Bobrowisko w Starym Sączu

manawpodrozy.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Bobrowisko w Starym Sączu


Bobrowisko w Starym Sączu to druga po leśnym molu przyrodnicza atrakcja tego miasta, którą koniecznie trzeba zobaczyć. W widłach Dunajca i Popradu, na terenach gdzie przez ponad 40 lat ubiegłego stulecia funkcjonowała żwirownia, osiedliły się bobry. Budują one tu swoje żeremia oraz tamy. Lokalny samorząd postanowił wybudować w związku z tym w tym miejscu ścieżkę przyrodniczą, dzięki której można bliżej zapoznać się z życiem tych zwierząt. Oprócz bobrów, spacerując ścieżką, można także dojrzeć wielu przedstawicieli ptactwa.

Bobrowisko w Starym Sączu- jak tutaj dojechać?

Bobrowisko w Starym Sączu znajduje się na “rogatkach” tego miasta. Najłatwiej jest tu dojechać drogą wojewódzką nr 969. Jadąc nią, po przekroczeniu mostu nad Dunajcem, skręcamy w lewo w lokalną drogę. Niestety brak tu kierunkowskazów prowadzących do bobrowiska. Widać za to nowoczesny basen odkryty oraz park linowy Lemur. W pobliżu wejścia do niego znajduje się sporej wielkości parking, na którym postój jest bezpłatny.

Jak dojść na bobrowisko?

Z parkingu pod parkiem linowym Lemur do bobrowiska dotrzemy po ok. 10 minutach nieśpiesznego spaceru. Idziemy najpierw asfaltową drogą wzdłuż Dunajca, która jest fragmentem ścieżki rowerowej Velo Dunajec. Najpierw mijamy po prawej stronie wspomniany wyżej park linowy, a następnie jeden ze stawów. Za nim asfaltowa ścieżka skręca w prawo, a my wkraczamy na szutrowy dukt, który po chwili wyprowadzi nas na bobrowisko.

Jak wygląda Bobrowisko w Starym Sączu?

Na bobrowisko w Starym Sączu składają się pomosty o długości ok. 400 metrów, które zostały ułożone po podmokłym terenie, który upodobały sobie bobry. Wędrując nimi, mamy możliwość zobaczenia licznych tam i żeremi, a także świeżo ściętych drzew. Ten ostatni fakt jasno obrazuje, iż bobry tu przez cały czas mieszkają i choćby jeżeli ich nie zobaczymy, to mamy tego namacalny dowód.

Oprócz drewnianych pomostów na bobrowisku znajdują się również dwie czatownie. W nich znajdują się wąskie okienka, przez które można podglądać życie zwierząt. Nie tylko chodzi tu o bobry, ale również o przedstawicieli ptaków, w tym m.in. łabędzie, kaczki, czaple, czy żurawie. Jedna z czatowni składa się tylko z parteru, a druga jest większa i ma również jedno piętro. Na nim natomiast zamontowano lunety, dzięki którym można dostrzec zwierzęta ze znacznie bliższej perspektywy. Korzystanie z lunet jest całkowicie bezpłatne.

Odwiedź także Leśne Molo w Starym Sączu

Na bobrowisku warto także zapoznać się ze wszelkimi tablicami informacyjnymi. Dzięki nim możemy dowiedzieć się nieco więcej na temat życia przedstawicieli tutejszej fauny i flory. Co więcej, poznamy historię powstania tego miejsca, włącznie z funkcjonowaniem żwirowni, jej upadkiem i rekultywowaniem terenu.

Wejście na bobrowisko w Starym Sączu jest całkowicie bezpłatne. Miejsce to polecamy na rodzinne, przyrodnicze spacery. Można tu na własne oczy zobaczyć, jak żyją bobry, co jest świetną lekcją nie tylko dla najmłodszych, ale i tych nieco starszych.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału