13 kwietnia 2025 roku wierni Kościoła katolickiego będą obchodzić Niedzielę Męki Pańskiej nazywaną również Niedzielą Palmową. Tego dnia już od ponad 60 lat w Lipnicy Murowanej (województwo małopolskie) odbywa się konkurs palm. Jest to lokalna tradycja, która stała się również swego rodzaju atrakcją. Co roku do tej niewielkiej miejscowości w powiecie bocheńskim przyjeżdża masa turystów, żeby podziwiać dzieła przerastające niejeden budynek - a choćby i żyrafę.
REKLAMA
Zobacz wideo "Lista marzeń" [ZWIASTUN]
Palmy wielkanocne plus size. Najpiękniejsze ozdoby w kraju są prezentowane w Małopolsce
Tworzenie palm wielkanocnych to stały element Wielkiego Postu, który poprzedza święta Wielkanocne. zwykle są to niewielkie zawiniątka stworzone z gałązek bukszpanu, suszonych traw i ziół, kwiatów, ozdabiane bibułą. W poszczególnych zakątkach Polski przybierają one jednak nieco większych rozmiarów. Ich autorzy z roku na rok walczą o miano rekordzisty.
Zobacz też: Palma wielkanocna manualnie robiona. Jak zrobić piękną palmę z bibuły? [PORADNIK]
Najpopularniejszy konkurs palm jest rozstrzygany w Lipnicy Murowanej. Pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się w 1958 roku.
Barwne, dostojne, wykonane z największą dbałością palmy królują nad miejscowością i zachwycają oczy tysięcy turystów z całego świata
- tak opisują to wydarzenie organizatorzy, którzy zachęcają do wzięcia udziału w tegorocznej 66. edycji konkursu. Palmy przygotowywane w ramach upamiętnienia dnia wjazdu Jezusa do Jerozolimy są naprawdę spektakularne, a ich prezentacja jest niczym spektakl dostarczający całą gamę różnorodnych emocji. Ostatnim razem rekordową ozdobę stworzono w 2019 roku. Była pięć razy większa od samca żyrafy osiągającego standardowe wymiary.
Lipnica Murowana i palmy. Prezentowane okazy są niekiedy wyższe niż żyrafa
Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat (jeśli nie więcej) każda ozdoba, prezentowanych w Konkursie Lipnickich Palm mierzyła ponad 25 m wysokości. Do tej pory rekordowy wynik wynosi aż 37,78 m - to ponad pięć razy więcej niż mierzy największa żyrafa o imieniu Forest, która została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa, ponieważ liczy 5,7 m. Autorem tej wyjątkowej ozdoby wzbijającej się do chmur jest pan Andrzej, który w ubiegłym (2024) roku również nie miał sobie równych i zdobył główną nagrodę w kategorii "najwyższa".
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.