Borówkowa- szczyt z wieżą przypominającą Dom Muminków

manawpodrozy.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Borówkowa


Borówkowa to szczyt znajdujący się na polsko-czeskiej granicy w Górach Złotych. Wznosi się on na wysokość 900 m n.p.m., a na jego wierzchołku w 2006 roku zbudowano wieżę widokową, która swoim kształtem przypomina… Dom Muminków! Z wieży tej rozpościera się przepiękna panorama na Sudety, a także ich Przedgórze. Można dojrzeć zarówno szczyty położone na wschodnich krańcach tego pasma, jak i jego część zachodnią z Karkonoszami w roli głównej. Najkrótszy szlak prowadzący na Borówkową rozpoczyna się na Przełęczy Lądeckiej. Tą opcję szczególnie polecamy do wędrówki z dziećmi. Dłuższym wariantem zdobycia Borówkowej jest marsz z Lądka- Zdroju. Wówczas przy okazji możemy poznać nieco bardziej okolicę w tym opuszczoną wieś- Wrzosówkę.

Borówkowa- wieża widokowa

Borówkowa- skąd rozpocząć wędrówkę?

Krótszy wariant wędrówki wymaga od nas dotarcia na Przełęcz Lądecką (665 m n.p.m.). Znajduje się ona ok. 5 kilometrów od centrum Lądku- Zdroju. Dojazd tutaj wymaga pokonania stromego podjazdu, urozmaiconego licznymi zakrętami. Na przełęcz można również dotrzeć od strony naszych południowych sąsiadów. Z Javornika prowadzi na nią jedna z najpiękniejszych dróg w całych Sudetach Wschodnich. Na Przełęczy Lądeckiej czeka na Was ok. 30 miejsc parkingowych. W piękny słoneczny dzień, ta ilość okazuje się często za mało i wówczas można spotkać auta zaparkowane na poboczu wąskiej drogi.

Trasa: Przełęcz Lądecka – Przełęcz Lądecka | mapa-turystyczna.pl

Jeśli natomiast, zdecydujecie się na dłuższy wariant wycieczki, tzn. na jej rozpoczęcie w Lądku- Zdroju to proponujemy Wam pozostawienie samochodu w zdrojowej części tego miasta. Znajduje się tam sporo wolnych miejsc. Stąd, jeżeli w Lądku- Zdroju nie odbywa się żadna duża impreza, to raczej nie powinniście mieć żadnych problemów z zaparkowaniem.

Nagrana trasa: Morning Hike | mapa-turystyczna.pl

Borówkowa z Przełęczy Lądeckiej

Wybór zielonego szlaku prowadzącego na Borówkową z Przełęczy Lądeckiej polecamy szczególnie osobom wędrującym z dziećmi. Łatwa i krótka trasa z nagrodą na szczycie w postaci wieży widokowej powinna zadowolić każdego młodego górołaza. Do przejścia mamy nieco ponad 3 kilometry, których pokonanie powinno zająć plus/minus 1 godzinę. Po zaparkowaniu samochodu warto nieco dłużej zatrzymać się na przełęczy, by podziwiać wspaniałą panoramę, jaka się z niej rozpościera. Widoczny jest Śnieżnik, Czarna Góra, a także Pasmo Krowiarek. W dole natomiast dojrzymy zabudowania Lądka- Zdroju. Przełęcz Lądecka to idealne miejsce do tego, by spędzić tu noc pod namiotem. Zasnąć z pięknym widokiem i z takim samym się obudzić.

Przełęcz Lądecka- tu rozpoczyna się szlak na Borówkowa
Przełęcz Lądecka- tu rozpoczyna się szlak na Borówkowa

Borówkowa zielonym szlakiem

Ruszamy zielonym szlakiem ku szczytu Borówkowej. Początkowo wędrujemy bardzo rozległą polaną, a z naszej lewej strony cały czas mamy piękny widok na Masyw Śnieżnika. Stopniowo wznosząc się do góry wkraczamy w leśne czeluścia. Ścieżka tutaj robi się nieco bardziej stroma, jednak można ją pokonać spokojnym tempem, bez wzmożonego wysiłku. Po ok. 30 minutach docieramy do polsko-czeskiej granicy, z którą będziemy już wędrować aż do szczytu. Po naszej prawej stronie otwiera się piękny widok na Przedgórze Paczkowskie z Jeziorem Otmuchowskim, a także czeskie Jeseniki.

