Chleb orkiszowy na zakwasie

ania-gotuje.pl 1 rok temu

Poznaj prosty przepis na pyszny chleb orkiszowy na zakwasie. Mój chleb nie kruszy się i długo zachowuje świeżość. Jestem pewna, iż zachwyci każdego.

W każdy weekend piekę domowe chleby. Często eksperymentuję i sprawia mi to ogromną radość. Ostatnio dostałam od znajomych ekologiczną mąkę orkiszową. Upiekłam z niej rewelacyjny chleb orkiszowy. Chleb jest pyszny, a w całym domu unosił się przepiękny zapach ciasta, który czuję do tej pory. Na moim blogu znajdziesz wiele chlebów na zakwasie lub na drożdżach. Chleb orkiszowy na zakwasie smakuje rewelacyjnie. Jest puszysty i smaczny. Takie według mnie połączenie chleba pszennego z żytnim.

Ciasto wyrobisz w 15 minut.
Czas wyrastania: około 4,5 – 5 godzin.
Czas pieczenia: około 50 minut.

Składniki na chleb:

Podane składniki są na keksówkę o wymiarach 11 x 25 cm. Kaloryczność około 200 kcal w 100 g.

  • 600 g mąki orkiszowej*
  • 180 g aktywnego zakwasu (przepis na zakwas na chleb)
  • 360 ml wody
  • 1 łyżeczka cukru lub miodu
  • 1 lub 1,5 łyżeczki soli

Z czego powstaje mąka orkiszowa? Orkisz to starożytna odmiana pszenicy, która jest bogatsza w białko oraz makro i mikroelementy. Orkisz rośnie na uboższych glebach i nie wymaga tylu zabiegów pielęgnacyjnych, co współczesna pszenica. Dzięki temu jest popularnym zbożem uprawianym w ekologicznych gospodarstwach.

Sposób wykonania chleba z mąki orkiszowej na zakwasie

Do zrobienia ciasta i upieczenia chleba potrzebować będziesz przede wszystkim: dużej miski, łyżki, keksówki oraz piekarnika.

Aktywuję zakwas na chleb

Zakwas na chleb wyjmuję z lodówki dzień przed planowanym pieczeniem chleba. Dokarmiam go 4 łyżkami wody i 4 łyżkami mąki żytniej. Po kilkunastu godzinach od dokarmienia w temperaturze pokojowej, zakwas się uaktywni. Zdecydowanie powiększy swoją objętość i nabierze pęcherzyków powietrza.

Odmierzam 180 g aktywnego zakwasu i umieszczam do dużego kubka. Następnie z odmierzonej porcji 360 ml wody, wlewam około 50 ml od zakwasu i mieszam. Dzięki temu ładnie się rozcieńczy i lepiej połączy z pozostałymi składnikami w misce.

Wyrabiam ciasto

Do dużej miski wlewam wodę (ilość pomniejszona o porcję dolaną do zakwasu) i wsypuję sól oraz cukier. Całość kołyszę w celu rozpuszczenia w wodzie.

Następnie wsypuję przesianą mąkę i wlewam aktywny i rozcieńczony zakwas na chleb. Wyrabiam ciasto łyżką lub szpatułką przez około 5 – 8 minut. jeżeli chcesz użyj do wyrabiania rąk. Możesz też wykorzystać robota z hakami do ciasta drożdżowego. Ciasta nie wyrabiam za długo. Jedynie do momentu, aż będzie odchodzić od brzegów miski. Nie lubię tej czynności, gdyż mój ulubiony chleb żytni na zakwasie nie wymaga wyrabiania.

Piekę chleb

Na zdjęciu na górze jest masa na chleb żytni na zakwasie, a na dole jaśniejsza masa na chleb orkiszowy na zakwasie.

Keksówkę o wymiarach 11 x 25 cm wyścielam papierem do pieczenia. dzięki łyżki przekładam ciasto na chleb, ugniatam i wyrównuję. Następnie zmoczoną dłonią wygładzam. Przykrywam czystą ściereczką kuchenną i odstawiam w ciepłe miejsce na 4,5 – 5 godzin. Najlepiej mi się sprawdza nagrzany piekarnik do około 40 stopni C. Inne dobre miejsce w moim domu to ciepła łazienka, okolice grzejnika lub pokrywa na akwarium.

Po tym czasie ciasto na chleb zwiększy swoją objętość. Skrapiam górę chleba wodą. Dzięki temu skórka będzie miękka i jednocześnie chrupiąca.

Piekarnik nagrzewam do temperatury 200 stopni C. Keksówkę z chlebem umieszczam na środkowej półce nagrzanego piekarnika. Dodatkowo obok keksówki z chlebem możesz wstawić keksówkę z wodą (około 1 litra wody). Dzięki temu podczas pieczenia będzie duża wilgotność i chleb nie będzie za twardy na zewnątrz. Ja jednak wolę spryskiwać chleb podczas pieczenia dzięki spryskiwacza do kwiatów.

Piekę przez około 50 – 55 minut w temperaturze 200 stopni C bez termoobiegu z opcją grzania góra i dół. Pod koniec pieczenia jeżeli skórka chleba zbrązowieje, wyjmuję z piekarnika. Od razu wyjmuję z keksówki i usuwam papier do pieczenia. jeżeli w którymś miejscu papier nie chce odejść, to nie usuwam na siłę, aby nie rozerwać skórki chleba. Groziłoby to zakalcem. Od razu kładę na kratce od piekarnika, aby ostygł i odparował.

Aby mieć pewność, czy chleb jest dobrze upieczony, pukam palcem w spód. Pukam palcem w spód chleba i muszę usłyszeć głuchy odgłos. jeżeli chleb jest miękki, wkładam ponownie do piekarnika i podgrzewam jeszcze przez kilka minut.

Sprawdź także:

  • chleb żytni na drożdżach
  • chleb żytni na zakwasie
  • chleb żytni razowy

Chleb orkiszowy na zakwasie długo zachowuje świeżość. Jeszcze po 5 – 6 dniach jest smaczny i świeży. Przechowuję go zawiniętego w czystą ściereczkę kuchenną.

Smacznego!

Idź do oryginalnego materiału