Centrum Geoedukacji w Kielcach i Rezerwat Przyrody Wietrznia

mynaszlaku.pl 1 rok temu

Centrum Geoedukacji w Kielcach znajduje się kilka minut od rynku przy ulicy Daleszyckiej 21. Obiekt można zwiedzać indywidualnie, z wirtualnym przewodnikiem, a choćby w formie gry terenowej po wystawie. Ta trzecia opcja skierowana jest do rodzin z dziećmi. My mieliśmy przyjemność zwiedzania z Panią Martyną z Centrum Geoedukacji. Dzięki niej poznaliśmy ten obiekt i możemy Ci więcej o nim powiedzieć.

Zwiedzanie muzeum geologicznego trwa około 60 minut. Można powiedzieć, iż przenosimy się w czasie, zwłaszcza po wejściu do Kapsuły Czasu i obejrzeniu krótkiego filmu. Centrum znajduje się przy rezerwacie przyrody nieożywionej Wietrznia, po którym można wybrać się na wędrówkę wytyczoną ścieżką. To teren dawnego kamieniołomu.

Jak dojechać do Centrum Geoedukacji w Kielcach?

Dojazd z kieleckiego rynku zajmuje około 10 minut. Musisz jechać ulicą Tarnowską, drogą numer 73 na Chmielnik. Później na dużym skrzyżowaniu należy skręcić w lewo na ulicę rtm. Witolda Pileckiego. Dalej w lewo w Jana Karskiego i w prawo na Wojska Polskiego. Tam już będą znaki wskazujące drogę. Dojazd na miejsce z Warszawy zajmuje około 2 godziny i 10 minut drogą S7.

Parking przy Geoparku Kielce

Przy muzeum znajduje się bezpłatny parking na kilkadziesiąt samochodów. Ze znalezieniem miejsca nie powinno być większego problemu.

  • Współrzędne parkingu: 50.8523, 20.6489.

Wizyta i zwiedzanie centrum

Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne, więc jeżeli ktoś szuka ciekawej i darmowej atrakcji turystycznej w Kielcach, to śmiało może tam przyjeżdżać. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja biletów, mimo iż są darmowe. Obowiązują godziny otwarcia, więc na początku warto się z nimi zapoznać. Obiekt jest nowoczesny i łączy naukę z zabawą.

  • Godziny otwarcia sprawdzisz tutaj.

Podczas wizyty można tam spotkać grupy zorganizowane dzieci i młodzieży. W czasie zwiedzania centrum mamy 5 głównych atrakcji. Pierwsza z nich to wystawa czasowa, na której w zależności od okresu możemy zobaczyć coś innego. Gdy już obejrzysz to miejsce, to możesz ruszyć na zwiedzanie wystawy stałej. Znajdziesz tam: podwodną stację badawczą ?Chronos?, geo-labolatorium, kapsułę czasu oraz jaskinię. Wiesz, iż Kielce w przeszłości były położone bliżej równika? Dlatego klimat był tutaj o wiele cieplejszy. Podczas zwiedzania można bliżej poznać tetrapoda. To pierwsze czworonożne zwierzę, które wyszło z wody na ląd.

Atrakcje w kieleckim Centrum Geoedukacji

Podczas zwiedzania podwodnej stacji badawczej „Chronos” odbędziesz podróż w czasie do dalekiej przeszłości. Znajdziesz tam liczne multimedia, skały i skamieniałości, a także poznasz historię regionu oraz jego dawnych mieszkańców. W geo-labolatorium można wcielić się w rolę badaczy Ziemi. Są tam stanowiska edukacyjne, na których możesz poznać procesy geologiczne. Polecamy wizytę w kapsule czasu, ponieważ tam ogląda się około 9-minutowy film, w którym pokazana jest podróż od początku Ziemi do współczesności. Na samym końcu przyjrzysz się procesom krasowym. Miejsce przypomina wnętrze jaskini. Tam także poznasz lepiej? Tego już Ci nie powiemy. Musisz zobaczyć to na własne oczy podczas wizyty.

  • Wystawa przystosowana jest dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Na dachu budynku znajduje się wystawa poświęcona układowi słonecznemu. Z tego miejsca możesz ruszyć na krótki spacer po rezerwacie przyrody nieożywionej Wietrznia.

Rezerwat przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego – piesza wycieczka

Rezerwat przyrody nieożywionej utworzono w dawnym kamieniołomie w 1999 roku. Nazwany został imieniem Zbigniewa Rubinowskiego, który był geologiem i badaczem Gór Świętokrzyskich. Powierzchnia rezerwatu to 17,59 ha. Znajdują się tam jaskinie i schroniska. Aby wyruszyć na zwiedzanie, najlepiej zatrzymać się na tym samym parkingu przy centrum. Poniżej możesz znaleźć przykładową trasę spaceru po rezerwacie.

  • Długość trasy to 2,6 km, a czas przejścia to 49 minut.

Co warto zobaczyć w okolicy?

Kiedyś przygotowaliśmy obszerny wpis, w którym opisaliśmy 30 atrakcji do 35 kilometrów od Kielc. W samym mieście polecamy odwiedzić Rezerwat Przyrody Kadzielnia. Warto poznać Zamek Królewski w Chęcinach i oczywiście Góry Świętokrzyskie. Poznaj również 70 atrakcji województwa świętokrzyskiego, które warto zobaczyć. Pozostałe interesujące miejsca w Kielcach będziemy opisywać na blogu.

Idź do oryginalnego materiału