Bruce Reimer – pierwsza ofiara eksperymentu Johna Moneya

zycierodzina.pl 1 tydzień temu

Przedstawiamy historię Bruce’a Reimera – chłopca, którego rodzice, za namową degenerata seksualnego i twórcy „tożsamości płciowej”, przerobili na dziewczynkę. Eksperyment ten, rozgłaszany jako wielki sukces zmiany płci, w rzeczywistości stał się przemilczanym dramatem. Bruce, zwany również Brendą Reimer, po latach ogłosił się ostatecznie mężczyzną i przyjął imię David. Zarówno on, jak i jego brat Brian Reimer to jedne z pierwszych ofiar szaleństwa gender. Ich historia powinna stać się przestrogą dla wszystkich rodziców, by chronili swoje dzieci przed szkodliwym wpływem tej ideologii.

Teoria Johna Moneya: urojenia ważniejsze od anatomii

Rok 1965, Kanada. Młodemu małżeństwu z Winnipeg, Janet i Ronowi Reimerom, urodzili się bliźniacy jednojajowi, Bruce i Brian. Lekarz zalecił wykonać chłopcom obrzezanie z powodu problemów z napletkami. Zabieg przeprowadzono w ósmym miesiącu życia bliźniaków. U Bruce’a podczas zabiegu użyto igły elektrokoagulacyjnej, która w nieodwracalny sposób spaliła penis chłopca.

Dla rodziny było to prawdziwe nieszczęście. Rodzice rozpaczali miesiącami nad swoim okaleczonym synkiem. Pewnego dnia usłyszeli w telewizji o profesorze, który twierdził, iż płeć psychologiczna jest ważniejsza, niż anatomia, a zatem chłopiec może z powodzeniem być wychowywany jako dziewczynka. Janet i Ron udali się więc do Szpitala Johna Hopkinsa, by spotkać się z Johnem Moneyem.

Ów człowiek to autor tezy, której tragiczne skutki widzimy do dziś. To on rozpowszechnił pogląd, jakoby płeć człowieka nie była w żaden sposób uwarunkowana biologicznie, ale była jedynie efektem wychowania i ukształtowania przez społeczeństwo. Zgodnie z tym założeniem nie liczy się genetyka, chromosomy, biologia. Liczy się tylko to, kim dana osoba się czuje – jej tożsamość płciowa.

Bruce Reimer chłopiec przerobiony na dziewczynkę

Prawda jest taka, iż Money bardziej potrzebował Reimerów, niż oni jego. Bo oto trafiła mu się idealna okazja, by potwierdzić swoją teorię o tożsamości płciowej. Przyszła pora na eksperyment: czy uda się wmówić chłopcu, iż jest dziewczynką?

Kiedy młode małżeństwo spotkało Johna, Ron miał 20 lat i ukończoną siódmą klasę. Janet miała 21 lat i skończyła dziewiątą. Powiedziała ona kilkadziesiąt lat później: Patrzyłam na niego z podziwem jak na boga, przyjmowałam wszystko, co mówił. I nic dziwnego. Money był znany ze swojego intelektu, pewności siebie i zdolności komunikacyjnych. Powiedział im, iż jeżeli będą postępować zgodnie z jego zaleceniami, Bruce określi siebie jako dziewczynka i wyrośnie na szczęśliwą kobietę.

Machina szaleństwa poszła w ruch. Chłopiec miał ponad 22 miesiące, kiedy poddano go kastracji. Zmieniono mu imię na Brenda. Kupiono sukienki. John Money podkreślił w konsultacji z rodzicami, iż teraz nie wolno im się już wycofać, nie mogą okazywać wątpliwości, bo to może osłabić identyfikację „Brendy” z płcią żeńską. Nie wolno jej też mówić, iż urodziła się chłopcem. Bruce Reimer był pierwszym na świecie dzieckiem, które urodziło się z normalnymi genitaliami, a mimo to przeszło operację zmiany płci.

Wielki sukces, wielka porażka

Reimerowie co roku jeździli do Moneya. Dodatkowo Janet konsultowała się z nim listownie i telefonicznie. Kiedy bliźniacy mieli po sześć lat, John Money publicznie ogłosił swój wielki sukces: niemowlę płci męskiej zostało wychowane jako dziewczynka, eksperyment zakończył się spektakularnym sukcesem. Szerzej go opisał w swojej książce „Man and Woman, Boy and Girl”. Money porównywał w niej oboje bliźniaków. Brian miał się interesować samochodami i narzędziami, zaś Brenda lalkami, domkami i wózkami dla lalek. Różniły się ich gusta i temperamenty.

Przypadek bliźniaków był skutecznie nagłaśniany przez Moneya. Przyniósł mu sławę i finansowanie do końca życia.

Przenieśmy się teraz do roku 1997. Trzydziestodwuletnia Brenda ujawnia się jako „David”, dozorca w rzeźni, mąż i ojciec trójki adoptowanych dzieci. Eksperyment zakończył się klapą. David nie tylko nie zaakceptował zmiany płci, ale zaciekle z nią walczył. Zdzierał z siebie sukienki, wolał zapasy niż gotowanie. Kiedy mógł, oddawał mocz na stojąco. Dzieci dokuczały Brendzie z powodu chłopięcego sposobu poruszania się i mówienia. Miała przezwisko „jaskiniowiec”. Brenda chciała zostać śmieciarzem, potem mechanikiem samochodowym. Gdy zaczął się okres dojrzewania, Money naciskał na Brendę, by poddała się operacji utworzenia pochwy. Już wtedy przyjmowała estrogen, by urosły jej piersi. Brenda zaciekle nie zgadzała się na pochwę.

Ujawnienie i tragedia

Po latach męki Brendy oraz całej rodziny, psychiatra, który wspierał dziecko, zaczął namawiać Janet i Rona, by wyznali prawdę. Pomimo zastrzeżeń Moneya, by tego nie robić, rodzice w końcu ujawnili czternastoletniej Brendzie, iż urodziła się chłopcem. Sam David Reimer mówił: Poczułem ulgę. Nagle stało się całkiem jasne, dlaczego czułem się tak, jak się czułem. Nie byłem jakimś odmieńcem. Nie byłem szalony.

Janet opowiedziała o wszystkim Moneyowi. Ten jednak nigdy nie przyznał się do porażki. Zawsze publicznie twierdził, iż osoba badana zrezygnowała z udziału w obserwacjach i dalej opowiadał się za operacjami zmiany płci u dzieci.

W przeprowadzonym wywiadzie w 1997 dla roku David i Brian wyznali, iż byli molestowani seksualnie przez Moneya. David również jawnie i wprost zadeklarował, iż nie zaakceptował płci, w której go wychowano.

Brian przedawkował narkotyki w wieku trzydziestu sześciu lat. David popełnił samobójstwo, mając trzydzieści osiem lat. Za śmierć synów rodzice obwiniali Johna Moneya.

Tragedia Davida została przemilczana. John Money jest do dziś uważany za wielki autorytet w dziedzinie płciowości. Autorytet, który zniszczył życie rodzinie, przyczynił się do śmierci dwóch ludzi, oraz wielu im podobnych, którzy padli ofiarą operacji zmiany płci. Wmówiono im, iż ich życie będzie lepsze, a tymczasem zmieniło się ono w koszmar.

Tekst: Mikołaj Brzyski. Artykuł powstał na podstawie książki Miriam Grossman „Zagubieni w Krainie Trans”.

Idź do oryginalnego materiału