Broumowskie Ściany (cz. Broumovské stěny) – co zobaczyć? (dojazd, szlaki)

manawpodrozy.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Broumowskie Ściany


Broumowskie Ściany (cz. Broumovské stěny) to pasmo górskie znajdujące się w czeskiej części Gór Stołowych. Rozciąga się ono między masywem Szczelińców a Adrszpaskimi Skałami. Ma długość ok. 20 kilometrów, na co składa się blisko 100 kilometrów szlaków pieszych! Na odwiedzających to miejsce czekają fantazyjne formacje skalne, malownicze punkty widokowe i pełne tajemnic skalne wąwozy!

Broumowskie Ściany i chyba najczęściej fotografowane schody w całym paśmie

Broumowskie Ściany to pasmo górskie będące częścią Gór Stołowych. Rozciąga się od polsko-czeskiej granicy w pobliżu Pasterki aż po słynne skalne miasto Adrspach. To mniej znana część Gór Stołowych. Przez to jest również mniej popularna wśród turystów. Teren Broumowskich Ścian podlega pod ścisłą ochronę. Dlatego nie należy tu zbaczać ze znakowanych szlaków. Jednak sieć tras pieszych i rowerowych jest tu bardzo gęsta. Aby je wszystkie przemierzyć, konieczne jest przybycie tu kilka razy. Za każdym, z nich odkrywa się coś zupełnie nowego!

Broumowskie Ściany – Skalny Teatr

Najwyższym szczytem Broumowskich Ścian jest Bożanowski Szpiczak (cz. Božanovský Špičák). Wznosi się on na wysokość 773 m n.p.m. W jego szczytowej partii znajduje się skalny labirynt. Niższa o 4 metry od niego jest Koruna (769 m n.p.m.). Na jej wierzchołku znajduje się punkt widokowy oferujący panoramę na Szczelińce. Jej znakiem rozpoznawczym jest także… huśtawka! Przemierzając Broumowskie Ściany nie sposób także pominąć Kamiennej Bramy (cz. Kamenná brána), Sępiego Gniazda (cz. Supí hnízdo), Skalnego Teatru (cz. Skalní divadlo), czy Gwiazdy (cz. Hvězda).

Broumowskie Ściany – punkt widokowy na Korunie

Broumowskie Ściany — dojazd i parkingi

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, aby poznać całe Broumowskie Ściany, konieczne jest poświęcenie kilku dni na górskie wędrówki. Dlatego miejsc startu wycieczek jest kilka. Każdy z nich pozwala na zobaczenie innej części Broumowskich Ścian:

  • Hvězda: to chyba najpopularniejszy parking tym paśmie górskim. Pozwala on na zwiedzanie wielu ciekawych miejsc, bez konieczności pokonywania podejść. Wszystko dlatego, iż znajduje się w pobliżu grzbietu Broumowskich Ścian. Z minusów? Parking jest mały i bardzo gwałtownie się zapełnia;
  • Křinice Amerika: parking położony zaledwie 1 km od Hvězda. Te dwa miejsca łączy malowniczy szlak poprowadzony głównie po kamiennych schodach. Parking jest mały, jednak dużo mniej popularny niż ten znajdujący się wyżej;
  • Hlavňov: w tej miejscowości znajduje się duży parking, więc nie powinno być problemów ze znalezieniem tu wolnego miejsca. Minusem jest to, iż z tego parkingu do grzbietu Broumowskich Ścian mamy ok. 200 metrów przewyższenia. Możemy je jednak pokonać, przemierzając malowniczy Wąwóz Kowarowy (cz. Kovářova rokle);
  • Slavný: to popularny parking pozwalający z łatwością przemierzyć wschodnią część Broumowskich Ścian i wejść, m.in. na Korunę, czy Bożanowski Szpiczak;
  • Pasterka: parking znajduje się w polskiej miejscowości Pasterka, tuż obok schroniska PTTK. Stamtąd z łatwością możemy dotrzeć na Bożanowski Szpiczak, czy wspomnianą wcześniej Korunę;

    Wszystkie powyżej wymienione parkingi znajdują się na poniższej mapie:

Schronisko turystyczne Hvezda
Szlakowskaz przy restauracji Amerika
Broumowskie Ściany – kaplica Matki Bożej Śnieżnej pod Hvezdą

Jakie miejsca koniecznie należy zobaczyć przemierzając Broumovské stěny?

Hvězda

To szczyt wznoszący się na wysokość 674 m n.p.m. Na jego wierzchołku, na skalnej płycie stoi kaplica Matki Bożej Śnieżnej. Została ona zbudowana ze skał piaskowca ciosowego w 1733 roku. Kaplica została wzniesiona na planie pięcioramiennej gwiazdy. Pod mostkiem prowadzącym do kaplicy znajdują się chyba najchętniej fotografowane schody w całych Broumowskich Ścianach. Tutaj także zaczyna się szlak, którym zejdziemy do restauracji Amerika.

Tuż obok znajduje się natomiast schronisko turystyczne. Drewniany budynek został zbudowany w latach 1854-56 w stylu szwajcarskim. Aktualnie funkcjonuje w nim tylko i jedynie gospoda. Pomiędzy kaplicą a schroniskiem znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na Broumov, Góry Suche oraz Góry Sowie z Wielką Sową.

Na Hvězda można dojechać samochodem. Znajduje się tu parking, z którego można rozpocząć wędrówkę po Broumowskich Ścianach.