Borókwowa- początek szlaku wiedzie malowniczą polaną
Borókwowa- początek szlaku wiedzie malowniczą polaną

Druga część szlaku mija nam bardzo szybko. Ścieżka delikatnie wznosi się ku górze, nie sprawiając nam większych trudności. Z naszej prawej strony dociera do nas czeski szlak niebieski, która biegnie z miejscowości Travna. Mniej więcej, na tej samej wysokości po naszej lewej stronie rozciąga się dawna wieś Wrzosówka. jeżeli zanurzymy się tutaj w lesie, to będziemy mogli odszukać pozostałości po dawnych zabudowaniach tej wsi. Przed nami ostatnie kilkanaście minut w drodze na szczyt, na którym czeka na nas nagroda w postaci wieży widokowej. Po drodze mijamy jeszcze ogromne połacie borówek, od których to szczyt wziął swoją nazwę.

W drodze na Borówkową
Widoki rozpościerające się ze szlaku na Borówkową
Szlak na Borówkową przebiega wzdłuż polsko-czeskiej granicy

Borówkowa- wieża widokowa

Na Borówkowej znajduje się wzniesiona w 2006 roku wieża widokowa. Jest ona otwarta 24 h/ dobę przez 365 dni w roku;) Można z niej podziwiać dość rozległą panoramę, która obejmuje, m.in. Góry Rychlebskie, Wysoki Jesionik, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Orlickie, Stołowe, Bardzkie, Sowie, a także Przedgórze Paczkowskie ze zbiornikami wodnymi: Topola, Kozielno, Jeziorem Otmuchowskim oraz Jeziorem Nyskim. W oddali wznoszą się także Wzgórza Strzelińskie oraz Masyw Ślęży. Podziwianie widoków ułatwia nam rozrysowanie panoramy, która znajduje się… nad naszymi głowami, tuż pod dachem wieży widokowej. Na szczycie Borówkowej znajduje się także bufet czeski (czynny od maja do września), a także liczne wiaty i miejsca ogniskowe. Borówkowa Góra to również miejsce historyczne. W latach 80. XX wieku spotykali się tutaj polscy oraz czescy opozycjoniści (więcej o tych spotkaniach przeczytasz TUTAJ)

Borówkowa- na wieży widokowej
Borówkowa- widok z wieży w kierunku północnym na Góry Bardzkie i Sowie
Borówkowa- widok z wieży na Przedgórze Paczkowskie z Zalewem Kozielno i Topola
Borówkowa- widok z wieży na Jeseniki i Masyw Śnieżnika

Borówkowa- szlak z Lądka- Zdrój

Wycieczkę na Borówkową z Lądka- Zdroju rozpoczynamy tuż obok Parku 1000-lecia ulokowanego w zdrojowej części tej miejscowości. Z parkingu wędrujemy w kierunku Domu Zdrojowego Wojciech. Jest to najbardziej reprezentatywny budynek w całym Lądku- Zdrój. W jego wnętrzu znajduje się okrągły basen z wodami termalnymi, które są szczególnie wskazane w leczeniu chorób reumatologicznych oraz neurologicznych. Z uroków uzdrowiska korzystali tak sławne osoby jak Goethe, cesarz Aleksander I, czy John Quincy Adams.

Oznakowana na czerwono ścieżka dydaktyczna na Borówkową- na zdjęciu wzdłuż drogi wiodącej do Lutyni

Kierunek? Lutynia

Spod Wojciecha kierujemy się w górę, w stronę szpitala uzdrowiskowego Jubilat, a następnie do drogi prowadzącej na Przełęcz Lądecką. Przecinamy ją i wędrujemy ku Lutyni. Dopiero tutaj odnajdujemy oznaczenia czerwonej ścieżki dydaktycznej, która będzie towarzyszyć nam przez cały dzisiejszy dzień. Początkowo wędrujemy asfaltową drogą, którą docieramy do Lutyni. Tam podążając wzdłuż potoku Luta docieramy do kościoła św. Jana Nepomucena. Obok niego znajduje się także wiata, w której można odpocząć, a także studnia z 1906 roku. Jest tutaj także niewielki parking, z którego również można rozpocząć wędrówkę ku szczytowi Borówkowej.

