Bita śmietana – jak zrobić?

ania-gotuje.pl 2 lat temu

Zastanawiasz się jak zrobić idealnie puszystą i sztywną bitą śmietanę do: ciasta, tortu lub deserów? Zapraszam po sprawdzony przepis na bitą śmietanę ze śmietanki kremówki lub z dodatkiem serka mascarpone. Domowa, bita śmietana jest bardzo prosta i szybka do zrobienia. Jestem pewna, iż uda się każdemu. Ważna jest jednak temperatura składników oraz czas ubijania. W sekcji FAQ podpowiem także jak przechowywać bitą śmietanę oraz co zrobić, aby była sztywna.

Trudno jest mi się oprzeć bitej śmietanie. Bardzo wygodna, łatwa w użyciu i przechowywaniu jest kupna bita śmietana. Jednak jej zalety kończą się, gdy przeczytamy jej skład:

  • syrop glukozowy
  • emulgatory
  • stabilizatory
  • utwardzony olej palmowy

Dlatego najczęściej samodzielnie robię ją dla naszej rodziny. Domowa jest dużo smaczniejsza i zdrowsza od kupnej w sprayu. Idealnie sprawdza się do tortów, ciast oraz deserów. Moje dzieci bardzo lubią gofry z bitą śmietaną posypane świeżymi owocami latem.

1. Bita śmietana z kremówki – składniki.

Śmietanka oraz ewentualnie użyty serek mascarpone muszą być dobrze schłodzone.

  • 500 ml śmietanki 36% lub 30% (1 opakowanie)
  • 2 łyżki cukru pudru.

Bita śmietana z kremówki oraz serka mascarpone – składniki.

  • 500 ml śmietanki 36% lub 30% (1 opakowanie)
  • 250 ml serka mascarpone
  • 3 łyżki cukru pudru.

PS. Łatwiej ubić śmietankę 36%.

Sposób wykonania bitej śmietany.

Do przygotowania bitej śmietany potrzebować będziemy przede wszystkim: wysokiej miski oraz miksera. Zamiast miksera możesz oczywiście użyć też manualnej trzepaczki. Ja jednak wolę ubijać mechanicznie. Miska musi być wysoka, aby nie chlapało podczas miksowania.

1 sposób. Bita śmietana z kremówki.

Do schłodzonej miski wrzucam opakowanie mocno schłodzonej śmietanki 36% lub 30%. Najpierw ubijam na małych obrotach przez 30 sekund. Następnie na maksymalnych obrotach miksera ubijam śmietankę, aż uzyskam sztywną pianę. Pod koniec ubijania, gdy zacznie gęstnieć, wsypuję cukier puder (ewentualnie inne dodatki: kakao, cukier waniliowy, barwniki) i cały czas miksuję. Całość trwa około 3 minuty. Uwaga nie ubijaj za długo, bo otrzymasz masło zamiast smacznego deseru. jeżeli chcesz uzyskać wytrawną bitą śmietanę, to nie dodawaj cukru pudru. Czasami w pośpiechu dodaję cukier puder do śmietanki i zaczynam ubijać i też się udaje. Bezpieczniej jest jednak dodać cukier gdy śmietanka zacznie gęstnieć.

Na poprawnie przygotowanej bitej śmietanie pozostają charakterystyczne ślady po końcówce miksera:

2 sposób. Bita śmietana z kremówki oraz serka mascarpone.

Bita śmietana z dodatkiem serka mascarpone jest delikatna i lekka jak piórko. Idealnie nadaje się do przełożenia tortów oraz ciast.
Sposób wykonania bitej śmietany z mascarpone jest identyczny jak w opisie wyżej. Do schłodzonej miski wrzucam opakowanie mocno schłodzonej śmietanki 36% lub 30%. Najpierw ubijam na małych obrotach przez 30 sekund. Następnie na maksymalnych obrotach miksera ubijam śmietankę, aż uzyskam sztywną pianę. Pod koniec ubijania, gdy zacznie gęstnieć, wsypuję cukier puder (ewentualnie inne dodatki) i cały czas miksuję. Całość trwa około 2 – 3 minuty. Uwaga nie ubijaj za długo, bo otrzymasz masło.

Do przygotowanej bitej śmietany dodaję sukcesywnie serek mascarpone w proporcji 2 części śmietanki kremówki i 1 część serka mascarpone. U mnie jest to 500 ml śmietanki i 250 ml serka mascarpone.

Dodaję po 1 łyżce serka mascarpone i ubijam na małych obrotach miksera lub dzięki manualnej trzepaczki do czasu, aż połączę całe opakowanie serka.

Chrupiące gofry posmarowane bitą śmietaną.

FAQ.

Co możemy dodać do bitej śmietany?

Do bitej śmietany możemy dodać np.: 1 łyżkę kakao lub 1 łyżkę cukru waniliowego na każde 250 ml śmietanki. Dzięki tym dodatkom odmienimy smak i kolor deseru.

Co zrobić, żeby bita śmietana był sztywna?

Przede wszystkim śmietka przed ubiciem musi być mocno schłodzona. Ja przechowuje ją w lodówce przez minimum 12 godzin. Dodatkowo, aby bita śmietana zachowała sztywność, należy przygotować ją w schłodzonej, metalowej lub szklanej misce. Chłodne szkło lub metal sprawia, iż śmietanka nie zważy się i nie opadnie zaraz po ubiciu.
Po ubiciu możesz sprawdzić sztywność bitej śmietany. jeżeli nie spada po odwróceniu do góry dnem, to znaczy, iż ma dobrą konsystencję.

Jak długo można przechowywać bitą śmietanę?

Domową, bitą śmietanę przechowuję w lodówce do 4 – 6 godzin. Niektórzy przedłużają ten czas do 24 godzin. Po tym czasie bitą śmietanę, którą nie spożyję, wyrzucam. Pamiętaj, aby przechowywać ją w szczelnym opakowaniu. W przeciwnym razie wchłonie obce zapachy z lodówki. Ja staram się nie przechowywać domowej bitej śmietany, gdyż świeża jest zdecydowania najsmaczniejsza.
Sklepową, bitą śmietanę z puszki po otwarciu, spożywamy do 48 godzin. Sklepowa, bita śmietana w sprayu może być po otwarciu przechowywana do 7 dni w temperaturze do +8 stopni C.

Jak długo zachowują świeżość torty i ciasta z bitą śmietana?

Zarówno torty, jak i ciasta przełożone warstwą bitej śmietany przechowujemy w lodówce do 24 godzin. Koniecznie sprawdź przepis na tort urodzinowy dla dziecka.

Gdzie używam bitej śmietany?

Bitą śmietanę jak już wspomniałam używam przede wszystkim do przekładania warstw tortów oraz ciast. Do tortów dodatkowo dodaję żelatyny. W tym celu do ubitej na sztywno bitej śmietany dodaję ostudzoną żelatynę i mieszam na małych obrotach do połączenia się składników. Moja sprawdzona proporcja to: 1 łyżeczka żelatyny rozpuszczonej w 3 łyżkach gorącej wody (około 60 stopni) dodana (oczywiście po ostudzeniu) na każde 250 ml bitej śmietany. Aby zapobiec zważeniu, łączę ostudzoną żelatynę z łyżką bitej śmietany, a następnie dodaję do całości mieszając na wolnych obrotach.

Bita śmietana doskonale sprawdza się jako dodatek do gofrów. Bitą śmietanę możemy jeść wraz ulubionymi owocami. Często nakładam ją na przygotowane w domu lody. Moje dzieci lubią także bitą śmietanę z galaretką owocową. Ja uwielbić posmarować nią naleśniki na słodko. Sprawdź prosty przepis na naleśniki. Niektórzy dodaję bitą śmietanę na wierzch kawy. Pomysłów jest mnóstwo, wystarczy uruchomić naszą wyobraźnię.

Życzę smacznego!

Idź do oryginalnego materiału