Kaplica na Hvězda – Broumowskie Ściany
Kaplica na Hvězda – Broumowskie Ściany
Punkt widokowy przy kaplicy
Na szlaku w okolicy Hvězda – Broumowskie Ściany

Skalní divadlo

Tłumacząc na polski – Skalny Teatr. I nic dziwnego, iż to miejsce zostało tak nazwane. Możemy usiąść niczym w teatrze i zachwycać się wspaniałą panoramą. Jest ona unikatowa! Przed nami wyrastają kilkudziesięciometrowe ostańce skalne! Widok jest oszałamiający!
Na Skalní divadlo dotrzemy po ok. 700 metrach z Hvězda. Inną opcją jest spacer tutaj Wąwozem Kowarowym, która wiedzie wśród skalnych ostańców, na które właśnie spoglądamy. W niewielkiej odległości od Skalní divadlo znajduje się kolejny punkt widokowy — Supí hnízdo. Można z niego dostrzec nie tylko Góry Suche i Sowie, ale i Szczelińce oraz Karkonosze ze Śnieżką.

Skalny Teatr – Borumowskie Ściany
Skalny Teatr – Borumowskie Ściany
Skalny Teatr – Borumowskie Ściany

Kovářova rokle

Przez Wąwóz Kowarowy prowadzi jedna z piękniejszych tras w całych Broumowskich Ścianach. Wędrujemy wśród skalnych ostańców, których wysokość dochodzi do kilkudziesięciu metrów. Mamy do pokonania przeróżne wąskie przejścia, skalne schody, a także jaskinie. Najbardziej znaną jaskinią w wąwozie jest Jaskinia Maryji. W niej na jednej ze ścian znajduje się obraz Matki Bożej wyryty w piaskowcu. Do Wąwozu Kowarowego dotrzemy albo od strony Skalní divadlo, albo z miejscowości Hlavňov.

Wąwóz Kowarowy – Broumowskie Ściany
Wąwóz Kowarowy – Broumowskie Ściany
Wąwóz Kowarowy – Broumowskie Ściany
Wąwóz Kowarowy – Broumowskie Ściany
Wąwóz Kowarowy – Broumowskie Ściany

Kamenné hřiby

Duże nagromadzenie skalnych grzybów, które tworzą skalny labirynt. Znajduje się ono przy czerwonym szlaku, który prowadzi po grzbiecie Broumowskich Ścian. Znajduje się tu także punkt widokowy pozwalający podziwiać panoramę na Góry Suche i Sowie.

Kamienne Grzyby – Broumowskie Ściany
Kamienne Grzyby- widok na formacje skalne. Broumowskie Ściany

Kamenná brána

To chyba najbardziej znana formacja skalna w całych Broumowskich Ścianach. Natura stworzyła tu niezwykłą skalną bramę, która staje się niejako “oknem” na piękne widoki, jakie rozpościerają się sprzed wejścia do niej. Do Kamiennej Bramy dojdziemy żółtym szlakiem łączącym Korunę z miejscowością Slavný.

Kamienna Brama – Broumowskie Ściany
Widok spod Kamiennej Bramy na Broumowską Kotlinę, Wzgórza Włodzickie oraz Góry Sowie

Koruna (769 m n.p.m.)

Koruna to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny szczyt w całych Broumowskich Ścianach. Jest dobrze widoczny z polskiej części Gór Stołowych. Na jego wierzchołku odnajdziecie huśtawkę! Korzystając z niej możemy oglądać przepiękny widok na Szczelińce. Są one jeszcze lepiej widoczne z punktu widokowego znajdującego się pod wierzchołkiem. Na Korunę najłatwiej jest się dostać z polskiej Pasterki, Božanova lub ze Slavný.

Koruna i słynna huśtawka
Wąskie przejście w droodze na Korunę

Bożanowski Szpiczak (773 m n.p.m.)

Bożanowski Szpiczak to najwyższy szczyt całych Broumowskich Ścian. W jego szczytowej partii znajduje się skalny labirynt, oraz formacje skalne, które pobudzają wyobraźnię. Na Bożanowski Szpiczak najłatwiej jest dotrzeć z polskiej Pasterki, albo z parkingu w miejscowości Slavný.

Bożanowski Szpiczak – formacja skalna wielbłąd
Skalny Labirynt w szczytowej partii Bożanowskiego Szpiczaka
Skalny Labirynt w szczytowej partii Bożanowskiego Szpiczaka
Bożanowski Szpiczak

Broumowskie Ściany — szlaki

Tak, jak wspomnieliśmy już w tekście, przez Broumowskie Ściany poprowadzono blisko 100 kilometrów szlaków. Ich pokonanie wymaga zaplanowania przynajmniej kilku wycieczek. Do najbardziej popularnego szlaku prowadzącego przez to pasmo górskie należy ten o kolorze czerwonym. Wiedzie on grzbietem Broumowskich Ścian od schroniska na Hvězda przez Skalní divadlo, Kamenné hřiby aż po zbocza Bożanowskiego Szpiczaka.

Broumowskie Ściany
Broumowskie Ściany
Broumowskie Ściany

Innym często wybieranym szlakiem jest żółty prowadzący na Korunę i pod Kamienną Bramę. Również szlak wiodący przez Wąwóz Kowarowy należy do tych bardziej popularnych. Plusem Broumowskich Ścian jest jednak spora ilość przeróżnych szlaków. Dzięki temu nie ma tu tłumów turystów, jak chociażby w Adrspach, czy na Szczelińcu. Również trasy, jakie tu możemy zaplanować, mogą mieć przeróżną długość, jak i poziom trudności. Przejść możemy kilka kilometrów, idealnie na rodzinną wycieczkę. Zadowoleni będą także piechurzy, którzy mogą zaplanować choćby pokonanie kilkadziesiąt kilometrów po fantastycznym, pełnym tajemnic regionie.

Broumowskie Ściany
Broumowskie Ściany
Widok na Śnieżkę z Broumowskich Ścian
Broumowskie Ściany – na punkcie widokowym Sępie Gniazdo

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału