Bratysława to stolica Słowacji i miasto, które odwiedziliśmy podczas naszej listopadowej podróży. Na weekend zaplanowaliśmy sobie zwiedzanie Bratysławy oraz Wiednia.
Co warto zobaczyć w stolicy Słowacji? Jakie atrakcje Bratysława ma do zaoferowania turystom? Pojechaliśmy to sprawdzić i bardzo podobały nam się dwa miejsca: Zamek oraz punkt widokowy UFO. Urządziliśmy sobie 11-kilometrowy spacer po mieście, podczas którego zobaczyliśmy kilkanaście ciekawych miejsc.
Parking w Bratysławie
W ścisłym centrum miasta jest sporo parkingów podziemnych oraz parkingów przy ulicach. W weekend ze znalezieniem miejsca nie powinno być żadnego problemu. My zdecydowaliśmy się zatrzymać przy Sad Janka Kráľa. Postój tam był płatny – 2 euro za godzinę. Jest tam sporo miejsca i spokojnie można zostawić samochód.
- Parking Tyršak 2,
- Współrzędne parkingu: 48.1365, 17.1157.
Co warto zobaczyć w Bratysławie?
Z parkingu skierowaliśmy się na stary most, który znajdował się tuż obok parkingu. To most bez ruchu samochodowego z linią tramwajową i pasami dla rowerów. Dla nas pieszych również był oddzielny pas. Przeszliśmy nad rzeką Dunaj i cały czas mieliśmy widok na Zamek Bratysławski oraz statki stojące przy brzegu. Kilka minut zajęło nam przejście na drugą stronę rzeki. Było po godzinie 7 rano, dlatego jeszcze na ulicach było bardzo pusto. Dodatkowo mieliśmy sobotę. Dzień później byliśmy poznać atrakcje Wiednia.
Sprawdziliśmy mapę Bratysławy i kolejnym ciekawym miejscem był kościół świętej Elżbiety zwany niebieskim kościółkiem. Ufundował go Franciszek Józef I. Wysoka wieża sięga 37 metrów i ciężko ją objąć wzrokiem. Budowa świątyni trwała 4 lata, od 1909 do 1913 roku. Jego patronką jest święta Elżbieta Węgierska (księżniczka węgierska). Główne wejście było otwarte, więc weszliśmy do środka. Jeszcze bliżej ołtarza można wejść, ale w określonych godzinach otwarcia. Te podane są przy wejściu.
Spacerowaliśmy dalej pustymi uliczkami Bratysławy. Dotarliśmy do szerokiego traktu, przy którym rozkładały się drewniane budy na jarmark świąteczny. To Hviezdoslavovo námestie, czyli staromiejski plac. Na początku stał okazały obiekt. To budynek historycznego Narodowego Teatru Słowackiego. Wzniesiono go w 1920 roku i do dziś należy do najważniejszych instytucji kultury w Słowacji. Przed nim stoi okazała fontanna. Przeszliśmy traktem i zobaczyliśmy pomnik Hansa Christiana Andersena oraz Kolumnę Świętej Trójcy.
Skręciliśmy tam w prawo i ruszyliśmy w stronę centrum Starego Miasta. Z daleka zobaczyliśmy katedrę świętego Marcina. Później jeszcze obok niej przechodziliśmy. To najważniejszy i największy kościół w Bratysławie. Podczas wojny z Turkami Bratysława stanowiła stolicę Królestwa, a w katedrze koronowano królów węgierskich. To jeden z najważniejszych zabytków w stolicy Słowacji.
Zmierzaliśmy w stronę rynku, a tam z prawej strony z ziemi wychodził Čumil, czyli kanalarz wychodzący ze studzienki kanalizacyjnej. Uważany jest także za podglądacza, ponieważ obserwuje przechodniów. Podobno dotknięcie czapki przynosi szczęście. To jest interesujące zjawisko, ponieważ Čumil nie ma jakiegoś większego znaczenia, a jest jednym z najchętniej fotografowanych obiektów w Bratysławie.
Czasami patrząc na budynki, widzieliśmy, iż święta zbliżają się wielkimi krokami. Doszliśmy dalej na okazały plac z fontanną, przy którym stoi stary ratusz. w tej chwili w budynku z wieżą zegarową mieści się Muzeum Miasta Bratysławy. Szczegóły tutaj. Przeszliśmy obok i wyszliśmy na duży plac, przy którym mieści się Pałac Prymasowski. w tej chwili znajduje się tam siedziba burmistrza miasta. Pałac zbudowano na przełomie 1778?1781 roku. W środku można zobaczyć liczne eksponaty Galerii Miasta Bratysławy: obrazy, gobeliny, dzieła sztuki czy meble.
Dalej naszym celem do zobaczenia był Pałac Prezydencki, który znajdował się kawałek od centrum Starego Miasta. Podobno Stare Miasto przypomina te z sąsiednich państw, z Pragi czy Budapesztu. Musimy je kiedyś odwiedzić.
Minęliśmy kościół Zwiastowania Pańskiego. To bardzo istotny zabytek, ponieważ jest najstarszym kościołem w Bratysławie. Kolejnym zabytkiem była Brama Michalska. Sporo o niej czytaliśmy, a na miejscu okazało się, iż jest w renowacji i wszędzie są rusztowania. To jedyna zachowana brama miejska w stolicy Słowacji. Wieża mierzy 51 metrów. Pierwsza informacja o Bramie Michalskiej pochodzi z 1411 roku. Na szczycie wieży można zobaczyć figurę Michała Archanioła.
Szliśmy w stronę Pałacu Prezydenckiego. Z tyłu obiektu jest ogród z fontanną oraz pomnikiem Marii Teresy. Przed pałacem znajduje się model kuli ziemskiej z fontanną. Budynek wzniesiono w 1760 roku i jest jednym z najpiękniejszych budynków w Słowacji.
Zamek Bratysławski – najpiękniejszy zabytek w stolicy Słowacji
Najpiękniejszym zabytkiem stolicy Słowacji jest dla nas Zamek Bratysławski. Weszliśmy tam przez Wiedeńską Bramę. Nie zwiedzaliśmy go w środku, tylko obejrzeliśmy z zewnątrz. Zamek znajduje się nad Dunajem z pięknym widokiem na Bratysławę. Wstęp na dziedziniec i do ogrodów jest bezpłatny. jeżeli chodzi o zwiedzanie wnętrza, to czytaliśmy różne opinie o muzeum. W X wieku powstał na wzgórzu zamek z kamienia. Wcześniej istniały tam inne budowle. Obecny zamek został przebudowany w XVI wieku na styl renesansowy, a następnie barokowy. Na początku XIX wieku obiekt został zniszczony przez wojska napoleońskie.
Punkt widokowy UFO
Bardzo fajną atrakcją Bratysławy jest punkt widokowy UFO. Na platformę widokową wyjeżdża się windą z samego dołu. Taras widokowy znajduje się na wysokości 95 metrów nad ziemią. Rozciągają się stamtąd widoki do 100 kilometrów! Niemalże z każdego miejsca zobaczysz ten taras, ponieważ będzie przypominał UFO. Znajduje się tuż nad Dunajem przy moście. Wejście jest na dole dobrze oznaczone. Też w budynku kupuje się bilety. Wejściówka normalna kosztuje 10 euro. Warto jednak wyjechać na górę. W UFO znajduje się jeszcze restauracja, w której można coś zjeść.
Zamek Devin i wieża widokowa Devinska Kobyla
Poza centrum Bratysławy znajdują się jeszcze dwa interesujące miejsca. To Zamek Devin oraz wieża widokowa Devinska Kobyla. To drugie miejsce odwiedziliśmy po zwiedzaniu powyższych miejsc. Zobacz opis szlaku na Devinska Kobyla.