Chotów gospodarzem Dożynek Gminy Mokrsko (zdjęcia)

radiozw.com.pl 4 miesięcy temu

Msza, a po niej barwny korowód ulicami Chotowa – tak rozpoczęły się niedzielne Dożynki Gminy Mokrsko. Zebranych na placu obok budynku podworskiego powitał wójt Zbigniew Dąbrowski:

Zebraliśmy się dzisiaj tutaj w Chotowie, by wspólnie oddać hołd rolnikom i wspólnie celebrować jeden z najpiękniejszych dla nich dni, czyli dożynki, które są ukoronowaniem czasu żniw, ciężkiej pracy. To czas odpoczynku i euforii zakorzeniony już w tradycji polskiej wsi. Uroczystości dożynkowe na przestrzeni wieków zmieniały swój charakter, ale tak jak dawniej, tak dziś, przypominają, iż dzięki ciężkiej pracy rolników codziennie na nasze stoły trafia polski chleb. Nie zawsze potrafimy ten trud docenić, a dzisiejsze święto jest ku temu wspaniałą okazją.

Przewodniczący Rady Gminy w Mokrsku, Tadeusz Papina:
Jest to moment w którym z wdzięcznością spoglądamy na to, co udało się osiągnąć, a także wyrażamy nasz szacunek i uznanie dla tych, którzy przez cały rok dbali o to, by nasze stodoły i stoły były pełne przez cały rok chleba, owoców, warzyw i innych dóbr ziemi.

Poseł, Paweł Rychlik:
Dożynki, to święto podziękowania za chleb, który jest owocem pracy rąk ludzkich (…). Za tę pracę i trud pragnę podziękować wszystkim rolnikom z gminy Mokrsko.

List od senatora Marcina Karpińskiego, odczytał Piotr Ciuborski:

Dożynki to wyjątkowa tradycja od wieków zakorzeniona w polskiej kulturze z tym większą dumą i wdzięcznością dziękuję za zaproszenie (…). To właśnie codzienny trud rolników oraz osób żyjących z polskiej wsi zapewnia nam bezpieczeństwo żywnościowe, konsekwentnie karmiąc kolejne pokolenia.

Maciej Bryś, starosta powiatu wieluńskiego:
Dzisiejszy dzień, to szczególna okazja aby celebrować nie tylko zbiory, które dała nam ziemia, ale przede wszystkim docenić niezłomną pracę rolników, którzy swoją determinacją i poświeceniem troszczą się o naszą przyszłość.

Organizatorzy zadbali o dobrą zabawę dla całych rodzin. Odwiedzający teren imprezy mogli skorzystać z bezpłatnych dmuchańców dla dzieci, obejrzeć wystaw maszyn rolniczych i warsztat kowala (przygotowany przez Stowarzyszenie Historyczne „Gloria Victis”), wziąć udział w grach, zabawach i konkursach dożynkowych.

Całość zakończyła dyskoteka.

Posłuchaj relacji:

Zdjęcia: Grzegorz Nowak, Radio ZW

Idź do oryginalnego materiału