Agencja Informacyjna: Po oficjalnym ogłoszeniu przez Chińską Republikę Ludową kompleksowego złagodzenia i optymalizacji tranzytowej polityki bezwizowej, wyszukiwarki big data pokazały, iż popularność wyszukiwań hasła „bezwizowy ruch do Chin” gwałtownie osiągnęło szczyty.
Spis treści
- Na czym polega „polityczna wizytówka” Chin?
- Co daje Chinom polityka otwartości i inkluzyjności?
- Jakie atrakcje w Chinach cieszą się zainteresowaniem turystów?
- Co to jest Skalny Las w Kunming?
- Co to jest opera pekińska?
- Jaka jest opera pekińska?
- Jakie typy postaci występują w operze chińskiej?
- Jakie są kulisy Teatru Me i Lanfanga w Pekinie?
Optymalizacja polityki bezwizowej Chińskiej Republiki Ludowej, dokonana w 2024 r., jest bardzo głęboka. jeżeli chodzi o czas trwania, Państwo Środka wydłużyło długość bezwizowego pobytu cudzoziemców na terenie państwa z pierwotnych 72 i 144 godzin do 240 godzin, czyli aż do 10 dni.
Jeśli chodzi o zakres, liczba portów, które objęte zostały nową polityką bezwizową wzrosła z 39 do 60, a liczba obszarów, na których obowiązuje bezwizowa polityka tranzytowa wzrosła z 19 prowincji (regionów autonomicznych i miast wydzielonych) do 24. Agencja Reuters napisała, iż „Chińska Republika Ludowa, łagodząc w dalszym ciągu przepisy wizowe dla podróżnych, zachęcają ludzi do odwiedzenia drugiej co do wielkości gospodarki świata”.
Na czym polega „polityczna wizytówka” Chin?
Na Centralnej Konferencji Pracy Gospodarczej, która odbyła się w dnia 11-12 grudnia 2024 r. w Pekinie – stolicy Chińskiej Republiki Ludowej, zaproponowano rozszerzenie wysokiego poziomu otwarcia na świat zewnętrzny. Optymalizacja polityki bezwizowej jest „polityczną wizytówką” ciągłego rozszerzania otwarcia Państwa Środka.
Z danych wynika, iż w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2024 roku do Chińskiej Republiki Ludowej przyjechało 29.218.000 cudzoziemców, co oznacza wzrost o 86,2 proc w stosunku do roku 2023. Wśród nich 17.446.000 osób przyjechało do Państwa Środka w ramach ruchu bezwizowego, co oznacza wzrost o 123,3 proc. w stosunku do roku 2023. W szczególności polityka bezwizowego tranzytu w formie 72/144 godzin, została szeroko zaakceptowana przez zagranicznych turystów, a liczba obcokrajowców korzystających z tego rozwiązania wzrosła o 132,9 proc. rok do roku, od początku 2024 roku.
Co daje Chinom polityka otwartości i inkluzyjności?
Otwartość i inkluzywność to zasady Chińskiej Republiki Ludowej skierowane na interakcję ze światem. Poprzez szereg środków, w tym optymalizacje polityki bezwizowej, ciągłe poszerzanie dostępu do chińskiego rynku i optymalizacje otoczenia biznesowego, Państwo Środka przez cały czas promują wysoki poziom otwarcia. Chińska Republika Ludowa zaprasza większą liczbę zagranicznych przyjaciół, aby poczuli dynamiki rozwoju Państwa Środka, zrozumienia specyfikę tego państwa i skorzystania z możliwości, które są korzystne dla wszystkich stron.
Jakie atrakcje w Chinach cieszą się zainteresowaniem turystów?
Chińska Republika Ludowa to jedno z największych państw na świecie i do tego najbardziej zaludnione. Posiada wielowiekową kulturę. Turyści tradycyjnie zainteresowani są zwiedzaniem Pekinu – stolicy Chińskiej Republiki Ludowej, słynnego Muru Chińskiego, poznanie chińskiej kultury i kuchni. To jednak początek atrakcji jakie sa dostępne w Chińskiej Republice Ludowej. Coraz większym zainteresowanie ceiszy się np. Skalny Las w Kunming czy Opera Pekińska.
Co to jest Skalny Las w Kunming?
