Cera naczynkowa – jak zredukować zaczerwienienia?

fashionistki.pl 3 dni temu

Cera naczynkowa bez wątpienia stanowi wyzwanie pielęgnacyjne. Często jest przesuszona, wrażliwa, a w każdej nerwowej sytuacji oblewa się intensywnym rumieńcem. Z czasem rumień się utrwala, a kiedy dochodzi do poszerzenia naczyń włosowatych w skórze, ta wygląda jakby była popękana. Dlatego wymaga stosowania skutecznych kosmetyków, które ją wzmocnią, dobrze nawilżą i ochronią przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz.Kogo dotyka problem cery naczynkowej?

Z tym rodzajem cery borykają się przede wszystkim kobiety, gdyż na wystąpienie objawów wpływ mają estrogeny. Przeważnie choroba ujawnia się w wieku 30-50 lat. Ponadto występowaniu zaczerwienień i teleangiektazji sprzyjają: tendencja rodzinna, ciąża, menopauza, niektóre choroby, w tym nadciśnienie, problemy trawienne czy zaburzenia czynności wątroby, a ponadto przyjmowanie leków poszerzających naczynia krwionośne (1,2).

Jakie czynniki powodują powstanie zaczerwienień?

Skóra naczyniowa jest delikatna, sucha, cienka, wrażliwa na czynniki drażniące, takie jak wiatr, mróz, promieniowanie UV. Objawy występują ponadto zawsze wtedy, kiedy dochodzi do przegrzania – ten rodzaj cery nie lubi upałów, gorących kąpieli, sauny, intensywnej aktywności fizycznej.

Uderzenia gorąca często występują także w chwilach stresu i napięcia emocjonalnego. Wszelkie wystąpienia publiczne, prezentacje, rozmowy kwalifikacyjne, konflikty czy pośpiech są typowymi sytuacjami, w których twarz mocno się czerwieni. Problem więc częściej dotyka osoby nerwowe i nieśmiałe. Czynnikiem zaostrzającym objawy jest także alkohol, który pobudza krążenie krwi i przyczynia się do poszerzania drobnych naczyń w skórze. Podobnie gorące i ostro przyprawione dania. Z cerą naczynkową częściej borykają się także osoby palące papierosy.

Wiedza na temat powyższych czynników pozwoli Ci ograniczyć te, na które masz wpływ. Dlatego na co dzień postaraj się prowadzić spokojny, regularny tryb życia. jeżeli należysz do osób bardzo nerwowych, warto rozważyć fachową pomoc – terapeuta nauczy Cię jak radzić sobie w stresujących sytuacjach. Postaraj się również zawsze chronić skórę przed ekstremalnymi czynnikami atmosferycznymi i zrezygnuj z alkoholu, papierosów oraz mocno rozgrzewających potraw.

Jak pielęgnować cerę naczyniową?

Wrażliwa cera naczyniowa potrzebuje przede wszystkim delikatności. Nie dla niej mocne peelingi czy zabiegi z kwasami. Oczyszczaj ją zawsze delikatnymi kosmetykami, przeznaczonymi specjalnie do tego rodzaju cery.

Bardzo ważnym punktem codziennej rutyny pielęgnacyjnej jest krem, który powinien działać silnie nawilżająco i zapobiegać niechcianym rumieńcom. Takie funkcje spełnia Nawilżający krem redukujący zaczerwienienia , stanowiący intensywne wsparcie dla cery naczynkowej. Tajemnicą jego działania jest opatentowany kompleks tioproliny oraz kwasu rozmarynowego, który zmniejsza widoczność naczynek i przywraca grubość naskórka. Ponadto formuła została wzbogacona o macerat z arniki i hydrolat z kocanki, które stopniowo redukują intensywność zaczerwienień, natomiast filtry SPF 20 chronią przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB – przekonuje marka Lirene. W opisie produktu czytamy również, iż krem nadaje się pod makijaż i można stosować go w każdym wieku.

W linii kosmetyków Lirene Cera Naczynkowa znajdziesz również inne kremy na dzień i na noc o działaniu przeciwzmarszczkowym, wyrównującym koloryt czy regenerującym, a ponadto płyn micelarny i mleczko do demakijażu, które umożliwią Ci łagodne oczyszczanie skóry. Do codziennych zabiegów używaj lekko ciepłej wody, nigdy nie zbyt zimnej ani gorącej oraz osuszaj twarz miękkim ręcznikiem, przykładając go do skóry bez pocierania. Dzięki temu sprawisz, iż cera pozostanie w dobrej kondycji, a objawy nie będą przybierały na sile.

Bibliografia:

Janda K., Lach O. Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2014 ,1 (38), s. 48-54.

Krysiak-Zielonka I., Kałużna O. Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian. Kosmetologia Estetyczna 2019, 4(8), s. 427-432.

Artykuł sponsorowany.

Idź do oryginalnego materiału