Prosty przepis na domowy syrop z kwiatów akacji idealny do herbaty. Obowiązkowy w każdej domowej spiżarni. Ma niesamowite adekwatności.
Robinia akacjowa, potocznie nazywana akacją, kwitnie na przełomie maja oraz czerwca. To idealny moment, aby wybrać się na spacer i zebrać drobne, białe kwiatki z drzew. Przygotujesz z nich syrop, który będzie nieoceniony w domowej spiżarni. Jego adekwatności zdrowotne są niesamowite, a delikatnie słodki smak świetnie będzie komponował się z herbatą i lemoniadą.
Kwiaty akacji
Za robinią akacjową specjalnie rozglądać się nie trzeba, bo występuje powszechnie na terenie całej Polski. Drzewa mają cienką korę o barwie szarej bądź lekko brązowej i dwa rzędy owalnych, niedużych listków na gałązce. Do przygotowania cennego syropu przydadzą nam się jednak białe kwiaty, które pojawiają się w okresie kwitnięcia. Podczas zbierania należy obcinać całe grona, a następnie obrywać pojedyncze kwiaty bez szypułek. Sprawdzą się nie tylko jako składnik syropu, ale również uroczy dodatek do sałatek – możesz jeść je na surowo. Świetnie sprawdzą się też jako dekoracja deserów.
Robinia akacjowa- Pyszności; źródło Canva
Syrop z kwiatów akacji
Składniki:
- 500 ml wody
- 500 g cukru
- sok z 1-2 cytryn
- 5 dobrze czubatych szklanek kwiatów akacji
Sposób przygotowania:
- Zebrane kwiaty rozkładam na białym prześcieradle lub innym materiale i odkładam na 2 godziny. Dzięki temu ze środka uciekną drobne żyjątka. Kwiatów nie powinno się myć, ponieważ stracimy wtedy drogocenny pyłek.
- W garnku gotuję wodę z cukrem.
- Do cukrowego syropu dodaję sok wyciśnięty z jednej cytryny.
- Kwiaty przekładam do dużego słoika i zalewam syropem. Odkładam na 3 dni w zaciemnione miejsce. Dwa razy dziennie mieszam zawartość, odwracając kilkukrotnie słoik.
- Po tym czasie zlewam syrop, dobrze odciskając kwiatki.
- Przelewam płyn do wyparzonych i osuszonych słoiczków lub buteleczek. Pasteryzuję.
- Syrop z kwiatów akacji przechowuję w spiżarce lub kuchennej szafce.
Na co jest dobry syrop z akacji?
Kwiaty akacji powinny szczególnie zainteresować osoby, które borykają się z problemami z układem moczowym. Wspomagają bowiem uszkodzone przez bakterie nerki, hamują zatrzymywanie wody i mają adekwatności moczopędne. W medycynie naturalnej zaleca się włączenie do diety robinii akacjowej przy walce ze stanami zapalnymi układu moczowego, kamicą nerkową czy też dną moczanową.
Kwiaty możesz również ususzyć i przygotowywać z nich napary. Taki napój pomoże w walce z przeziębieniem, łagodząc uporczywy i męczący kaszel.