Ceny biletów w górę, ale chętnych nie brakuje. Loty krajowe kontra pociągi. Polacy wybierają komfort

gazeta.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: Fot. iStock, Rosley Majid


Loty krajowe w Polsce zdobywają coraz większą popularność. Choć przez lata pociągi były dominującym środkiem transportu, rosnące ceny biletów i częste opóźnienia skłaniają Polaków do wykorzystania innych form. Wygoda, szybkość i często porównywalne koszty sprawiają, iż loty stają się atrakcyjną alternatywą.
Transport lotniczy zyskuje w Polsce coraz większe grono zwolenników. Dzięki rozbudowie infrastruktury i zwiększonej dostępności połączeń z roku na rok więcej osób wybiera samolot jako sposób na szybkie przemieszczanie się między miastami. Jak wynika z raportu Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w 2023 roku z tej formy podróży skorzystało 3,8 mln pasażerów.


REKLAMA


Zobacz wideo Lotnisko w Katarze zachwyca. Przepych, drogie marki i... park


Loty krajowe w Polsce. Coraz popularniejsze połączenia między miastami
W ostatnich latach Polacy coraz częściej wybierają podróże lotnicze jako alternatywę dla pociągów czy samochodów. - W porównaniu z 2022 r. to aż 18 proc. większa liczba podróżujących po Polsce samolotem: wówczas ten środek transportu wybrało 3,2 mln osób - zauważył Deniz Rymkiewicz, ekspert eSky.pl.
Dane z 2023 roku wskazują, iż najczęściej wybieranymi kierunkami były trasy między Gdańskiem i Krakowem, Warszawą i Szczecinem oraz Szczecinem i Krakowem. Jak podkreśla raport ULC, loty te charakteryzują się wysoką punktualnością i coraz lepszym stosunkiem jakości do ceny, co przyciąga kolejnych pasażerów.


Gdzie latają samoloty w Polsce? Nowe miasta na mapie lotniczej
Polska mapa połączeń lotniczych dynamicznie się rozwija. Oprócz tras łączących największe metropolie, takie jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, popularność zyskują także kierunki mniej oczywiste. W 2024 roku w rankingu znalazły się m.in. Rzeszów oraz Zielona Góra, które wyprzedziły połączenia z Olsztyna czy Poznania. Najczęściej wybieraną trasą pozostaje jednak połączenie Gdańsk-Kraków, które według eSky.pl wybrało 18 proc. pasażerów spośród wszystkich osób korzystających z połączeń lotniczych w zestawieniu.


Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl


Kiedy bilety na samolot są tańsze? Planowanie podróży kluczem do oszczędności
Cena biletu zależy od wielu czynników, jednak największe znaczenie ma czas rezerwacji. Eksperci zalecają rezerwację co najmniej kilka tygodni wcześniej, zwłaszcza jeżeli podróż planowana jest w szczycie sezonu, jak święta czy wakacje. Ciekawą opcją są również oferty promocyjne, które pojawiają się w mniej popularnych terminach, takich jak środek tygodnia. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, którą znajdziesz poniżej.
Zobacz też: Najpierw zachwyt, potem rozczarowanie. Tak działa sztuczna inteligencja. "Nie dajcie się nabrać"
Idź do oryginalnego materiału