Był testament, a i tak wybuchła wojna o spadek. Jeden błąd, a majątek trafia nie do tej osoby

kobieta.gazeta.pl 5 godzin temu
Co stanie się z twoim majątkiem, gdy cię zabraknie? Bliscy się dogadają czy pójdą na noże? Testament to w wielu przypadkach jedyny sposób, żeby zostawić po sobie porządek, a nie chaos. Trzeba jednak wiedzieć, jak zrobić to poprawnie, aby nikt nie podważył dokumentu.
Wielu osobom wydaje się, iż testament to zwykła formalność. W rzeczywistości źle spisany dokument to prosty przepis na lata rodzinnych awantur. Wystarczy brak daty, niewłaściwy podpis albo podejrzenie, iż ktoś cię do czegoś namówił. Zamiast spokojnego przekazania majątku rozpoczyna się wojna o spadek, podważanie autentyczności pisma oraz rozprawy sądowe trwające latami.


REKLAMA


Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione


Jak spisać testament, aby nikt go nie podważył? O tym musisz pamiętać
Sytuacje, w których spadkobiercy nie zgadzają się z zapisami znajdującymi się w dokumencie, zdarzają się dosyć często. Na stronie notariuszpokojski.pl pojawiło się kilka wskazówek, jak sporządzić testament, aby nie dało się go podważyć. Przede wszystkim, aby był istotny i spełniał wymogi określone w Kodeksie cywilnym, musi być wykonany przez osobę pełnoletnią oraz dysponującą pełną zdolnością do czynności prawnych. Zasady formalne zależą od rodzaju aktu woli. Testamenty można bowiem podzielić na trzy grupy:


Notarialne. Przygotowywane u notariusza w formie dokumentu urzędowego potwierdzonego pieczęcią.
Alograficzne (ustne). Opracowuje się je w obecności dwóch świadków oraz urzędnika. Wymagane jest złożenie podpisów przez spadkodawcę, świadków i osobę wymienioną w testamencie.
Holograficzne. Sporządza się je samodzielnie odręcznym pismem. Możesz użyć zarówno papieru kancelaryjnego, jak i zwykłej kartki z zeszytu. Konieczny jest czytelny podpis oraz data.


Jak spisać testament, aby nikt go nie podważył?djedzura/iStock


Kiedy testament jest nieważny? Rodzina może powołać się na te rzeczy
Testament można podważyć przez braki formalne, takie jak niezachowanie odpowiedniej formy (np. dokument holograficzny napisany na komputerze), przygotowanie przez inną osobę oraz podpisywanie w obecności świadków nieposiadających pełnej umiejętności czynności prawnych. Pismo zostanie unieważnione również w przypadku błędów po stronie spadkodawcy, np. rozporządzenie majątkiem pod wpływem groźby albo przygotowanie dokumentu w stanie uniemożliwiającym świadome lub dobrowolne podejmowanie decyzji. Zdaniem notariusza Jakuba Pokojskiego testament notarialny to najbezpieczniejsza forma. Podważenie go zdarza się niezwykle rzadko. Oryginalny dokument przechowuje się w kancelarii, a stronom wydaje się jedynie odpis. Sporządzony testament podpisuje także notariusz. Jest to dodatkowe zabezpieczenie.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału