Centrum Maggie – komfortowe leczenie i rehabilitacja

plndesign.pl 7 miesięcy temu

Zaprojektowanie obiektu leczniczego i rehabilitacyjnego, takiego jak centrum Maggie, jest wyzwaniem dla wszystkich projektanta. Architekci z pracowni Ark-shelter postawili na nowoczesną wersję szpitala. Poznaj szczegóły tego nietypowego projektu.

Medyczna podróż w komfortowych warunkach

Szpital AZ-Zeno to pierwszy obiekt inspirowany Maggie Care, który pojawił się w Belgii. Pionierskie podejście opieki nad ludźmi chorymi na raka w tego typu placówkach to wynik przykrego, a jednocześnie budującego doświadczenia Maggie Keswick Jencks, dzięki której powstały obiekty Maggie Care.

Architekci wzięli pod uwagę konieczność zapewnienia możliwości realizacji potrzeb fizycznych, fizjologicznych, psychologicznych i społecznych. Tutaj pacjenci mogą komfortowo przejść swoją medyczną podróż, a na każdym etapie uzyskają fachową pomoc i nieocenione wsparcie. Koncepcja opierała się na idei „ciepłego gniazda”, a więc stworzeniu przestrzeni przyjaznej, ale jednocześnie nienachalnej ani inwazyjnej.

Tutaj pacjenci mają możliwości i czas na relaks, odpoczynek, refleksję i spotkanie z bliskimi. Do Centrum prowadzi miękka rampa, a drzwi wejściowe są odsunięte od fasady, aby chronić wnętrze szpitala przed wiatrem. Z wewnątrz pacjenci na każdym kroku mogą obserwować naturę i podziwiać uspokajające widoki. Okna w górnej części budynku stopniowo doświetlają go, jednocześnie zapewniając prywatność.

Rekonwalescencja w komfortowych warunkach

Bezpośrednio przy wejściu znajduje się biuro, w którym wolontariusze mogą zająć się sprawami formalnymi. Pomieszczenia terapeutyczne zostały wykończone w jasnym drewnie, choć estetyka ich aranżacji idzie w parze z funkcjonalnością – architekci zadbali o to, aby jedno z nich zostało dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Drewno to materiał, który dominuje także w pozostałej części budynku, nadając mu ciepły i domowy charakter.

Pokój terapii grupowej jest otwarty i można w nim zorganizować zarówno sesje grupowe, jak i spotkania indywidualne. Wszystko za sprawą możliwości zmiany konfiguracji wyposażenia. Na terenie szpitala znalazła się jadalnia, która jest sercem domu, a także biblioteka, salon oraz wygodny dziedziniec. Taras jest osłonięty drewnianą ścianą budynku, chroniącą przed wiatrem i widokami. Zapewnia bezpieczeństwo i prywatność, a także pozwala cieszyć się chwilą na świeżym powietrzu.

Wpływ otoczenia na samopoczucie pacjentów

Najważniejszym zadaniem w tym projekcie było stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla pacjentów zmagających się z trudnymi diagnozami, którzy potrzebują dobrego samopoczucia psychicznego i spokoju. Właśnie dlatego pracownia przy tym projekcie współpracowała z psychologiem, który, jak nikt inny wie, jak ogromny wpływ na ludzką świadomość ma otoczenie, w którym przebywamy.

W niektórych przestrzeniach będziemy mieć nieco wyższe tętno, podwyższony poziom kortyzolu lub dopaminy. Znaczenie dla naszego samopoczucia mogą mieć choćby otaczające dźwięki. Ich natężenie może nas wyprowadzać z równowagi, dlatego projektanci z biura architektonicznego Ark-shelter ARCHEKTA zadbali o tak zróżnicowaną aranżację wnętrz.

Tutaj każde pomieszczenie, a choćby pokoje pacjentów mają swoją historię i są dopasowane do potrzeb wszystkich przebywających tu osób. Pobyt tutaj ma zapewnić im nie tylko możliwość powrotu do zdrowia, ale także życie na tyle normalne, jak dalece to możliwe. Osoby przebywające w Centrum Maggie mają czas na świadomą regenerację z dala od typowo szpitalnych murów, w ciepłym i relaksującym otoczeniu.

Projekt: Ark-shelter ARCHEKTA | ark-shelter.com
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com

Idź do oryginalnego materiału