​Była hitem na stołach PRL-u. Według dietetyków to jedno z najzdrowszych dań polskiej kuchni

top.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Dania kuchni okresu PRL w wielu przypadkach traktujemy trochę po macoszemu. Z pewnością ma to wpływ fakt, iż w sklepach był "tylko ocet", a jak wiadomo, z samego octu nic dobrego się przyrządzi... Jednak polskie gospodynie bardzo dobrze sobie z tym radziły, a najlepszym przykładem jest fasolka po bretońsku.

Fasolka po bretońsku — składniki

Do przygotowania fasolki po bretońsku potrzebna będzie:

  • 1 duża cebula,
  • 1 łyżeczka pieprzu,
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki wędzonej,
  • 1 łyżka majeranku,
  • 1500 g pomidorów,
  • 2 płaskie łyżeczki soli,
  • 2-3 liście laurowe,
  • 3 łyżki koncentratu pomidorowego,
  • 3 ziarna ziela angielskiego,
  • 300 g boczku surowego wędzonego,
  • 400 g lekko podsuszanej kiełbasy,
  • 5 ząbków czosnku,
  • 500 g fasoli suchej "Piękny Jaś".

W sezonie możesz użyć świeżych pomidorów, a w zimę z powodzeniem można wykorzystać pomidory z puszki.

Sprawdź również: Lubisz faworki? Spróbuj tych po grecku, a więcej nie zrobisz innych

Jak przygotować idealną fasolkę po bretońsku?

Dzień wcześniej wieczorem fasolę zalej wodą (ok. 10 cm ponad strączki) i odstaw do napęcznienia przez noc (około 10 godzin). Rano fasolę przepłucz, zalej litrem wody, dodaj liście laurowe i ziele angielskie. Gotuj do miękkości przez około 1,5 godziny. Pod koniec gotowania dodaj łyżeczkę soli. Boczek i kiełbasę pokrój w mniejsze kawałki, wrzuć na zimną patelnię i podsmaż. Cebulę poszatkuj, czosnek pokrój w cienkie plasterki i dodaj na patelnię, Podsmażaj przez 10 minut. Zawartość patelni dodaj do garnka z ugotowaną fasolą (wraz z wodą) lub fasolę przelej na dużą patelnię (jeśli taką masz).

Sprawdź również: Goście wpadną za kwadrans? Tyle wystarczy, by przygotować to pyszne ciasto bez pieczenia

Fasolę z kiełbasą i boczkiem gotuj przez około 10 minut. W międzyczasie pokrój pomidory (jeśli używasz świeżych). Dodaj pomidory do garnka, dorzuć koncentrat pomidorowy, słodką paprykę wędzoną, majeranek, łyżeczkę soli oraz pieprz. jeżeli lubisz, możesz dodać cząber albo pieprz cayenne. W tym drugim przypadku danie będzie ostrzejsze. Fasolkę po bretońsku gotuj jeszcze przez około 15 minut bez przykrycia. Gotowe! Najlepiej podawać ją ze świeżym pieczywem, ale możesz także z makaronem lub ryżem. Możesz także posypać świeżymi ziołami np. bazylią lub lubczykiem.

Sprawdź również: U mnie w domu je się je przez cały karnawał. Wszyscy proszą o więcej

Bogactwo prozdrowotnych adekwatności

Fasolka po bretońsku to nie tylko niezwykle pożywne danie, ale także... zdrowe. Ostatnio na ten temat dr Bartek Kulczyński. Zwrócił on uwagę na fakt, iż to danie rodem z PRL-u dostarcza organizmowi sporo błonnika pokarmowego. Działa on jak miotełka w jelitach — wymiata złogi, toksyczne substancje oraz resztki pokarmu. Dietetyk wskazał również, iż jest to świetne źródło potasu, który odpowiada za utrzymanie równowagi elektrolitowej w organizmie i reguluje ciśnienie krwi w organizmie. Dr Kulczyński zwraca także uwagę na zawartość likopenu w fasolce po bretońsku. Ten składnik świetnie neutralizuje działanie wolnych rodników w organizmie.

Zobacz też:

Tak zrobisz szybkie i zdrowe śniadania. Wejdź w nowy rok ze świeżą energią

Zostały ci ziemniaki z obiadu? Przygotuj z nich szybką i niskokaloryczną sałatkę

​Ciasto "proboszcz na pielgrzymce" zachwyci gości. I zniknie ze stołu w 3 sekundy

Idź do oryginalnego materiału