Budzisz się za wcześnie? 5 sprawdzonych sposobów na długi sen

ohme.pl 3 miesięcy temu

Odpowiednia ilość snu jest kluczowa, aby utrzymywać dobre samopoczucie oraz stabilny poziom energii. Przekłada się to na produktywność w pracy i pomaga w zachowaniu dyscypliny przy wypełnianiu codziennych obowiązków. Wiele osób ma jednak ogromny problem z tym, iż budzą się zbyt wcześnie, przez co ich sen okazuje się ewidentnie za krótki i nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Warto poznać przydatne sztuczki, które pomogą poradzić sobie z tego typu trudnościami.

1. Wybór odpowiedniego materaca

Pierwsza porada może się wydawać oczywista: wygoda jest fundamentalnym warunkiem niezakłóconego snu. Nie da się zaprzeczyć, iż łóżko ma ogromny wpływ na to, czy jego właściciel wstanie rano wypoczęty i w pełni sił. Odpowiedni materac z pewnością podnosi jakość snu oraz pozwala zadbać o utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej kondycji. Interesującą ofertę komfortowych materacy dla dwojga (i nie tylko!) można znaleźć na: https://sleepinghouse.pl/138-materace-180×200. Marka Hilding zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie spośród konkurencji, ponieważ wszystkie jej produkty charakteryzują się wysoką jakością, tym samym gwarantując trwałość i zadowolenie z ich użytkowania.

2. Zadbanie o świeże powietrze w sypialni

Pomieszczenie, w którym się śpi i wypoczywa, powinno być regularnie wietrzone. W innym wypadku jakość powietrza gwałtownie spada, tym samym przyczyniając się do tego, iż sen staje się płytszy. Wietrzenie wpływa korzystnie również na regulację temperatury w sypialni, a pamiętajmy, iż w przypadku dorosłego człowieka w nocy nie powinna ona przekraczać 19°C. o ile na dworze jest dosyć zimno lub łóżko znajduje się tuż obok okna, warto zainwestować w ciepłe koce, dzięki którym nie zmarzniemy, kiedy okno pozostanie uchylone w nocy. Najlepiej wybierać koce wykonane z przyjemnych w dotyku materiałów, dodatkowo podnoszące komfort zasypiania. Istnieje wiele wariantów kolorystycznych oraz sporo rozmaitych rozmiarów, aby każdy znalazł produkt dostosowany do swoich potrzeb i gustu.

3. Dopasowanie łóżka i materaca do własnych upodobań

Jeżeli określone rozwiązanie jest szeroko polecane, aczkolwiek nie sprawdza się w przypadku konkretnej osoby, to nie warto się na nie na siłę decydować. Sprzedawca zachwala twarde materace, ale spanie na takim wydaje nam się niezbyt przyjemne? W takim razie ma choćby sensu o tym myśleć i zmuszać się do rezygnacji z komfortu. Kiedy natomiast żywimy poważne wątpliwości, jaki rodzaj należy wybrać, z pomocą przychodzi materac dwustronny. Tego typu modele przeważnie z jednej strony są twardsze, a z drugiej miększe, umożliwiają więc swobodne korzystanie z obu możliwości. Ponadto da się łatwo i gwałtownie zamieniać strony w zależności od bieżących potrzeb, co sprawia, iż praktycznie posiada się dwa produkty w cenie i formie jednego.

4. Wyciszenie się przed snem

Niezwykle istotne okazuje się również samo nastawienie tuż przed pójściem spać. Napięcie nerwowe oraz wysoki poziom stresu utrudniają zasypianie, spłycają sen i mogą powodować wybudzanie się w nocy. Nie zawsze jednak da się całkowicie uniknąć negatywne emocje. Zamiast tego lepiej jest spróbować sobie z nimi poradzić. Dla osób prowadzących wyjątkowo stresujący tryb życia zalecana jest medytacja tuż przed położeniem się. Nie musi być bardzo długa, zwłaszcza na samym początku. Wystarczy 10 minut, później można wydłużać ten czas, o ile pojawi się taka potrzeba. Medytowanie polega mniej więcej na tym, iż siada się lub kładzie w wygodnym, spokojnym miejscu i obserwuje się swoje myśli, starając się robić to bez wzbudzania w sobie emocji. Pomocne okazuje się również odłożenie telefonu na przynajmniej godzinę przed snem oraz zaplanowanie kolacji na minimum dwie godziny wcześniej, aby organizm mógł skupić się na odpoczywaniu, zamiast na trawieniu.

5. Skorzystanie z naturalnych metod przeciwdziałania bezsenności

Warto także sięgnąć po zioła oraz suplementy ułatwiające zasypianie i sprawiające, iż sen staje się głębszy, dzięki czemu wybudzenie się w jego trakcie jest znacznie trudniejsze. Doskonały pomysł stanowi picie naparu z melisy na godzinę przed snem. Uspokaja ona układ nerwowy i łagodzi negatywne emocje, tym samym przygotowując organizm do wejścia w stan wypoczynku. Można ją kupić praktycznie wszędzie i w wielu formach. Godne wyróżnienia rozwiązanie to również melatonina, przeważnie występująca w postaci tabletek. Ułatwia zasypianie i czyni sen głębszym. Przeważnie mózg produkuje ją wieczorem, kiedy robi się ciemno, ale współcześnie często choćby w nocy nie przebywamy w całkowitej ciemności, co łączy się z potrzebą suplementacji.

Idź do oryginalnego materiału