Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, sztuka w otoczeniu przyrody.

neverendingtravel.pl 2 lat temu

Macie ochotę na spacer w rozległym, pełnym ogromnych, starych drzew parku w otoczeniu polskiej sztuki witającej spacerowiczów na każdym kroku? Sztuki zaskakującej, wielowymiarowej i interaktywnej względem widza, światła i przyrody jej otaczającej? To koniecznie musicie wybrać się do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, tuż obok Radomia!

Jak dojechać do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku?

Jak już prawdopodobnie przeczytaliście we wstępie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zlokalizowane jest w okolicy Radomia, w województwie mazowieckim. Jest to więc kolejna atrakcja, która może stać się dla mieszkańców Mazowsza idealnym celem na jednodniową wycieczkę.

Samochód/motocykl

Przykładowo, samochodem dojedziemy tu z Warszawy w około 1,5 godziny.

Centrum Rzeźby Polskiej mieści się na południowy zachód od Radomia, tuż przy drodze S7. Aby dojechać do muzeum w nawigację należy wpisać te koordynaty: 51.313196466307744, 20.989233809691175 .

Adres:

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
ul. Topolowa 1, 26-505 Orońsko

Transport publiczny

Z Warszawy do Radomia
Autobusy odjeżdżają z dworca Warszawa Zachodnia do Radomia i Kielc.

Z Radomia lub Szydłowca – transportem publicznym
W Radomiu prywatne linie (busy) odjeżdżają z parkingu naprzeciwko dworca autobusowego, kierunek Szydłowiec i Skarżysko-Kamienna. Z Szydłowca – kierunek Radom

Centrum Rzeźby Polskiej – historia i teraźniejszość

Centrum Rzeźby Polskiej zajmuje teren XIX-wiecznego założenia parkowo-dworskiego. Znajduje się tu pałac Józefa Brandta, kaplica, oranżeria, budynki gospodarcze oraz to, co mnie najbardziej ujęło podczas naszej letniej wizyty w Orońsku – piękny, zabytkowy park.

Pałac Józefa Brandta

Sercem założenia jest pałac wzorowany na XIX-wiecznej neorenesansowej tzw willi włoskiej. Zaprojektował go prawdopodobnie architekt Franciszek Lanci, ten sam, który jest autorem wielu wspaniałych projektów w Polsce, m.in. Pałacu w Falentach.

Od 1869 do powojennych czasów w Orońsku był prawie cały czas w rękach rodziny malarza Józefa Brandta. W czasach, gdy rodzina Brandta zamieszkiwała Orońsko przekształciło się ono w kolonię artystyczną nazywaną Wolną Akademią Orońską. Po II wojnie światowej teren pałacowo-parkowy stał się własnością państwa i dziś pełni rolę muzealno-edukacyjną.

Kaplica

Powstała ona w 1841 roku jako kaplica dworska. W latach 1957–77 pełniła funkcję kościoła dla orońskich mieszkańców. W 1978 poddano ją dekonsekracji i w tej chwili pełni ona rolę taką jak wszystkie tutejsze budynki – służy ekspozycji sztuki.

Oranżeria

Budynek Oranżerii powstał po roku 1869 wg projektu Alfreda Schouppé. Jego pierwotną funkcją był ogród zimowy dla egzotycznych roślin. Sezonowo Józef Brandt oraz jego goście, wykorzystywali ją jako pracownię malarską.

Dziś oranżeria w Centrum Rzeźby Polskiej pełni rolę przestrzeni ekspozycyjnej pełnej naturalnego światła.

„Wozownia” kryjąca skarby Magdaleny Abakanowicz

To obiekt gospodarczy z 1905 roku, będący „domem” dzieł niezwykłej, polskiej artystki-rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz. jeżeli nie mieliście jeszcze okazji poznać jej twórczości, to koniecznie powinniście to nadrobić! Nazwisko jej znane jest od wielu lat na świecie, a jej prace biją rekordy na aukcjach (w 2021 roku 13,6 miliona złotych zapłacono za instalację „Bambini”, które stało się w tej chwili najdroższym dziełem sztuki w Polsce ).

Park Rzeźby w Orońsku

I na deser oczywiście zostawiamy sobie przepiękny, XIX-wieczny park w stylu angielskim, do którego przyjemnie się udać na przykład tak, jak my, w bardzo upalny dzień i uciec od palącego słońca w cień ogromnych drzew.

Park ma aż 12,3 ha! Więc mamy tu gdzie pospacerować, a wędrówka alejami ze świetnie poprowadzonymi osiami widokowymi jest wspaniałym przeżyciem. A ponieważ jesteśmy w końcu w Centrum Rzeźby Polskiej, to na każdym kroku trafimy tu na ukryte wśród zieleni rzeźby. Znajdziemy tutaj ponad 100 prac (zarówno ze stałej jak i tymczasowej kolekcji).

Centrum Rzeźby Polskiej – godziny otwarcia, cena wstępu.

Ekspozycje

Muzeum Rzeźby Współczesnej, Pałac, Oranżeria, Kaplica, Wozownia czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków i świąt.

w sezonie letnim (1 kwietnia – 31 października)
od wtorku do piątku: 10.00 – 17.00
weekend: 10.00 – 18.00

w sezonie zimowym (1 listopada – 31 marca)
od wtorku do niedzieli: 10.00 – 16.00

Do wszystkich ekspozycji obowiązuje jeden bilet wstępu.

Ceny biletów

Bilet normalny: 15 zł
Bilet ulgowy: 7 zł
Bilet specjalny: 2 zł
Bilet rodzinny: 25 zł

Park Rzeźby

Wstęp bezpłatny codziennie od godz. 7.00 rano do zmroku

Jeśli lubicie połączenie sztuki i przyrody, to koniecznie odwiedźcie Ogród Rzeźb Juana Soriano w Owczarni pod Warszawą. To równie magiczne miejsce, jeszcze mało znane szerszej publiczności.


SPRAWDŹ TEŻ:



Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz i np. postawisz nam kawę!

A jeżeli uważasz, iż wpis warto pokazać światu będzie super, gdy udostępnisz go na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie

Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)

Facebook

TikTok

Twitter

Youtube

Promowane posty

Kampinos – 15 miejsc, które musisz zobaczyć

8 lutego 2022
Polska, wpis
5 komentarzy

21 rzeczy, które musisz wiedzieć, gdy chcesz spać w aucie.

1 lutego 2022
Lifestyle, organizacja, wpis
10 komentarzy

Lago di Sorapis – najpiękniejsze jezioro w Alpach

8 października 2020
Europa, góry, wpis, Włochy
4 komentarze
Reklama
Najnowsze komentarze
  • SYlwia - Góry Chobockie – mazowieckie wydmy z widokiem na korony drzew
  • Santa Maddalena w Val di Funes, spektakularny punkt widokowy na kościół w Dolomitach. - Never Ending Travel - Rifugio Odle Geisleralm, kultowy szlak z 3 schroniskami i widokiem na Masyw Odle w Dolomitach.
  • Rifugio Odle Geisleralm, kultowy szlak z 3 schroniskami i widokiem na Masyw Odle w Dolomitach. - Never Ending Travel - Seceda, jednodniowy pieszy szlak w Dolomitach
  • Gampenalm / Malga Gampen, lekki spacer - pętla z Zans w Dolomitach. - Spanie w samochodzie osobowym #2 Jak myć się na biwaku?
  • Rifugio Odle Geisleralm, kultowy szlak z 3 schroniskami i widokiem na Masyw Odle w Dolomitach. - Never Ending Travel - 21 rzeczy, które musisz wiedzieć, gdy chcesz spać w aucie.
Autorzy
Aga Lisiecka
Photographer - owner
Jarek Nowakowski
Video Maker - owner
Idź do oryginalnego materiału