Była wyższa od żyrafy. Gigantyczna palma wielkanocna "urosła" w Małopolsce

g.pl 5 dni temu
Zdjęcie: Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl


Już za tydzień chrześcijanie będą obchodzili jedno z najważniejszych świąt. Zanim jednak zasiądą do wielkanocnego stołu, jeszcze w tę niedzielę tłumnie pójdą do kościoła poświęcić palmy. W jednej z małopolskich miejscowości tego dnia odbywa się wyjątkowe wydarzenie.
13 kwietnia 2025 roku wierni Kościoła katolickiego będą obchodzić Niedzielę Męki Pańskiej nazywaną również Niedzielą Palmową. Tego dnia już od ponad 60 lat w Lipnicy Murowanej (województwo małopolskie) odbywa się konkurs palm. Jest to lokalna tradycja, która stała się również swego rodzaju atrakcją. Co roku do tej niewielkiej miejscowości w powiecie bocheńskim przyjeżdża masa turystów, żeby podziwiać dzieła przerastające niejeden budynek - a choćby i żyrafę.


REKLAMA


Zobacz wideo "Lista marzeń" [ZWIASTUN]


Palmy wielkanocne plus size. Najpiękniejsze ozdoby w kraju są prezentowane w Małopolsce
Tworzenie palm wielkanocnych to stały element Wielkiego Postu, który poprzedza święta Wielkanocne. zwykle są to niewielkie zawiniątka stworzone z gałązek bukszpanu, suszonych traw i ziół, kwiatów, ozdabiane bibułą. W poszczególnych zakątkach Polski przybierają one jednak nieco większych rozmiarów. Ich autorzy z roku na rok walczą o miano rekordzisty.
Zobacz też: Palma wielkanocna manualnie robiona. Jak zrobić piękną palmę z bibuły? [PORADNIK]
Najpopularniejszy konkurs palm jest rozstrzygany w Lipnicy Murowanej. Pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się w 1958 roku.


Barwne, dostojne, wykonane z największą dbałością palmy królują nad miejscowością i zachwycają oczy tysięcy turystów z całego świata


- tak opisują to wydarzenie organizatorzy, którzy zachęcają do wzięcia udziału w tegorocznej 66. edycji konkursu. Palmy przygotowywane w ramach upamiętnienia dnia wjazdu Jezusa do Jerozolimy są naprawdę spektakularne, a ich prezentacja jest niczym spektakl dostarczający całą gamę różnorodnych emocji. Ostatnim razem rekordową ozdobę stworzono w 2019 roku. Była pięć razy większa od samca żyrafy osiągającego standardowe wymiary.


Lipnica Murowana i palmy. Prezentowane okazy są niekiedy wyższe niż żyrafa
Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat (jeśli nie więcej) każda ozdoba, prezentowanych w Konkursie Lipnickich Palm mierzyła ponad 25 m wysokości. Do tej pory rekordowy wynik wynosi aż 37,78 m - to ponad pięć razy więcej niż mierzy największa żyrafa o imieniu Forest, która została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa, ponieważ liczy 5,7 m. Autorem tej wyjątkowej ozdoby wzbijającej się do chmur jest pan Andrzej, który w ubiegłym (2024) roku również nie miał sobie równych i zdobył główną nagrodę w kategorii "najwyższa".


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału