Zastanawiałeś się kiedyś, czym tak naprawdę jest „zdrowa dieta”? Zdrowe menu to jadłospis odpowiednio zbilansowany zarówno pod względem kalorycznym, jak i odżywczym. Aby organizm funkcjonował prawidłowo i miał energię do działania, nie wystarczy jeść dużo, trzeba także zwracać uwagę na wartość odżywczą poszczególnych produktów i komponowanych z nich dań. jeżeli ciągle czujesz się zmęczony i brakuje Ci siły, weź pod lupę swoje nawyki żywieniowe. Sprawdź, jak codzienna dieta wpływa na Twoje funkcjonowanie.
Nieregularne posiłki
Nieregularne posiłki i jedzenie w pośpiechu mogą negatywnie odbić się na kondycji całego organizmu. Posiłki spożywane o stałych porach korzystnie wpływają na procesy przemiany materii. Co więcej, regularne jedzenie ogranicza nagłe napady wilczego głodu. Innymi słowy, jedząc regularnie, dostarczasz organizmowi energię w równych odstępach czasu, co pozwala mu sprawnie trawić jedzenie i lepiej funkcjonować.
Kaloryczne jedzenie o niskiej wartości odżywczej
Po zjedzeniu obfitego posiłku czujesz się senny i osłabiony? Prawdopodobnie w jego składzie było dużo cukrów prostych. Żywność wysoko przetworzona, czyli fast food, gotowe dania ze sklepu, sklepowe słodycze i słone przekąski, jest bogata w cukry proste i tłuszcze trans. Do tego często zawiera spore ilości sztucznych dodatków – barwników, ulepszaczy smaku i zapachu. Wszystkie te związki, spożywane w nadmiarze, przyczyniają się do nadwagi, a w konsekwencji zwiększają ryzyko otyłości i innych chorób dietozależnych.
Jeśli chcesz mieć na co dzień dużo energii do działania, zadbaj o zdrową dietę. W odpowiednio zbilansowanym menu powinny dominować węglowodany złożone, których źródłem są przede wszystkim pełnoziarniste produkty zbożowe. Wartościowy jadłospis musi uwzględniać także białko (roślinne i zwierzęce lub tylko roślinne) oraz zdrowe kwasy tłuszczowe z grupy omega. Najlepszym źródłem witamin, składników mineralnych i związków antyoksydacyjnych są warzywa i owoce. Świeże, sezonowe gatunki to podstawa każdej zdrowej diety.
Masz niedobory pokarmowe i zastanawiasz się, jak komponować swoją dietę? A może jesteś aktywnym mężczyzną i nie wiesz, na jakie składniki odżywcze zwrócić szczególną uwagę w swoim jadłospisie? Sprawdź wskazówki dietetyczne dostępne na stronie: https://www.maczfit.pl/blog/dieta-dla-mezczyzn-czyli-podstawowe-zasady-meskiej-diety/.
Niewłaściwe nawodnienie
Odpowiednie nawodnienie organizmu jest istotną częścią zdrowego trybu życia. Woda jest głównym składnikiem ludzkiego ciała i odpowiada za prawidłowy przebieg wielu procesów w organizmie. Wpływa na metabolizm, reguluje temperaturę ciała i pomaga w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej. Średni prawidłowy poziom nawodnienia wynosi 2,5 l na dobę dla dorosłych mężczyzn i 2 l na dobę dla dorosłych kobiet.
Masz problem z regularnym nawadnianiem? Kup butelkę wielorazową i miej ją zawsze pod ręką. To bardzo ekologiczne rozwiązanie, które dodatkowo pomaga w wyrabianiu nawyku sięgania po wodę. Zwykłą wodę możesz urozmaicać różnymi dodatkami – listkiem mięty, plastrem cytryny lub owocami jagodowymi. Warto również zainstalować aplikację monitorującą postępy w piciu wody lub włączyć taką funkcję w swoim smartwatchu.