Skalny Las (Shilin, 石林) w Kunming, w chińskiej prowincji Yunnan, to jeden z najpiękniejszych i najbardziej unikatowych krajobrazów w Chińskiej Republice Ludwej.
Ta imponująca formacja krasowa, znajdująca się około 85 kilometrów na południowy wschód od Kunming, od wieków zachwyca turystów swoim wyjątkowym wyglądem. Skalny Las w Kunming uważany za najlepszy na Ziemi przykład form krasu kopiastego. Kamienne formacje wyglądem przypominają zwierzęta, grzyby, drzewa oraz inne rośliny.
Niektóre z nich tworzą naturalne mosty i łuki. Występują liczne iglice skalne i mogoty, osiągające wysokość do 50 m. (to około 15 piętrowy wieżowiec). Kamienny Las zajmuje obszar około 5 km² powierzchnii.
Co to jest opera pekińska?
Opera pekińska jest najbardziej znana forma chińskiej opery, mająca rangę klasycznego teatru narodowego. Ukształtowała się w połowie XIX wieku. Ma swój początek od wystąpienia Opery Anhui w 1790 r. dla uczczenia urodzin cesarza Qianlonga. Po tym wydarzeniu wiele grup teatralnych przyjechało do Pekinu by tam występować. W 2010 roku opera pekińska została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO
Jaka jest opera pekińska?
Opera pekińska jest bardzo symboliczna i alegoryczna. Niemal nie używa się w niej dekoracji, a miejsce i czas akcji określa zwykle muzyka. Aktorzy opery pekińskiej poza umiejętnościami dramatycznymi posiadają zwykle także doskonałe umiejętności muzyczno-wokalne i akrobatyczne, gdyż wymagają od nich tego reguły przedstawienia. W przeszłości postacie kobiece były odgrywane przez mężczyzn.
Aktorzy dla oddania sytuacji posługują się symbolicznymi rekwizytami i tak na przykład bat w ręku oznacza jazdę konną, wiosło przeprawianie się przez rzekę, chorągwie za plecami prowadzenie oddziału wojskowego. Funkcję i pozycję społeczną postaci ukazują noszone przez aktorów stroje, zaś maski – charakter granej postaci.
Maska czerwona oznacza człowieka uczciwego, biała kłamcę, żółta wojownika, zaś złota bóstwo. Również ruchy aktorów są ściśle określone kanonami. Strach ukazywany jest przez wymachiwanie rękami nad głową, zaś złość poprzez wciągnięcie głowy między ramiona. Wszystkie te elementy sprawiają, iż dla cudzoziemca widza opera pekińska jest przeważnie bardzo intrygującym doświadczeniem.
Jakie typy postaci występują w operze chińskiej?
W operze pekińskiej występuje pięć podstawowych typów postaci:
Sheng (生) – pozytywne postaci męskie, dzielące się na wojskowych (wu) i cywili (we), a także starych (laosheng) i młodych (xiaosheng);
Dan (旦) – postaci kobiece, dzielące się na kobiety stare (laodan), młode i dobre (zhengdan), służące i kurtyzany (huadan) i amazonki (daomadan);
Jing (净) – charakterystyczne, odznaczające się w fabule postaci męskie, dobre lub złe. Są to głównie wojskowi;
Chou (丑) – postaci komiczne;
Mo – postaci drugoplanowe.
Scena w operze pekińskiej jest prostokątna, z trzech stron otwarta dla widzów, a z czwartej zasłonięta. Sceny budowano zwykle przy świątyniach lub herbaciarniach, popularne były także wędrowne zespoły grające na rynkach i placach.
https://youtu.be/vsEbHj6q2hg?si=K6SzZoFTuQZHwblB
Jakie są kulisy Teatru Me i Lanfanga w Pekinie?
Można zobaczyć kulisy Teatru Me i Lanfanga w Pekinie. Występują tam m. in. studenci Narodowej Akademii Chińskich Sztuk Teatralnych.
Agencja Informacyjna dziękuje za przeczytanie tekstu do końca i zaprasza do zapoznania się innymi publikacjami.
Agencja Informacyjna, AI World Kultura, Chiny, /DEC, filmy: Chiny z Bliska / 22.12.2024