"Carbonara po polsku" to kulinarna herezja? Włosi załamują ręce, a my wciąż dodajemy ten składnik

kobieta.gazeta.pl 6 godzin temu
Po pizzy ten makaron jest prawdopodobnie najsłynniejszym daniem kuchni włoskiej, ale także najbardziej kontrowersyjnym. Jakie są największe błędy przy przyrządzaniu carbonary? Rozchodzi się nie tylko o śmietanę.
Spaghetti carbonara to obowiązkowy punkt w menu każdej włoskiej restauracji. Wbrew pozorom wcale nie ma długiej historii. Jedna z teorii mówi, iż przepis powstał w czasie II wojny światowej, kiedy amerykańscy żołnierze stacjonujący we Włoszech łączyli swoje racje żywieniowe, czyli jajka i boczek z włoskim makaronem. Inna z kolei głosi, iż carbonarę po raz pierwszy podano w rzymskiej restauracji La Carbonara. Dziś Włosi traktują ją jak skarb narodowy i bronią jej klasycznej wersji, więc każda modyfikacja wywołuje niemałe kontrowersje.


REKLAMA


Zobacz wideo Maciej Pela: "W wiadomościach życzono mi śmierci" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Czy prawdziwa carbonara jest ze śmietaną? Lepiej wystrzegać się tego dodatku
Dziś carbonara podlega różnym wariacjom np. wegetariańska, z owocami morza, z egzotycznymi przyprawami. W Polsce szczególną popularnością cieszy się opcja z dodatkiem śmietany, która nadaje daniu kremowego wymiaru. Nie ma jednak nic wspólnego z oryginalną włoską recepturą.
Prawdziwa carbonara to: jajka, pecorino romano, guanciale i świeżo mielony pieprz. Za sprawą ich adekwatnego połączenia danie zyskuje idealną gęstość. Dodanie śmietany tylko zaburza charakterystyczny smak i konsystencję.


Jakie są największe błędy przy przyrządzaniu carbonary? To zdarza się prawie każdemu z nas
Warto przy okazji wziąć pod lupę pozostałe składniki w przepisie na carbonarę. Do aromatycznego sosu oprócz kultowych nitek można również użyć bucatini czy rigatoni. Najważniejsze, aby makaron ugotować al dente. Zamiast chętnie wybieranego przez Polaków boczku, sięgnij po guanciale, czyli peklowany i dojrzewający wieprzowy policzek, podsmażony do zrumienienia. W przypadku jajek nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dopuszczalne jest wbijanie całych, by sos był lżejszy. Podstawą dania wcale nie jest parmezan, ale pecorino, czyli ostry ser z owczego mleka.


Carbonara (zdjęcie ilustracyjne) fot.pexels-engin-akyurt


Jak się robi oryginalną carbonarę? Poczujesz się jak na włoskiej uczcie
Spaghetti carbonara z tego przepisu nie ma prawa się nie udać. Wystarczy wykonać każdy krok.


Zagotuj 2 litry wody z łyżeczką soli. Wrzuć 200 g makaronu i gotuj al dente (zgodnie z czasem podanym na opakowaniu). Odlej pół szklanki wody z gotowania (przyda się do sosu).
Pokrój 150 g guanciale w kostkę. Wrzuć na suchą patelnię, smaż na małym ogniu, aż będzie złociste i chrupiące. Dodaj 2-3 ząbki czosnku (przeciśnięte przez praskę lub drobno posiekane). Smaż jeszcze 2-3 minuty, a potem wyjmij czosnek.
Odcedź makaron bez płukania, najlepiej szczypcami lub łyżką cedzakową. Przełóż go prosto z garnka na patelnię z guanciale. Dodaj 2-3 łyżki wody z gotowania i dobrze połącz składniki.
W misce wymieszaj 4 żółtka z 40 g drobno startego pecorino. Dodaj sporą ilość świeżo zmielonego pieprzu i szczyptę soli.
Zdejmij patelnię z ognia, odczekaj kilka sekund. Wlej jajeczną mieszankę i energicznie mieszaj, aż utworzy się gładki, kremowy sos. Uważaj, by nie ściąć jajek. W razie potrzeby dodaj jeszcze trochę wody z makaronu, by był bardziej aksamitny. Posyp pozostałym serem i świeżo zmielonym pieprzem. Smacznego!


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału