Biszkopt z 6 jaj

ania-gotuje.pl 2 lat temu

Znakomity przepis na biszkopt z 6 jaj, który uda się za każdym razem. Zrobisz z niego mnóstwo ciast, tortów oraz deserów. Sprawdź ile użyć mąki na uniwersalny biszkopt z 6 jaj oraz jak długo piec. Zobacz, jak w prosty sposób krok po kroku upiec jasny lub kakaowy biszkopt.

Biszkopt wbrew pozorom to jedno z trudniejszych ciast. Wpadki z jego zrobieniem zdarzają się choćby doświadczonym osobom. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Biszkopt z 6 jaj uda się każdemu, pod warunkiem przestrzegania zasad. Poznaj sprawdzony przepis i upiecz udany biszkopt krok po kroku. Na końcu przepisu podaję moje sprawdzone wskazówki, które sama stosuję z powodzeniem. Nie zabraknie też przykładowych ciast na bazie biszkoptu.

Biszkopt z 6 jaj – składniki:

Szklanka ma pojemność 250 ml. Podane proporcje są na tortownicę o średnicy od 24 do 27 cm. Możesz też użyć blaszki o wymiarach 24 x 24 cm. Im większa blaszka, tym cieńszy będzie biszkopt. Możesz też upiec biszkopt na dużej blaszce 25 x 35 cm. Otrzymasz wówczas niewysokie ciasto, które po przekrojeniu może stanowić warstwy tortu.
Kaloryczność: 240 – 380 kcal w 100 g (zależy od ilości cukru oraz użytej mąki).

Wszystkie składniki powinny być oczywiście w temperaturze pokojowej. Wyjmij więc jajka z lodówki na minimum 1 godziną przed robieniem biszkoptu.

  • 210 g mąki pszennej tortowej (1,5 szklanki)
  • 6 jajek (rozmiar L w temperaturze pokojowej) oddzielnie białka i żółtka
  • 1,5 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
  • 3/4 (165 g) lub 1 szklanka (210 g) drobnego cukru
  • szczypta soli do białek

Ilość cukru zależy od przeznaczenia biszkoptu. Dostosowuję do konkretnego przepisu. Dla słodkich deserów, ciast i tortów daję mniej cukru.
Przelicznik: 1 szklanka 250 ml to 220 g cukru lub 170 g cukru pudru.

Jeśli chcesz upiec ciemny biszkopt, to dodaj kakao. Dodatkowo 2 łyżki kakao (30 – 40g) dla ciemnego biszkoptu. Pamiętaj oczywiście, aby w proporcjach składników pomniejszyć gramaturę mąki o ilość dodanego kakao. W naszym przepisie zamiast 210 g mąki daj: 180 g mąki oraz 30 g kakao.

Zobacz też biszkopt z 4 jajek

Sposób wykonania biszkoptu z 6 jajek

Do przygotowania biszkoptu potrzebować będziemy przede wszystkim: miski, miksera, szpatułki (drewnianej łyżki lub rózgi kuchennej), tortownicy oraz piekarnika. Miska do ubijania białek powinna być czysta (odtłuszczona) i przede wszystkim sucha.
Zanim przystąpisz do wykonywania biszkoptu, przeczytaj cały opis wykonania. Dzięki temu zaplanujesz poszczególne etapy, poznasz szczegóły i za każdym razem upieczesz udany biszkopt.

Krok 1 – ubijam białka z cukrem

Ostrożnie i dokładnie oddzielam białka od żółtek. Białka przekładam do czystej i suchej miski. Oprószam szczyptą soli.
Następnie ubijam na maksymalnych obrotach miksera przez kilka minut. Gdy po około 3 minutach piana zacznie gęstnieć (nie pozostało sztywna), wsypuję stopniowo drobny cukier (co pół minuty wsypuję 1 – 2 łyżki) i cały czas ubijam na maksymalnych obrotach. Cukier rozpuszcza się podczas mieszania.
Ubijam cały czas na maksymalnych obrotach miksera, aż wsypię cały cukier i otrzymam sztywną i lśniącą pianę. Nie ubijaj za długo, aby nie przebić pęcherzyków powietrza piany z białek.

Krok 2 – mieszam ubite białka z żółtkami

Do ubitej piany dodaję sukcesywnie po 1 żółtku i delikatnie mieszam. Możesz użyć szpatułki, rózgi kuchennej, drewnianej łyżki lub miksera na wolnych obrotach. Czynność powtarzam, aż wymieszam wszystkie 6 żółtek.

Krok 3 – przesiewam mąkę i proszek do pieczenia

Do ubitej masy jajecznej przesiewam mąkę pszenną tortową wraz z proszkiem do pieczenia. Całość mieszam delikatnie, aż uzyskam jednolitą masę. Możesz użyć: szpatułki, rózgi kuchennej, drewnianej łyżki lub miksera na wolnych obrotach. Nie mieszam za długo. Tylko do czasu, aż otrzymam jednolitą masę biszkoptową.

Jeśli chcesz upiec ciemny biszkopt, to dodaj w tym momencie 30 – 40 g kakao. Oczywiście pomniejsz o tą ilość mąki, gdyż waga składników sypkich musi być równa. Całość wymieszaj, aby nie było grudek.

Krok 4 – piekę biszkopt

Piekarnik nagrzewam do temperatury 170 stopni C. Tortownicę lub blaszkę wyścielam papierem do pieczenia. Możesz też wysmarować spód oraz boki cienką warstwą masła i obsypać bułką tartą.

Masę biszkoptową wylewam do przygotowanej tortownicy i wstawiam na środkową półkę nagrzanego piekarnika. Piekę w 170 stopniach przez 30 minut z termoobiegiem. Bardzo ważne jest, aby podczas pieczenia biszkoptu, nie otwierać piekarnika. Dopiero pod koniec pieczenia, gdy ciasto się zarumieni, uchylam lekko drzwiczki piekarnika. dzięki metody „suchego patyczka” sprawdzam, czy ciasto jest już upieczone. Patyczek po wyjęciu z biszkoptu powinien być suchy.
Czas pieczenia biszkoptu zależy przede wszystkim od mocy piekarnika oraz wysokości ciasta. Wyższy biszkopt w mniejszej tortownicy będzie się piekł dłużej, niż niższy w większej blaszce.

Upieczony biszkopt pozostawiam na około 10 minut w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami, aby środek ciasta nie opadł. Następnie biszkopt wyjmuję z piekarnika i puszczam płasko na podłogę lub blat stołu z wysokości 40 cm. Możesz ominąć ten „drastyczny” krok. Dzięki opuszczeniu z wysokości, ciasto nie opadnie podczas studzenia.

Biszkopt odstawiam na 10 minut do ostudzenia. Następnie wyjmuję z blaszki i usuwam papier do pieczenia. Gdy ostygnie, możesz go pokroić na równe blaty, które wykorzystasz np do tortu. Najlepiej kroić biszkopt na drugi dzień. Wówczas się nie kruszy.

Życzę udanych wypieków i smacznego!

Pomysły wykorzystania biszkoptu z 6 jaj

Biszkopt jest uniwersalnym ciastem. Na jego bazie zrobisz wiele deserów, ciast lub tortów. Może się różnić ilością składników. Zobacz mniejszy biszkopt z 4 jaj.
Z uniwersalnego biszkoptu zrobisz takie desery jak kostka kokosowa (lemingtony, kudłacze) oraz ciasta i torty:

  • Malinowa chmurka na biszkopcie
  • Minotaur
  • Pijak
  • Morze czarne
  • Śmietanowiec z galaretkami na kakaowym biszkopcie
  • Torcik z owocami
  • Tort śmietankowo czekoladowy z mascarpone
  • Tort urodzinowy dla dziecka

Na święta polecam wyśmienite ciasto:

Królewicz – ciasto miodowe z budyniem

Wskazówki:

  • Do upieczenia biszkoptu możesz też dodać część mąki ziemniaczanej. Czasami piekę biszkopt z 1/3 lub 1/2 porcji mąki ziemniaczanej zamiast z samej pszennej.
  • Pojemnik do ubijania jajek musi być koniecznie czysty i suchy. Dokładnie umyj i wytrzyj np ręcznikiem papierowym. Aby powstała sztywna piana, nie może być wilgoci. Dodaję też szczyptę soli, która pochłania wilgoć. Najczęstszą przyczyną niepowodzeń podczas pieczenia biszkoptu jest nie przestrzeganie tej zasady. Dodatkowo bardzo uważam, aby do białek nie dostało się żółtko.
  • Białka ubijam na maksymalnych obrotach do czasu, aż powstanie gęsta i sztywna piana. Po odwróceniu miski, nic nie spada. Nie wolno jednak mieszać za długo, aby nie przebić pęcherzyków piany.
  • Ważne jest także przesianie mąki, która dzięki temu jest puszysta, napowietrzona i lekka. Chodzi nam przecież o to, aby biszkopt był puszysty.
  • Tortownicę możesz wyłożyć papierem do pieczenia tylko na dnie. Na papierze odrysowuję średnicę tortownicy i wycinam nożyczkami.
  • Wierzch masy biszkoptowej wyrównuję w tortownicy dzięki łopatki.
  • Pod koniec czasu pieczenia sprawdzam biszkopt metodą suchego patyczka. Upieczony biszkopt pozostawiam na około 10 minut w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami, aby środek ciasta nie opadł.
  • Jeśli nie masz obaw, upuść biszkopt z wysokości 40 cm. Dzięki temu podczas stygnięcia, biszkopt nie opadnie.
  • Biszkopt kroję na mniejsze blaty, dopiero jak ostygnie. Najlepiej na drugi dzień. Wtedy się nie kruszy. Trzeba tylko ostudzony biszkopt przykryć czystą ściereczka kuchenną, aby nie wysechł.
Idź do oryginalnego materiału