Biżuteria z całego świata w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

radiokielce.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: 17.08.2024. Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wystawa biżuterii / Fot. Grażyna Szlęzak - Radio Kielce


Wystawę współczesnej biżuterii z całego świata można oglądać na wystawie w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Jej twórcami są złotnicy z całego świata: od Chin po Meksyk, od Afryki po Skandynawię.

Wystawa jest pokłosiem Legnickiego Festiwalu SREBRO, który w tym roku był zorganizowany po raz 32. Jak powiedziała Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki w Legnicy, na wystawie można zobaczyć kawałek świata, najnowsze trendy tworzenia biżuterii.

– Jest ona nowatorska, choć zdarzają się także tradycyjne naszyjniki czy bransolety. Złotnicy wykorzystali do wykonania swoich prac rozmaite materiały. To np. ludzkie włosy, papier, materia organiczna i wiele innych. Na wystawie zauważyć można znaczącą rolę polskiego designu. Nieobce są nam techniki 3D, surowce ani najmodniejsze trendy projektowania. Ta wystawa jest okazją do tego, aby mieszkańcy Sandomierza i inni goście zobaczyli najmodniejsze trendy projektowania i tej panoramie się przyjrzeli – stwierdziła Justyna Teodorczyk.

17.08.2024. Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wystawa biżuterii / Fot. Grażyna Szlęzak – Radio Kielce

Na ekspozycji uwagę zwraca także damska bielizna obszyta szlachetnymi kamieniami.

– To wyraz presji jakiej poddawane są kobiety i autoagresji, bo te tortury, które sobie kobiety fundują, aby być piękniejsze ciężko nazwać inaczej – przynajmniej w takim kontekście ukazuje je autorka. Bielizna też może być dziełem sztuki – dodała dyrektorka galerii w Legnicy.

Do tegorocznej edycji konkursu zorganizowanego w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO wpłynęło 500 prac 295 artystów z 45 krajów. Na wystawie, która nosi tytuł „Empatia” prezentowane są prace 44 artystów z 21 krajów, zakwalifikowane przez jury. Ekspozycja będzie w sandomierskim zamku do 15 września. Potem pojedzie w dalsze tournée po galeriach, muzeach i innych instytucjach kultury w Polsce i poza granicami.



Idź do oryginalnego materiału