,
stopień trudności: łatwy.
Składniki:
- 14 ogórków,
- hojna garść soli,
- 50 g świeżego imbiru,
- 3 suszone chili taka no tsume*,
- 180 ml japońskiego octu ryżowego,
- 360 ml jasnego sosu sojowego,
- 120 g drobnego cukru,
- 360 ml sake,
- 8 g prażonych ziaren białego sezamu.
*Taka no tsume (dosłownie „jastrzębie szpony” – nazwę tę zawdzięczają swojemu wygiętemu kształtowi i rozmiarom) to średnio ostre papryczki chili uprawiane w Japonii, używane zwykle w formie suszonej. Ich ciemny, głęboki odcień kontrastuje z jaskrawoczerwonym kolorem suszonych chili stosowanych w innych kuchniach. Taka no tsume znajdziesz w większości supermarketów z azjatyckim jedzeniem.
Jak zrobić chrupiące pikle z ogórków?
Przygotowanie:
- Włóż papryczki taka no tsume do miseczki z wodą i namaczaj przez pół godziny.
- Ogórki umyj, pozbaw końcówek, pokrój na plastry grubości 2,5 centymetra i przełóż do dużej miski. Posyp je solą, a potem wmasuj ją palcami.
- Przełóż ogórki do dużego durszlaka i odstaw na 30 minut, żeby obciekły.
- Imbir obierz łyżeczką ze skórki, pokrój w cienkie plasterki, a potem, ułożywszy jeden na drugim, w słupki długości 2 centymetrów. Poszatkuj taka no tsume tak drobno, jak tylko potrafisz.
- Rozłóż pokrojone ogórki na czystej ścierce, przykryj je kolejną i jak najstaranniej odciśnij nadmiar wilgoci.
- W garnku połącz ze sobą ocet ryżowy, sos sojowy, cukier oraz sake i dodaj ogórki. Umieść garnek na średnim ogniu i doprowadź zalewę do wrzenia, ale tylko na chwilę – zależy ci na porządnym podgrzaniu ogórków, ale nie chcesz ich ugotować.
- Łyżką cedzakową przełóż je do durszlaka i zostaw, żeby wystygły i obciekły. Nie wylewaj płynu z garnka.
- Ponownie włącz średni ogień i podgrzewaj pozostałą zalewę, aż zredukujesz ją o połowę, a potem zdejmij z kuchenki i odstaw do całkowitego wystygnięcia.
- Przełóż ogórki do miski i polej schłodzoną, zredukowaną marynatą. Dodaj imbir, chili i prażone ziarna sezamu, dokładnie wymieszaj.
- Przenieś pikle do pojemnika. Zwróć uwagę, aby całkowicie zanurzyły się w zalewie. Szef kuchni Abe–san przekłada je do płaskiego plastikowego pudełka i zamyka folią spożywczą. Ja używam silikonowych woreczków strunowych wielokrotnego użytku, które się nie przewracają, dzięki czemu umieszczone w nich ogórki pozostają zanurzone w marynacie.
- Przed zjedzeniem włóż pikle do lodówki na dwa, trzy dni. o ile jesteś w stanie się im oprzeć, możesz przechowywać je w ten sposób przez tydzień lub dwa.
Czytaj także:
Kto powinien częściej sięgać po ogórki kiszone? Pomagają przy wielu dolegliwościach
Ogórki kiszone to znakomity naturalny probiotyk, korzystnie wpływający na funkcjonowanie układu pokarmowego. Kiszonki dodatkowo są bogatym źródłem witaminy C i błonnika pokarmowego, a ten reguluje…
„Meshi. Kulinarny przewodnik po kulturze Japonii” – przepisy i obyczaje
Książka autorstwa Katherine Tamiko Arguile to świetny poradnik nie tylko dla osób planujących wycieczkę do Japonii. Na kartach publikacji dowiadujemy się, czym jest sezonowość w Japonii, jak wykorzystuje się składniki oraz jaki wpływ na kuchnię mają obchodzone święta. Autorka jest ekspertką, gdyż urodziła się w Tokio. Jej mama jest Japonką, a tata – Brytyjczykiem. Wychowywała się w Wielkiej Brytanii, a w tej chwili mieszka w Australii. Jednak jak sama deklaruje, odczuwa silną więź z krajem matki. Tytułowe słowo meshi oznacza ugotowany ryż, który w języku japońskim używa się zamiennie ze wyrażeniem „posiłek”. Proponowane przez autorkę przepisy naznaczone są wspomnieniami rodzinnymi, a także opisem zwyczajów zakorzenionych w japońskiej kulturze.
Przepis udostępniamy dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak.
Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni: