Poznaj stary przepis babci na blok czekoladowy z mleka w proszku. W czasach PRL był hitem i cieszył się ogromną popularnością. Jest bardzo łatwy i szybki w przygotowaniu.
Blok czekoladowy to mój smak z dzieciństwa. Deser imitujący trudno dostępną w PRLu czekoladę, składa się z ogólnie dostępnych składników, które prawdopodobnie masz w domu. Są to przede wszystkim: masło, kakao, cukier, mleko w proszku, herbatniki oraz ulubione bakalie. Często robiła go moja mama oraz babcia. W czasach PRL używano głównie margaryny, którą w składnikach zmieniłam na masło.
Ostatnio rozmawiałam z mężem i z dziećmi na temat słodkości z naszej młodości. Postanowiliśmy wspólnie zrobić blok czekoladowy. Deser bardzo nam smakował, o dziwo także dla dzieci. Nie zrobił może oszałamiającego wrażenia, tak jak na nas, gdy byliśmy w ich wieku. Pewnie to sprawa: batoników, czekolad i cukierków, pod którymi uginają się sklepowe półki. Największym fanem bloku czekoladowego jest mój mąż, który potrafi zjeść deser w 2 – 3 dni oczywiście przy mojej i dzieci pomocy :-). Wiemy co jest w środku, a raczej czego nie ma. Na pewno w domowym bloku czekoladowym nie ma utwardzanych tłuszczy, konserwantów, barwników i polepszaczy smaku. Sami decydujemy jakie lubimy dodatki w środku.
Zapraszam po sprawdzony przepis, który wykonasz w zaledwie 20 minut.
Blok czekoladowy – składniki:
Kaloryczność: 485 kcal w 100 g. Szklanka to pojemność 250 ml. Podane składniki są na keksówkę o wymiarach 9 x 20 cm.
- 400 g pełnego mleka w proszku (3 szklanki)
- 250 g masła extra 82% (1 i 1/4 kostki)
- 165 g cukru (3/4 szklanki)
- 50 g kakao (5 płaskich łyżek)
- 125 ml wody lub mleka krowiego ewentualnie roślinnego (pół szklanki)
- ulubione dodatki z listy poniżej
Jakie dodatki do bloku czekoladowego?
Na podane proporcje dodaję także:
- 100 g herbatników
- 120 g posiekanych orzechów włoskich lub laskowych
- 80 g rodzynek
Niektórzy dają też: wiórki kokosowe, pestki słonecznika, migdały, ryż preparowany, wafle, suszone śliwki lub żurawinę.
Sposób wykonania bloku czekoladowego z mlekiem w proszku
Do przygotowania bloku czekoladowego potrzebować będziemy przede wszystkim: 2 litrowego garnka, rózgi kuchennej (trzepaczki), keksówki o wymiarach 9 x 20 cm.
Krok 1. Podgrzewam masło, cukier, wodę i kakao
Do garnka wrzucam masło i podgrzewam na minimalnym ogniu. Gdy masło się rozpuści, wlewam wodę (lub mleko) i wsypuję cukier oraz kakao. Całość mieszam rózgą kuchenną. Aby lepiej rozprowadzić kakao, rozcieram o brzeg garnka. Masa nie może się zagotować.
Krok 2. Dodaję mleko w proszku
Zdejmuję garnek z ognia i odstawiam na 3 minuty do lekkiego ostudzenia. Masa powinna być ciepła, ale nie gorąca. Gorąca masa jest głównym powodem rozwarstwienie się podczas mieszania z mlekiem w proszku.
Następnie cały czas mieszając rózgą kuchenną (lub mikserem na średnich, a potem na małych obrotach), dodaję łyżka po łyżce mleko w proszku. Dla lepszego połączenia składników, dodatkowo rozcieram mleko w proszku o brzeg garnka. Pod koniec dodawania mleka w proszku i mieszania, gdy masa gęstnieje, używam już tylko łyżki do mieszania. Możesz też użyć miksera na małych obrotach.
Krok 3. Dodaję ulubione dodatki i umieszczam w keksówce
Do garnka z masą czekoladową wrzucam: pokruszone herbatniki, posiekane orzechy oraz rodzynki. Możesz też wrzucić inne dodatki np z listy podanej w składnikach. Całość delikatnie mieszam i przekładam do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Lekko ugniatam, aby nie było pustych przestrzeni. Następnie wyrównuję wierzch. Możesz też blok czekoladowy przed schłodzeniem oprószyć płatkami migdałowymi lub wiórkami kokosowymi.
Krok 4. Chłodzę w lodówce
Na górę bloku czekoladowego kładę folię spożywczą, aby nie chłonął zapachów. Umieszczam w lodówce na minimum 4 – 6 godziny, a najlepiej przez całą noc. W tym czasie masa stężeje i blok będzie gotowy do krojenia i spożycia.
Blok tężeje w lodówce, a ja wyjadam masę ze ścianek miski. Jest przepyszna. Gotowy blok czekoladowy kroję w paski lub kostkę.
Życzę smacznego!
Wskazówki
- Blok czekoladowy umieściłam w keksówce o wymiarach 9 x 20 cm. Możesz też użyć większej 9 x 30 cm. Wówczas blok będzie niższy i łatwiejszy w krojeniu. Niektórzy z masy czekoladowej formują walec o średnicy około 10 cm i zawijają w folii spożywczej.
- Jeśli nie dodasz kakao, to otrzymasz białą masę o smaku zbliżonym do białej czekolady.
- Aby przyspieszyć proces chłodzenia, umieść blok czekoladowy w zamrażalniku na około 45 minut.
- Zamiast wkruszać kawałki herbatników do masy, możesz je wyłożyć jak ciasto bez pieczenia. Przykładowo na spód umieść część masy czekoladowej i wyrównaj. Na to wyłóż na środku całe herbatniki (przy bokach keksówki pozostaw minimum 1 – 2cm przestrzeni na masę, aby nie łamało się podczas krojenia) i przykryj pozostałą częścią masy. Dzięki temu po przekrojeniu otrzymasz symetryczne kształty.
- Co zrobić, jeżeli po dodaniu mleka w proszku, masa rozwarstwi się? Może się zdarzyć, iż tłuszcz rozwarstwi się i będzie pływał na górze, a na dnie grudkowata masa czekoladowa. Nie panikuj i gwałtownie wlej do masy około 30 ml wrzątku (2 łyżki). Następnie od razu zmiksuj masę i w razie potrzeby dodaj jeszcze trochę wrzątku. Bardzo istotny jest szybki czas reakcji.
- Jak długo może stać blog czekoladowy? Blok czekoladowy przechowuję w lodówce do 5 – 7 dni. Możemy go także z powodzeniem zamrozić.
- Jeśli lubisz ciasta z kakao, to polecam ciasto czekoladowe z malinami. Sprawdź także domową polewę czekoladową, którą możesz polać na wierzch bloku czekoladowego. Natomiast dla osób kochających mleko w proszku polecam narkotycznie smaczne ciasto góra lodowa.