Bublanina – sezonowe czeskie ciasto z owocami

tymrazem.pl 1 rok temu
Zdjęcie: bublanina


Pomimo, iż czeska kuchnia może Wam się kojarzyć bardziej z daniami obiadowymi, to w temacie słodkości też znajdziecie w niej coś dla siebie. Doskonałym potwierdzeniem tej tezy jest Bublanina – ciasto z sezonowymi owocami, które spotkać możecie w całym kraju! Spróbujcie przygotować samemu, a na pewno się nie zawiedziecie!

Korzystajcie z pełni sezonu na owoce i przygotujcie to proste i smaczne ciasto. o ile czytacie ten przepis zimową porą, to sięgnijcie po mrożone owoce, które powinny sprawdzić się równie dobrze!

Składniki

Bublanina to stosunkowo proste ciasto, a efekt jest bardzo smaczny. Korzystając z owoców sezonowych możecie stworzyć przyjemny deser. W naszym przepisie używamy czereśni, ale sprawdzą się doskonale także np. mirabelki, wiśnie, borówki czy inne owoce.

Do zrobienia ciasta potrzebujemy:

  • 150 g mąki gładkiej (jeżeli nie posiadacie, to przeczytajcie informację pod listą składników)
  • 180 g mąki półgrubej (jeżeli nie posiadacie, to przeczytajcie informację pod listą składników)
  • 3 jajka
  • 250 g cukru
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 5 łyżeczek cukru waniliowego (wanilinowego)
  • 250 ml mleka
  • 500 g czereśni bez pestek
  • masło do wysmarowania formy
  • cukier puder

Mąka gładka i półgruba to produkty spotykany w Czechach i na Słowacji. Możecie zastąpić je także zwykłą mąką i nie powinniście zauważyć różnicy zbyt mocno. A jeżeli będziecie w Czechach warto się zaopatrzyć, bo mąka półgruba, pojawia się w wielu przepisach z tej kuchni.

Bublanina – przepis

Zaczynamy od wypestkowania czereśni. Czynność ta chwilę zajmuje dlatego lepiej mieć je już gotowe. Najlepiej zrobić to nożem, przekrajając owoce na pół i usuwając pestkę. Dzięki temu zachowają one kształt, który przy użyciu drylownicy mógł być inny.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie foremki. My użyliśmy prostokątnej o wymiarach ok. 22×30 cm. możecie nasmarować ją delikatnie masłem, aby ciasto łatwiej od niej odeszło. Nasza była stosunkowo nowa i nieprzywierająca i bez problemu ciasto odeszło od suchej formy.

Zaczynamy od rozdzielenia żółtek od białek w jajkach. Białka ubijamy na pianę, a żółtka wlewamy do robota i dodajemy cukier oraz cukier waniliowy lub wanilinowy. Ubijamy do uzyskania piany. Oba rodzaje mąki (lub jeden jeżeli nie macie) mieszamy z proszkiem do pieczenia. Dodajemy donica mleko i wyrabiamy ciasto. Następnie dodajemy pianę z białek i delikatnie mieszamy, aby nie zepsuć struktury ciasta.

Kolejnym krokiem jest przelanie do formy i wetknięcie owoców. Owoce nie muszą być tylko na wierzchu, możecie je włożyć do środka ciasta w kilku warstwach. Ciasto pieczemy około 30-40 minut w temperaturze 180 stopni. Przed wyjęciem sprawdźcie patyczkiem, czy nie przykleja się do niego.

Najlepiej kroić je po ostygnięciu – jest to zdecydowanie łatwiejsze. Przed podaniem, posypcie cukrem pudrem i smacznego – bublanina gotowa!

Jak wrażenia?

Bublanina to ciasto, o którym słyszałem wiele razy. Nie miałem okazji nigdy zrobić samemu, ale postanowiłem to zmienić. Lipiec i sierpień to miesiące idealne na takie wypieki bo ilość sezonowych owoców jest ogromna. Wybierzcie swoje ulubione owoce i spróbujcie.

Klasyczna bublanina jest z czereśniami, ale inne nadadzą się również doskonale. Co ciekawe, był to chyba jeden z pierwszych razów w moim życiu kiedy używałem tych owoców do wypieków. zwykle jednak używaliśmy wiśni.

Bublanina smakuje doskonale tuż po wyjęciu z piekarnika (uważajcie, żeby się nie oparzyć, bo owoce dużo dłużej trzymają ciepło). Zdecydowanym plusem tego ciasta jest fakt, iż następnego dnia smakuje równie dobrze i nie wysycha.

Kuchnia czeska i słodkości

Tak, jak wspomniałem na początku, kuchnia czeska nie jest znana w Polsce ze swoich słodkich wyrobów. Znajdziecie tam jednak interesujące produkty, które wielu łasuchom przypadną do gustu. Szukając wśród produktów regionalnych z chronionym oznaczeniem geograficznym mamy Sztramberskie uszy i Horzickie trubicky. o ile chodzi o dania to w wielu miejscach w kraju znajdziecie knedliki w wersji słodkiej – nadziewane jagodami, truskawkami, śliwkami. Często w menu restauracyjnym pojawiają się także naleśniki z różnymi dodatkami, a wśród ciast królują różnego rodzaju strudle, kołacze (np. Frgal) czy też ciasta sezonowe takie jak właśnie bublanina.

Idź do oryginalnego materiału