Jeśli interesuje Cię świat cygar, dobrze jest zacząć od samego początku, którym bez wątpienia jest budowa cygara. Cygara mają bardzo zróżnicowane kształty, które nazywa się formatami, ich ogólna budowa jest jednak dość jednolita. Zatem zanim rzucisz się w wir palenia cygar…
…dobrze jest poznać podstawy. W dzisiejszym wpisie wszystkie niezbędne informacje właśnie na ten temat.
Zewnętrzna budowa cygara
Każde cygaro składa się z 4 zasadniczych elementów. Są nimi:
- Stopa – to (najczęściej) otwarty koniec cygara, który podpalamy rozpoczynając palenie
- Korpus – to środkowa część cygara pomiędzy stopą a główką. Może mieć jednakową lub zmienną średnicę.
- Główka – koniec cygara, który wkładamy do ust paląc.
- Czapeczka/kapturek – to niewielki kawałek liścia tytoniowego umocowany na główce, który obcinamy przed paleniem.\
Jak zbudowane jest wnętrze cygara?
Cygaro ma także swoją wewnętrzną anatomię, która w żadnym wypadku nie jest przypadkowa. Składa się ono z trzech głównych elementów: wkładki, zawijacza i pokrywy.
WKŁADKA (ang. filler)
W cygarach premium wkładka wytwarzana jest z długich liści, które rozciągają się na całą długość cygara. Taka wkładka zapewnia mocną strukturę tytoniu, który sam nie spada oraz jednakowy smak cygara na całej długości, który gwarantuje długie spalanie i silną konstrukcję popiołu. Cygara maszynowe zwykle mają wkładki składające się z wielu krótszych kawałków. Wkładka w cygarach premium zwykle składa się z kilku rodzajów tytoniu, których kombinację można porównać do dobrego kupazu w świecie koniaku.
Wkładka warunkuje smak cygara, a to jaki on będzie zależy od typu użytych do niej liści, a dokłądniej tego z której części rośliny tytoniu pochodzą.
- Volado – liście z dolnych części rośliny o najbardziej delikatnym smaku
- Seco – liście o bardziej wytrawnym smaku rosnące w środkowych częściach rośliny
- Lingero – liście ze szczytów roślin tytoniu o najmocniejszym smaku wynikającym z najlepszego dostępu do światła.
Wymienione elementy muszą być ze sobą odpowiednio połączone, tak aby budowa cygara była spójna. Dzieje się to w procesie umiejętnego zwijania, którego w fabryce cygar dokonuje torcedor (hiszp. torcer – skręcać). Oczywiście im większy format cygara, tym więcej miejsca na wykorzystanie różnych rodzajów tytoniu.
ZAWIJACZ (ang. binder)
To liść tytoniu, w który zawija się wkładkę, aby ta mogła z łatwością utrzymać się w kształcie cygara. Zwykle jako zawijacze wykorzystywane są liście tytoniu pokrywowego, których powierzchnia nie jest odpowiednio jednolita i gładka, aby można było użyć ich jako pokryw. Charakterystyka spalania zawijacza jest niezwykle ważna ponieważ wpływa on mocno na spójność popiołu i pomaga w spalaniu bardziej oleistych wkładek, które same nie palą się z łatwością.
POKRYWA (ang. wrapper)
To element cygara warunkujący jego wygląd zatem ma ona olbrzymie znaczenie dla palącego. Jest to także najbardziej kosztowny element cygara w jednostce wagi ponieważ musi być dokładnie selekcjonowany i całkowicie pozbawiony wad. Pokrywa ma jednak także bardzo duży wpływ na smak cygara. Dobró pokrywy jest zatem dopełnieniem i jednocześnie ukoronowaniem kompozycji tytoniu zaproponowanej w zawijaczu. Pokrywa powinna być wykonana z jednego, dobrego jakościowo liścia.
Kompletny poradnik dotyczący budowy i formatów cygar znajdziecie w moim filmie:
Co dalej?
Jak widzicie, budowa cygara nie jest bardzo skomplikowana, ale także nie jest przypadkowa. Kiedy pomyśleć o siekanym tytoniu, który znaleźć można wewnątrz papierosów, cygaro wydaje się prawdziwym dziełem sztuki.
I bez wątpienia tak właśnie jest! jeżeli tematy cygarowe są dla Was interesujące, zachęcam Was do zapoznania się z moim poradnikiem o tym jak palić cygara?