Firma BNY, globalny dostawca usług finansowych, przeniosła swoje polskie biuro do biurowca II fazy Centrum Południe zrealizowanego przez Skanska. To ponad 20 tysięcy mkw. powierzchni rozlokowanej na 13 piętrach, z których każde jest wyposażone w szereg rozwiązań mających wpływ na oszczędność wody i energii elektrycznej. Biuro, które w ramach certyfikacji LEED Commercial Interiors ocenili niezależni eksperci, otrzymało najwyższy w kraju i drugi najwyższy wynik w Europie.
Biuro BNY w Centrum Południe
W kwietniu 2024 roku firma BNY przeprowadziła się do drugiej fazy kompleksu Centrum Południe, zajmując ponad 20 tys. mkw. W ten sposób połączyła zespoły, które dotychczas pracowały w dwóch różnych wrocławskich biurowcach. BNY wybrało budynek Skanska ze względu na jego zrównoważone i innowacyjne rozwiązania, a także centralną lokalizację i starannie zaprojektowaną przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną. Pracownicy mają dostęp do powierzchni przygotowanych do różnych stylów pracy, a także stref integracji i relaksu, takich jak ogólnodostępne boisko do koszykówki. Każde piętro oferuje nieograniczony dostęp do 40-metrowych, w pełni wyposażonych loggii, które służą jako zewnętrzne przestrzenie do pracy i spotkań z widokiem na miasto.
Zrównoważone wnętrza w dużej skali
Wnętrza biura BNY uzyskały najwyższy wynik w Polsce i drugi w Europie w ramach międzynarodowej certyfikacji LEED Commercial Interiors. Ten certyfikat był kolejnym dodatkiem do pozostałych w portfolio BNY. Aż 59% budynków, które zajmuje firma, posiada certyfikację w ramach międzynarodowych ocen LEED, ISO 14001, BREEAM lub Energy Star, według ostatniej publikacji z 2023 roku.
Biuro w Polsce zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić naturalne światło, czyste powietrze i stałą, odpowiednią temperaturę. W budynku znajduje się również infrastruktura wspierająca zdrowie fizyczne i psychiczne oraz kantyna z pełnowartościową i świeżą żywnością. Do dyspozycji pracowników jest 13 pięter przestrzeni biurowej z biurkami z regulowaną wysokością oraz wieloma rodzajami przestrzeni, zarówno do integracji, jak i skupienia. Każdy poziom posiada w pełni wyposażoną kuchnię i dodatkowe punkty, w których można napić się kawy.
Na parterze znajdują się prysznice i przebieralnie. Co więcej, firma zapewnia cichy pokój z wygodnymi fotelami i nastrojowym oświetleniem, salę do minigolfa, pokoje o charakterze międzywyznaniowym czy kawiarnię z wyborem kaw ze zrównoważonych upraw oraz świeżego jedzenia, serwowanego każdego dnia. W biurze znajduje się też tzw. centrum zdrowia, zapewniające wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego, w tym doradztwo i terapię w ramach programu Wellbeing Support, usługi profilaktyki zdrowotnej i układu mięśniowo-szkieletowego, jogę i inne zajęcia fitness.
Tak wysokie wyniki w certyfikacji LEED biurowiec Centrum Południe osiągnął dzięki rozwiązaniom, które pozwalają zużywać aż o 40% mniej energii i o 58% mniej wody w porównaniu z budynkiem bazowym certyfikowanym w tym systemie. Na wysoką ocenę w certyfikacji składa się także zagospodarowanie otoczenia budynku. Zostało ono zaprojektowane z uwzględnieniem obfitej, bioróżnorodnej zieleni. W bezpośrednim sąsiedztwie położono chodniki wykonane z betonu, który oczyszcza powietrze poprzez eliminowanie z niego szkodliwych cząsteczek NOx.
Zobacz również:
- Biblioteka Publiczna w Tuchowie – więcej niż miejsce z książkami
- Kultowa marka w nowym miejscu – zobacz łódzkie wnętrza Pan Tu Nie Stał