Kościół św. Jana Nepomucena w Lutyni
W drodze do Skalnego Wąwozu

Borówkowa przez Skalny Wąwóz

Po opuszczeniu Lutyni podążamy przez pastwiska i Skalny Wąwóz w kierunku Wrzosówki. Skalny Wąwóz to niezwykle malownicze miejsce, w którym warto zatrzymać się na dłużej. Rozpościera się on na długość ok. 200 metrów, a skały wzdłuż których wędrujemy mają choćby do 40 metrów wysokości. Poprowadzono przez nie wiele dróg wspinaczkowych. Znajduje się tutaj także pomnik poświęcony… psom myśliwskim. W takich okolicznościach przyrody, decydujemy się na chwilę odpoczynku. Rozkładamy się w tutejszej wiacie, a akompaniuje nam szum Lutnego Potoku. Idealne warunki na drugie śniadanie:) P.S. Od Lądka- Zdrój do Skalnego Wąwozu jest ok. 4 kilometrów.

Skalny Wąwóz
Pomnik poświęcony psom myśliwskim zlokalizowany w Skalnym Wąwozie
Czas na drugie śniadanie!

Borówkowa przez Wrzosówkę

W Skalnym Wąwozie spędziliśmy dłuższą chwilę;) Po odpoczynku, ruszamy ku Borówkowej. Po kilkuset metrach marszu leśną ścieżką wychodzimy na rozległą polanę. Na niewielkim wzgórzu wyłania się kapliczka. To jedna z niewielu pozostałości po wsi Wrzosówka. Pochodzi ona z 1820 r., a jego obecny stan (całkiem dobry) to zasługa druhów z tutejszego OSP, którzy w 2001 r. przeprowadzili jej gruntowny remont. Pierwsze zabudowania Wrzosówki zostały wzniesione w XVII w., a jej rozkwit przypada w szczególności na XIX w., kiedy stała się przystankiem dla wędrujących turystów na Borówkową Górę. Po II wojnie światowej wieś się wyludniła, a w niektórych miejscach możemy zobaczyć fundamenty starych domostw.

Kaplica św. Karola Boromeusza we Wrozsówce
Wrzosówka
Fundamenty pozostałe po zabudowaniach Wrzosówki

Z Wrzosówki na Borówkową zostało nam już zaledwie 30 minut marszu. Po drodze docieramy do ciekawie zabudowanego źródła, zwanego Białą Studnią. Dookoła wypływającego wody znajdują się ławeczki, na których można usiąść i zamoczyć nogi w lodowatej wodzie- idealnie na gorące dni! Spod źródła pozostało nam już tylko kilka minut wędrówki do naszego celu, czyli zdobycia Borówkowej Góry!

Biała Studnia
Na szczycie Borówkowej
Widok z wieży na Borówkowej w kierunku Gór Rychlebskich
Widok z wieży na Borówkowej w kierunku Masywu Śnieżnika
Jak widać wieża na Borówkowej przypadła Tosi do gustu

Powrót do Lądka- Zdroju

Z Borówkowej Góry do Lądka- Zdroju podążamy przez cały czas za czerwonymi znakami ścieżki dydaktycznej, która tym razem poprowadzi nas zboczami Strzybnika i Modzela. Przed nami 9- kilometrowa wędrówka, głównie leśnym duktem. Trasa nie jest zbyt ciekawa, a wielu by stwierdziła, iż po prostu nudna. Nam, jednak idzie się wyjątkowo miło. Cisza, spokój, a oprócz nas tylko i jedynie sarny, ptaszki- czego chcieć więcej? I tak przez dwie godziny:)

Leśną ścieżką w kierunku Lądka Zdroju
Leśną ścieżką w kierunku Lądka Zdroju
Jedne ze spotkanych po drodze saren

Im byliśmy bliżej Lądka- Zdrój, tym ścieżka była coraz bardziej zarośnięta, jednak w momencie, gdy myśleliśmy, iż już się zgubiliśmy pojawiał się zawsze szlakowskaz potwierdzający, iż idziemy zgodnie z planem. Na zakończenie wycieczki mieliśmy miłą niespodziankę w postaci Groty Lądeckiej. Nie spodziewaliśmy się, iż jest ona tak dużych rozmiarów. Będziemy musieli do niej wrócić i zabrać ze sobą czołówki, aby choć trochę spenetrować jej wnętrza. Spod jaskini do Lądka- Zdrój pozostało nam zaledwie 0,5 kilometra. Po zameldowaniu się w jego centrum pozostało nam jeszcze kilkanaście minut spaceru do jego części zdrojowej, w której zostawiliśmy rano nasze auto.

Grota Lądecka

Całość wycieczki zamknęła nam się w 17 kilometrach. Łącznie z przerwami, ich przebycie zajęło nam 5,5 godziny.

Czerwona ścieżka dydaktyczna z Lądka- Zdrój na Borówkową jest całkiem dobrze oznaczona

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału