Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie podsumowuje kolejny rok działalności Centrum Edukacyjnego Robotyki Operacyjnej. Dzięki zaawansowanemu systemowi da Vinci wykonano już ponad 720 zabiegów, a lubelski ośrodek umacnia swoją pozycję jako lider innowacyjnych technologii chirurgicznych w Polsce.
Sukcesy Centrum Robotyki Operacyjnej
Od 2022 roku w lubelskim szpitalu przy al. Kraśnickiej wykonano ponad 720 operacji przy użyciu robota da Vinci. Wśród nich znalazły się:
- Urologia: ponad 300 prostatektomii radykalnych, nefrektomie, NSS oraz pierwsza w Polsce operacja całkowitego usunięcia pęcherza moczowego przy użyciu robota.
- Chirurgia kolorektalna: 83 hemikolektomie, resekcje esicy, odbytnicy, żołądka i wątroby.
- Ginekologia: 61 histerektomii, czyli zabiegów usunięcia macicy.
Marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski, podkreślił znaczenie inwestycji:
„Przykład robota da Vinci w szpitalu na Kraśnickiej pokazuje, iż ten sprzęt jest wykorzystywany z korzyścią dla zdrowia pacjentów”.
Centrum szkoleniowe na najwyższym poziomie
Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej prowadzi również intensywną działalność szkoleniową. W 2024 roku:
- Zorganizowano 22 szkolenia typu case observation z udziałem zespołów medycznych z całej Polski.
- Ośrodek szkoli specjalistów pod okiem dwóch proktorów: dr. n. med. Jerzego Drausa i dr. Marcina Kubiaka.
- Szkolenia obejmują urologię (dr Łukasz Nyk), ginekologię (dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski) oraz sterylizację (Wojciech Łucka).
I Ogólnopolskie Spotkanie Koordynatorów Systemu Robotowego da Vinci
W grudniu odbyła się pierwsza w Polsce konferencja dedykowana koordynatorom systemu da Vinci. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele służby zdrowia z całego kraju. Jak podkreśliła Dorota Cichocka, koordynator CERO w Lublinie:
„Postęp technologiczny tej branży rośnie bardzo szybko. Wraz z rozwojem chirurgii robotycznej, pojawiają się nowe kompetencje i perspektywy dla osób koordynujących systemy robotowe w swoich szpitalach”.
Jak oceniasz rozwój technologii robotycznej w polskich szpitalach? Czy uważasz, iż to przyszłość medycyny? Podziel się swoją opinią w komentarzach i udostępnij artykuł, aby więcej osób mogło dowiedzieć się o innowacjach w Lublinie!