Postać wróżki Zębuszki spopularyzowano w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Pierwsze doniesienia na ten temat można znaleźć w artykule "Chicago Tribune" z 1908 roku, ale uważa się, iż pomysł mógł narodzić się już znacznie wcześniej w legendach i folklorze. W czasach, gdy opieka dentystyczna praktycznie nie istniała, zęby psuły się gwałtownie (zwłaszcza te mleczne) i gwałtownie kwalifikowały się do usunięcia. Tego procederu jednak żadne dziecko nie lubiło, niezależnie od powodu ekstrakcji, jednak wizja gratyfikacji w postaci drobnych pieniędzy, pozwalała skłonić małego pacjenta do współpracy.
REKLAMA
Zobacz wideo Dlaczego rodzice zwlekają z zaprowadzeniem dziecka do lekarza?
Kiedy po raz pierwszy pojawiła się wzmianka o wróżce Zębuszce?
Ponieważ wróżka Zębuszka jest bohaterką wielu bajek i legend, nie ma sprecyzowanego ściśle jej wyglądu zewnętrznego i jej opisy różnią się w zależności od kraju. Utrwalona w kulturze anglosaskiej "Tooth Fairy" przybiera postać delikatnej skrzydlatej istoty. Co ciekawe, w Hiszpanii mleczne zęby zabiera dzieciom mała tajemnicza myszka Ratoncito Pérez, która w zamian za zęby zostawia dzieciom odrobinę magii w postaci monety lub małego prezentu. W Polsce po raz pierwszy wspomniano o zębowej wróżce w książce "Dynastia Miziołków" Joanny Olech.
Jakie są stawki wróżki Zębuszki? W ostatnich latach znacząco spadły
Co dzieciom zostawia wróżka Zębuszka? Najczęściej są to pieniądze i drobne prezenty. Jedna z naszych redaktorek przyznała, iż wkłada pod poduszkę swoim synom książkę i dodatkowo jakiś pieniążek. "Właśnie dlatego w domu mam schowane dwie książki na wypadek, gdyby ząbek wypadł niespodziewanie" - wyjawiła Justyna Fiedoruk. Redaktorka zapytała także innych rodziców o ich zwyczaje i jak się okazuje, odpowiedzi są zaskakująco różne.
Jedna z mam przyznała, iż w jej przypadku są to symboliczne kwoty i nie uważa, iż jest to okazja do dawana większych pieniędzy, ale wielu rodziców w tej kwestii kupuje naprawdę drogie prezenty. "Bywa, iż rodzice przesadzają. Syn mi czasem opowiada, co rzekomo dostają jego koledzy. To lepsze prezenty niż na Boże Narodzenie. Kiedyś syn przyszedł do mnie rozżalony, powiedział, iż jego kolega dostał super zestaw lego i dlaczego on tak nie ma. Ciężko było mu to wytłumaczyć" - powiedziała w rozmowie z naszą redaktorką Monika. Więcej przeczytasz tutaj: Stawki wróżki Zębuszki. Ile można zyskać zagubiony ząbek? Co interesujące redaktorzy portalu tyla.com zauważyli, iż w ostatnich latach w związku z inflacją i wysokimi kosztami życia znacząco spadły także kwoty pieniężne, które rodzice dają dzieciom w imieniu wróżki Zębuszki. A jakie jest Wasze zdanie? Zapraszamy do zagłosowania w naszej sondzie.